We wtorek, 26 listopada 2013 r. rozpoczną się rozmowy związków zawodowych z MEN w sprawie wprowadzanych zmian w prawie oświatowym - to efekt sobotniej manifestacji.
Do Rzecznika Praw Obywatelskich kierowane są skargi na dyrektorów szkół i przedszkoli, którzy corocznie żądają od rodziców uczniów oświadczenia, że dziecko nie będzie uczestniczyło w lekcjach religii. Zdaniem Rzecznika, to postępowanie jest niezgodne z przepisami prawa oświatowego i może być niezgodne z Konstytucją.
Związek Nauczycielstwa Polskiego nie widzi podstaw do odwołania planowanej na sobotę manifestacji protestacyjnej przeciwko proponowanym przez rząd zmianom w ustawie o systemie oświaty i Karcie Nauczyciela. Przemarsz rozpocznie się o godz. 11:00 przy Agrykoli, a zakończy o 14:30 pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.
Joanna Kluzik-Rostkowska zostanie nowym ministrem edukacji, zastępując na tym stanowisku Krystynę Szumilas. Jak podkreślił Premier Donald Tusk, zajmie się ona „programami edukacyjnymi, też w kontekście rozwojowym. To wspólne przesłanie towarzyszy wszystkim nominacjom”.
W poniedziałek ruszyła ogólnopolska akcja protestacyjna ZNP „Dość tego”. W sobotę 23 listopada w Warszawie odbędzie się manifestacja przeciw zmianom w prawie oświatowym. Oświatowa „Solidarność” także dołączy do strajku, jeżeli resort edukacji nie podejmie konstruktywnych rozmów ze związkami zawodowymi w sprawie zmian w Karcie Nauczyciela. Związki grożą strajkiem generalnym.
Nowa Karta Nauczyciela spotkała się z kolejną falą krytyki. Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” opublikowała uwagi do projektu, kwestionując większość proponowanych rozwiązań. Związek przedstawił tez kilka innych obszarów, które powinny zostać objęte nowelizacją. Ogólnopolska akcja protestacyjna przeciw zmianom w Karcie Nauczycieli wisi na włosku.
Małopolska sekcja oświaty związku zawodowego „Solidarność” pozytywnie przyjęła inicjatywę podjęcia działań protestacyjnych przez ZNP przeciwko zmianom w Karcie Nauczyciela oraz innych przepisach oświatowych. Możliwe, że związki te połączą siły i razem będą protestować. Cel mają wspólny - „ratowanie polskiej oświaty”.
Sejm odrzucił wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie obowiązku szkolnego sześciolatków. Za referendum było 222 posłów, a przeciw 232. Do przeprowadzenie referendum zabrakło 6 głosów.
Prezydium Zarządu Głównego ZNP dało resortowi edukacji czas do 15 listopada 2013 r. na wycofanie się ze zmian w Karcie Nauczyciela oraz nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczącej możliwości przekazywania szkół i placówek oświatowych do prowadzenia innym niż samorząd terytorialny osobom prawnym i fizycznym. 5 listopada 2013 r. Prezydium zdecydowało o przeprowadzeniu Ogólnopolskiej Akcji Protestacyjnej ZNP pod hasłem „Dość tego”
W sejmie trwa debata w sprawie referendum dotyczącego sześciolatków oraz cofnięcia reformy systemu edukacji. Zdaniem wnioskodawców, szkoły nie są gotowe na sześciolatków a polski system edukacji jest zepsuty. Ministerstwo edukacji broni gimnazjów oraz obniżenia wieku szkolnego. Za przeprowadzeniem referendum jest cała opozycja. PSL chce wykorzystać najbliższe 2 tygodnie na konsultacje społeczne, by samodzielnie sprawdzić, czy Polacy chcą wypowiedzieć się w tej sprawie w referendum czy nie.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty