Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Top tematy

Inwentaryzacja w szkole 2023

Organizacja inwentaryzacji w szkole w 2023 roku

Inwentaryzację przeprowadza się w celu ustalenia rzeczywistej ilości i wartości składników majątkowych używanych przez jednostkę oświatową. Ważne, aby ewentualne błędy występujące w czasie inwentaryzacji ograniczyć do minimum. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, przygotowując się do inwentaryzacji w szkole 2023.

Przerwy w pracy w trakcie awansu zawodowego nauczyciela

Przerwy w pracy w trakcie awansu zawodowego nauczyciela – konsekwencje

Staż na wyższy stopień awansu zawodowego, przygotowanie do zawodu nauczyciela czy okres pracy do ubiegania się o stopień nauczyciela dyplomowanego – okresy te nie muszą być w pełni efektywnie przepracowane. Co więcej, nie każda przerwa w zatrudnieniu spowoduje, że nauczyciel musi rozpocząć awans zawodowy od nowa. Poznaj zasady przebiegu okresu wymaganego do ubiegania się o wyższy stopień awansu zawodowego.

Dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli w pytaniach i odpowiedziach

Dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli w pytaniach i odpowiedziach

Do 31 października dyrektor musi złożyć do organu prowadzącego wnioski o dofinansowanie doskonalenia nauczycieli w następnym roku kalendarzowym. Powinien on w związku z tym brać pod uwagę określone wcześniej potrzeby w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Nie zawsze bowiem nauczyciel otrzyma dofinansowanie, nawet jeśli o nie wnioskuje. Wyjaśniamy, kto skorzysta z dofinansowania doskonalenia nauczycieli i jakie są w związku z tym zadania dyrektora.

Legitymacja służbowa nauczyciela – dla kogo i w jakim celu?

Legitymacja służbowa nauczyciela – wszystko, co powinien wiedzieć nauczyciel

Legitymacja służbowa nauczyciela jest wydawana na wniosek nauczyciela zatrudnionego w publicznym lub niepublicznym przedszkolu, szkole lub placówce. Uprawnieni do jej posiadania są zarówno w pełnym, jak i niepełnym wymiarze czasu pracy. Znaczenia nie ma także czy jest to zatrudnienie na czas określony czy nieokreślony. Jej posiadanie nie jest obowiązkowe – dyrektor wydaje legitymację na wniosek. Dlaczego warto go złożyć? Sprawdź, jakie korzyści daje legitymacja służbowa nauczyciela.

Podział urlopu uzupełniającego nauczyciela na części – kiedy i na jakich warunkach możliwy

Podział urlopu uzupełniającego nauczyciela na części – kiedy i na jakich warunkach możliwy

Nauczyciele korzystający z urlopu w czasie ferii, w razie nie wykorzystania co najmniej 8 tygodni urlopu, mają prawo do urlopu uzupełniającego. Zazwyczaj nauczyciele składają wniosek o urlop uzupełniający w jednej części, rozpoczynając urlop bezpośrednio po zakończonej nieobecności w pracy. Zdarza się, że nauczyciel chce wrócić do pracy i korzystać z urlop uzupełniającego w częściach, w tym w dniach roboczych. Sprawdź, kiedy możliwy jest podział urlopu uzupełniającego nauczyciela na części.

nowe rozporządzenie w sprawie kwalifikacji nauczycieli

Analizujemy nowe rozporządzenie w sprawie kwalifikacji nauczycieli (część II)

Czy nauczyciel praktycznej nauki zawodu i teoretycznych przedmiotów zawodowych musi mieć ukończone jednolite studia magisterskie? Jakie wymogi trzeba spełnić, aby zajmować stanowisko pedagoga specjalnego? Jakie są kwalifikacje nauczyciela wspomagającego. Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w drugiej części analizy nowego rozporządzenia w sprawie kwalifikacji nauczycieli.

Catering w przedszkolu wymagania sanitarne

Catering w przedszkolu – jak zorganizować (wymagania sanitarne)

Jeśli przedszkole organizuje żywienie dzieci w formie cateringu, to powinno posiadać określone dokumenty związane w wymaganiami sanepidu. Co zatem może podlegać kontroli sanitarnej? Przedstawiamy dokumentację, którą powinno posiadać przedszkole organizujące żywienie w formie cateringu.

Urlop bezpłatny nauczyciela w SIO – jaka podstawa prawna

Urlop bezpłatny nauczyciela w SIO – jaka podstawa prawna

Nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć mają prawo do urlopu bezpłatnego z innych ważnych przyczyn na podstawie art. 68 Karty Nauczyciela. W SIO widnieje tylko wybór urlopu bezpłatnego udzielanego na podstawie art. 174 Kodeksu pracy albo art. 17 Karty Nauczyciela. Sprawdź, jak wybrać w SIO odpowiednią podstawę prawną urlopu bezpłatnego.

Nadanie imienia szkole – zadania dyrektora

Nadanie imienia szkole – zadania dyrektora

Jeśli podjęto uchwałę w sprawie nadania imienia szkole, to dyrektor szkoły wykonując uchwałę, powinien dokonać aktualizacji m.in. dokumentacji szkolnej, pieczęci, tablic czy umów. Powinien również dokonać zgłoszeń aktualizacyjnych np. w zakresie nr REGON. Sprawdzamy szczegółowe zadania dyrektora w związku z nadaniem imienia szkole.

nowe rozporządzenie w sprawie kwalifikacji nauczycieli  (część I)

Analizujemy nowe rozporządzenie w sprawie kwalifikacji nauczycieli (część I)

3 października 2023 r. jest dniem wejścia w życie rozporządzenia w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Ma ono na celu dostosowanie do nowych standardów kształcenia nauczycieli. Założeniem stał się 5-letni cykl kształcenia w zawodzie nauczyciela – w ramach jednolitych studiów magisterskich lub łącznie studiów I i II stopnia. Od tej reguły przewidziano jednak liczne wyjątki m.in. dla nauczycieli, którzy odbywali studia według starych standardów kształcenia. W pierwszej części artykułu analizujemy kwalifikacje nauczyciela w przedszkolu, szkole podstawowej i ponadpodstawowej – z uwzględnieniem starych i nowych standardów kształcenia.

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql