Gromadzone w szkole informacje o uczniu powinny być udostępniane rodzicom i służyć przede wszystkim udzielaniu dziecku konkretnej pomocy. Dane te są poufne i powinny być odpowiednio zabezpieczone. Udostępnienie ich innym osobom i instytucjom powinno jasno wynikać z przepisów prawa. Poznaj 10 zasad, którymi należy się kierować przy udostępnianiu informacji o uczniu.
Rodzice, którzy się rozwiedli, powinni poinformować dyrektora o decyzji sądu dotyczących władzy rodzicielskiej, aby nie było wątpliwości kto może odbierać dziecko z przedszkola. Rodzice pozostający w związku małżeńskim nie muszą składać dyrektorowi takich oświadczeń.
Celem badań jest poznanie opinii na temat współpracy przedszkola z rodzicami. Pobierz wzór przykładowej ankiety dla rodziców.
Rodzice dzieci w ramach zawartej umowy i opłat wnoszonych za przedszkole coraz częściej wymieniają roszczenia, które według nich musi spełnić dyrektor. Prezentujemy 5 żądań, które musi zrealizować dyrektor i 8, których nie ma obowiązku spełnić.
Na początku nowego roku szkolnego dyrektor powinien zorganizować zebranie z rodzicami dzieci, które po raz pierwszy przyjdą do przedszkola. Należy je dobrze zaplanować, żeby nie zapomnieć o omówieniu żadnej istotnej kwestii.
W statucie przedszkola powinny zostać zapisane procedury rozpatrywania skarg rodziców na nauczycieli. Ustalając je należy zadbać, by były zgodne z zasadami postępowania administracyjnego i regulowały co najmniej: formę skargi, zasady jej przyjmowania, tryb postępowania wyjaśniającego oraz termin rozpatrzenia.
Do 13 lutego 2015 r. szkoły i przedszkola o uprawnieniach placówek publicznych, mogą zgłosić swój udział w projekcie „Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły”.
Migracja zarobkowa rodziców uczniów wiąże się niekiedy z koniecznością zostawienia dziecka pod opieką rodziny. Jeżeli rodzice ucznia nie będą w stanie zza granicy sprawować władzy rodzicielskiej, w tym na bieżąco kontaktować się ze szkołą, powinni ustanowić dla niego opiekuna prawnego. Sprawdź, jak przekazać opiekę prawną nad dzieckiem na czas wyjazdu za granicę oraz kto może być opiekunem.
Nawet 400 tysięcy dzieci i młodzieży może być pozostawiona pod opieką krewnych, w czasie gdy ich rodzice wyjeżdżają do pracy za granicę. Tacy uczniowie są zagrożeni eurosieroctwem, którego skutki mogą odbić się m.in. na kontaktach z rówieśnikami i wynikach w nauce. Poznaj zasady współpracy z opiekunami uczniów, których rodzice są za granicą. Dowiedz się, jakie mogę być objawy eurosieroctwa, a także jak pomóc dzieciom, które są pod opieką krewnych.
Coraz więcej uczniów zostaje pod opieką dziadków i krewnych, gdy w tym czasie ich rodzice wyjeżdżają do pracy za granicę. Skutkiem takiej decyzji może być eurosieroctwo, które może objawiać się obniżeniem samooceny, problem w nawiązywaniu kontaktów społeczno - emocjonalnych czy pogorszeniem wyników w nauce. Warto przygotować szkołę na radzenie sobie z problemami uczniów, którzy pozostali pod opieką krewnych, a z rodzicami ustalić zasady współpracy ze szkołą na czas ich nieobecności.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.