Przepisy prawa ustalają, że zebrania rady pedagogicznej mają być protokołowane. Nie mówią jednak, co protokół ma zawierać. Budzi to wiele wątpliwości, a co za tym idzie - błędów. Zapoznaj się z poradami eksperta z kuratorium - jakie elementy musi zawierać protokół; jaką spełnia funkcję; jak dokonać zmian w protokole.
Wdrażanie reformy programowej kolejny rok skutkuje przyjęciem przez Ministra Edukacji Narodowej kierunków polityki oświatowej związanych z reformą. Jako dyrektor szkoły masz obowiązek znać i realizować priorytety MEN przyjęte na dany rok szkolny, dlatego warto je mieć zawsze „pod ręką”, zebrane w jednym miejscu. Zapoznaj się z tym tekstem - znajdziesz w nim właśnie takie uporządkowane podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej w roku szkolnym 2010/2011, wraz z przypomnieniem regulacji, przepisów, zmian prawnych oraz wytycznymi, co należy zrobić, by wypełnić dany priorytet.
Początek roku szkolnego to także czas otwierania staży nauczycieli. Nauczyciele stażyści, aby rozpocząć staż nie muszą składać wniosku do dyrektora szkoły - ich staż zostaje otwarty automatycznie w momencie zatrudnienia, o ile nastąpiło ono przed 14 września 2010 r. Nauczyciele kontraktowi i mianowani, aby móc rozpocząć staż muszą złożyć wniosek do dyrektora szkoły z załączonym projektem planu rozwoju zawodowego. Dla nich także 14 września 2010 r. to ostateczny termin na złożenie wniosku!
Do końca sierpnia musisz wypłacić świadczenie urlopowe nauczycielom zatrudnionym w Twojej szkole. W tym roku nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy przez cały rok szkolny otrzymają świadczenie urlopowe w wysokości 1.047,84 zł. Nauczyciele zatrudnieni w niepełnym wymiarze i krócej niż przez rok szkolny otrzymają świadczenie urlopowe w wysokości proporcjonalnej do okresu i wymiaru zatrudnienia. Sprawdź, jak obliczyć wysokość świadczenia urlopowego w 2010 r.
Klasyfikacja roczna i promowanie to kulminacyjny moment roku szkolnego. Wymaga bardzo uważnego postępowania, by nie naruszyć przepisów prawa. Błąd proceduralny może skutkować zastrzeżeniami do ocen, a to oznacza kolejny stres dla ucznia i dodatkową pracę w wakacje dla nauczycieli. Niezadowolenie rodziców i uczniów niejednokrotnie przybiera postać skargi do kuratorium. Zobacz, o czym musisz pamiętać, by rok szkolny w Twojej szkole zakończył się bez przykrych niespodzianek!
Wiesz już ile godzin będziesz miał do rozdysponowania w przyszłym roku szkolnym. Jeżeli zmniejsza się liczba oddziałów, zmienia plan nauczania lub dochodzi o częściowej likwidacji szkoły, w maju musisz podjąć kroki zmierzające do rozwiązania stosunków pracy z nauczycielami. Sprawdź, jak przeprowadzić zmiany kadrowe w Twojej szkole zgodnie z prawem!
Jednym z Twoich podstawowych obowiązków jest coroczne przygotowywanie arkusza organizacji i złożenie go do organu prowadzącego do 30 kwietnia. Sporządzając arkusz organizacji na rok szkolny 2010/2011 musisz pamiętać, że po zmianach przepisów oświatowych uwzględniasz w nim nowe podstawy programowe oraz godziny do dyspozycji dyrektora. Sprawdź, jak się przygotować do sporządzenia arkusza, jakie elementy musisz w nim zawrzeć, jak odbywa się zatwierdzenie arkusza oraz jakie możesz ponieść konsekwencje za jego niepoprawne przygotowanie.
Większość nauczycieli i pracowników niepedagogicznych szkół i placówek oświatowych w pierwszym kwartale roku dostanie tzw. trzynastkę. Interpretacja przepisów dotyczących dodatkowego wynagrodzenia rocznego do tej pory była niejednoznaczna, bo czym jest „organizacja pracy szkoły”? Czy jest to tożsame z rokiem szkolnym? Poznaj opinię MEN w tej sprawie i sprawdź, komu oraz na jakich zasadach należy wypłacić trzynastkę za 2009 r.!
Na opracowanie swojego planu nadzoru pedagogicznego masz czas tylko do 23 listopada. Do tego dnia musisz przedstawić go radzie pedagogicznej. Nowe rozporządzenie o nadzorze daje Ci bardzo dużo swobody. Jednak by dowolnie kształtować zasady przeprowadzanej ewaluacji wewnętrznej, dokumentowania nadzoru, musisz znać przepisy i przestrzegać nałożonych przez prawo zasad. Musisz znać swoje nowe obowiązki. Zobacz, na co teraz musisz zwrócić uwagę, jak wypełnić wytyczne ustawodawcy, jak zmieniły się Twoje zadania w porównaniu do poprzedniego stanu prawnego, jak opracować plan nadzoru.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty