Coraz częściej rodzice dzieci niepełnosprawnych apelują do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie problemów związanych z dowozem uczniów do placówek edukacyjnych. Rzecznik zwrócił się do minister edukacji narodowej z prośbą o przedstawienie stanowiska w tej sprawie, warunkującej często rzeczywisty dostęp do edukacji dzieci z niepełnosprawnościami, oraz o podjęcie stosownej inicjatywy ustawodawczej.
Szkoły posiadają niezbędne wyposażenie do stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych w nauczaniu, a także pracownie komputerowe i dostęp do internetu, choć w większości szkół o niskiej przepustowości – tak wynika z kontroli NIK. Jednak największym problemem jest niewielkie zainteresowanie przygotowanymi w ramach programu „Cyfrowa szkoła” e-podręcznikami i materiałami znajdującymi się na portalu „Scholaris”.
Uruchomienie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej to udostępnienie szkołom szerokopasmowego dostępu do Internetu, podnoszenie poziomu kompetencji cyfrowych uczniów oraz umożliwienie wspomagania procesu kształcenia w szkole. Sprawdzamy, jakie szkoły mogą zostać objęte OSE.
Zmieniony został termin najbliższego czatu z ekspertem Portalu Oświatowego. Pytania będzie można zadawać już w najbliższy czwartek. Sprawdź szczegóły!
Od września 2018 r. pierwsze szkoły zostaną podłączone do szybkiego internetu w ramach utworzenia Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Dzięki niej szkoły podstawowe i ponadpodstawowe otrzymają bezpłatny dostęp do szybkiego internetu wraz z usługami bezpieczeństwa teleinformatycznego oraz ułatwiającymi dostęp do technologii cyfrowych.
Nawet 80% kosztów utworzenia nowych miejsce opieki dla dzieci w wieku do lat 3 można uzyskać w ramach programu Maluch+ edycja 2018 r. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosił już konkurs, w którym do rozdysponowania jest aż 450 mln złotych.
Pod koniec marca Centrum Nauki Kopernik przedstawi zestawy edukacyjne, które będą wspierać nauczanie przedmiotów przyrodniczych w szkołach podstawowych. Moduł pracowni przyrodniczej promować będzie aktywne metody pracy. Dodatkowo przewidziane są szkolenia dla nauczycieli.
Możliwość zdobycia wiedzy dotyczącej funkcjonowania administracji rządowej i wymiaru sprawiedliwości dla uczniów szkół średnich organizuje Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach nowego programu edukacyjnego. Sprawdź, jak wziąć udział w projekcie.
Przemęczeni i zniechęceni do zajęć szkolnych uczniowie nie mający czasu na swoje pasje i odpoczynek – takie zdaniem Rzecznika Praw Dziecka są skutki zbytniego obciążania uczniów pracami domowymi. Rzecznik zwrócił się do Minister Edukacji Narodowej m.in. o ustalenie minimalnych standardów w zakresie zadawania uczniom prac domowych, w tym dopuszczalnego obciążenia uczniów takim obowiązkiem.
Najwyższa Izba Kontroli przeprowadza w szkołach kontrole opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą. Skontrolowane zostaną m.in. szkolne gabinety profilaktyki zdrowotnej i placówki lecznicze. NIK chce również uzyskać informacje od rodziców dzieci w wieku szkolnym na temat funkcjonowania opieki zdrowotnej.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty