Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Top tematy

4 obowiązki zamawiającego po podpisaniu umowy o zamówienia publiczne

4 obowiązki zamawiającego po podpisaniu umowy o zamówienia publiczne

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego kończy się podpisaniem umowy. Jednak zanim zamawiający zajmie się realizacją umowy, powinien najpierw zrealizować kilka ważnych obowiązków, do których zobowiązuje go ustawa. Sprawdź, jakie obowiązki ma zamawiający już po podpisania umowy o zamówienia publiczne.

10 błędów w uchwale w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli

10 błędów w uchwale w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli

Regulamin wynagradzania nauczycieli w szkole samorządowej jako akt prawa miejscowego podlega kontroli zewnętrznych organów. Jeżeli jest on niezgodny z przepisami Karty Nauczyciela lub innymi przepisami powszechnie obowiązującego prawa, wówczas podlega stwierdzeniu nieważności. Z tego względu organ prowadzący musi precyzyjnie zredagować treść tego regulaminu. Najlepiej uczyć się na cudzych błędach, dlatego warto sprawdzić, jakich błędów unikać w regulaminie wynagradzania nauczycieli.

Procedura weryfikacji kandydata do pracy w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym

Procedura weryfikacji kandydata do pracy w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym

Dyrektor szkoły przed zatrudnieniem nauczyciela oraz innych pracowników szkoły, których zakres obowiązków wiąże się z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi, ma obowiązek zweryfikować kandydata do pracy w szkole w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Obecnie na ten rejestr składają się dwie odrębne ewidencje. Sprawdź, kto będzie podlegał weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym po zmianach z 15 lutego 2024 r. i jak krok po kroku dokonać tej weryfikacji.

Jak prowadzić księgę ewidencji dzieci w szkole

Jak prowadzić księgę ewidencji dzieci w szkole

Jak zgodnie z przepisami prowadzić ewidencję dzieci zamieszkałych w obwodzie? Czy dzieci zameldowane wpisujemy razem z dziećmi obwodowymi? Sprawdzamy, jak prowadzić księgę ewidencji dzieci oraz czy szkoła prowadzi jedną księgę dla dzieci zamieszkałych oraz zameldowanych.

Służba przygotowawcza w szkole i przedszkolu

Służba przygotowawcza w szkole i przedszkolu

Niektórzy pracownicy zatrudniani na stanowiska urzędniczych, w tym kierowniczych stanowiskach urzędniczych w szkołach publicznych samorządowych, muszą odbyć służbę przygotowawczą lub co najmniej zdać egzamin ją kończącą. Sprawdź, kogo trzeba skierować do odbycia służby przygotowawczej, a kogo można z niej zwolnić. Pobierz przydatne wzory dokumentów dotyczące służby przygotowawczej w szkole i przedszkolu. 

Przyjęcie ucznia do szkoły w trakcie roku szkolnego

Przyjęcie ucznia do szkoły w trakcie roku szkolnego - zadania dyrektora

O przejściu ucznia do szkoły decyduje dyrektor szkoły, do której uczeń przechodzi. Może to nastąpić zarówno w trakcie roku szkolnego, jak i z jego początkiem. Dyrektor, podejmując decyzję o przyjęciu ucznia, musi pamiętać o pozyskaniu odpowiedniej dokumentacji. Aby zgodnie z przepisami podjąć taką decyzję, powinien dokładnie poznać zasady i warunki przechodzeni uczniów ze szkół tego samego, jak i innego typu. Sprawdzamy zasady przejścia i przyjęcia ucznia do szkoły w trakcie roku szkolnego.

Prawo do świadczeń z ZFŚS dla emerytów i rencistów, a także pobierających świadczenie kompensacyjne

Prawo do świadczeń z ZFŚS dla emerytów i rencistów, a także pobierających świadczenie kompensacyjne

Z ZFŚS w szkole korzystać mogą także emeryci, renciści i byli nauczyciele pobierający świadczenie kompensacyjne. Niemniej jednak nie każda osoba, która w przeszłości pracowała w danej szkole, może skorzystać w niej z funduszu socjalnego. Istotne jest tu, kto był ostatnim pracodawcą takiej osoby. Znaczenie może mieć także podjęcie zatrudnienia w trakcie emerytury, renty lub świadczenia kompensacyjnego. Warto także wiedzieć, jak naliczać odpisy dla takich osób – od 1 stycznia 2024 r. zmieniają się bowiem w tym zakresie przepisy.

Uprawnienia pracownicy szkoły w ciąży

Uprawnienia pracownicy szkoły w ciąży

Pracownica w ciąży może korzystać z dodatkowych uprawnień związanych z organizacją jej pracy. Dodatkowo, w każdej chwili może przejść na zwolnienie lekarskie, co powoduje konieczność zorganizowania zastępstwa. Poznaj uprawnienia pracownicy szkoły w ciąży. Sprawdź też, jak rozwiązać zastępstwo za nauczycielkę pełniącą funkcję dyrektora szkoły, wicedyrektora, opiekuna stażu lub mentora.  

Ochrona sygnalistów w szkole

Ochrona sygnalistów w szkole i przedszkolu - nowy projekt ustawy

Przepisy dotyczące ochrony sygnalistów nadal nie weszły w życie. Wydaje się jednak, że stanie się to w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Kolejną wersję projektu ustawy opublikowano w lipcu 2023 r. Czy szkoły i placówki oświatowe muszą wdrożyć ochronę sygnalistów? Jakie rozwiązania przewidziano w nowym projekcie ustawy? Wyjaśniamy, jak będzie wyglądała ochrona sygnalistów w szkole i przedszkolu.

Inwentaryzacja w szkole 2023

Organizacja inwentaryzacji w szkole w 2023 roku

Inwentaryzację przeprowadza się w celu ustalenia rzeczywistej ilości i wartości składników majątkowych używanych przez jednostkę oświatową. Ważne, aby ewentualne błędy występujące w czasie inwentaryzacji ograniczyć do minimum. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, przygotowując się do inwentaryzacji w szkole 2023.

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql