Organizując pracę komisji kwalifikacyjnej, warto wiedzieć, jakie kolejne kroki należy podjąć, aby nauczyciele pomyślnie zakończyli awans na nauczyciela kontraktowego. Jaka jest kolejność postępowania dyrektora szkoły, kto zasiada w komisji kwalifikacyjnej i jak sporządzić protokół - odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Zanim nauczyciele wypiszą świadectwa uczniów, muszą wypełnić arkusze ocen. W arkuszach pojawia się sporo błędów, związanych np. z: wpisywaniem daty, przyczyny opuszczenia przez ucznia szkoły. Zobacz, jakie wpisy są poprawne, co powinno być w arkuszu odnotowane, a jakie dokumenty do niego dołączyć. Aby skontrolować arkusze ocen prowadzone przez nauczycieli, skorzystaj z narzędzia opracowanego przez eksperta oświatowego - na końcu tekstu znajdziesz listę kontrolną z 23 punktami do zweryfikowania w swojej szkole!
Arkusze ocen wypełnia się na początku i na końcu roku szkolnego (na temat wypełniania arkuszy przeczytasz w raporcie specjalnym: Arkusze ocen i księgi arkuszy ocen - wypełnianie i kontrola). Kontrole wykazują, że w związku z tym zadaniem w szkołach popełniane są liczne błędy. Zapoznaj się z uwagami eksperta z kuratorium - na co zwrócić szczególną uwagę. Przekaż też nauczycielom w swojej szkole!
Zajęcia „Wychowania do życia w rodzinie” nie podlegają ocenie i nie mają wpływu na promocję ucznia do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły (§ 4 ust. 3 rozporządzenia MEN 12 sierpnia 1999 r.). A co z wpisem tych zajęć na świadectwo?
Wiosna to czas szczególnie sprzyjający wycieczkom szkolnym. Warto przypomnieć nauczycielom-opiekunom, że ponoszą odpowiedzialność za życie i zdrowie uczniów, uzmysłowić im konsekwencje prawne zaniedbań w sprawowaniu tej opieki. Brak wyobraźni, bagatelizowanie zagrożeń, bierna postawa wobec niepokojących zdarzeń może skończyć się tragicznie. Każda inicjatywa zmierzająca do poprawy bezpieczeństwa uczniów powinna stać się moralnym zobowiązaniem dyrektora, kierownika wycieczki i wychowawcy! Z życia szkoły: W jednej ze szkół po wycieczce szkolnej dyrektor dowiedział się, że nauczyciel sprawujący opiekę nad uczniami podczas tej wycieczki, wyczuł alkohol od kierowcy autokaru wiozącego i nie zareagował. Mogło dojść do wypadku. Przeczytaj, co zrobić, aby w przyszłości uniknąć takich sytuacji? Jak postąpić wobec nauczyciela?
Ubieganie się o kolejny stopień awansu zawodowego wiąże się ze spełnieniem przez nauczycieli wielu wymagań i przygotowaniem mnóstwa dokumentów. Wymagania na poszczególne stopnie różnią się, inaczej również mogą wyglądać powinności nauczyciela w okresie odbywania stażu. Jakie wymagania musi spełniać nauczyciel, aby uzyskać kolejny stopień awansu zawodowego, ile trwa staż na poszczególne stopnie, jak wygląda przygotowanie planu rozwoju zawodowego przedstawiają poniższe tabele.
Zapoznaj się z konkretnymi wskazówkami jak skonstruować statut szkoły, jak wprowadzać zmiany, jakimi zasadami się kierować w przypadku nowelizacji tego dokumentu, kiedy i jak zredagować tekst jednolity. To zadania, które przysparzają licznych wątpliwości, a organy kontrolujące szkoły wykrywają uchybienia czy błędy. Ekspert z kuratorium szczegółowo opisuje zasady nowelizacji statutu szkoły.
Coraz więcej dyrektorów staje przed podjęciem decyzji w sprawie zmniejszenia zatrudnienia, które spowodowane jest m.in. niżem demograficznym. Zmniejszająca się liczba godzin dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych nie musi zawsze oznaczać rozwiązania stosunku pracy. Przepisy Karty Nauczyciela oraz Kodeksu pracy pozwalają w wielu sytuacjach uniknąć stosowania ostatecznego rozwiązania, jakim jest zwolnienie z pracy. Sprawdź, w jaki sposób możesz ograniczyć wymiar zatrudnienia nauczycielowi?
Sprawy dotyczące przyjmowania wychowanków do publicznych przedszkoli oraz uczniów do szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych reguluje rozporządzenie MENiS w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych. Wkrótce rozpocznie się rekrutacja do przedszkoli i szkół na rok szkolny 2011/2012. Czy wiesz, jakie są zasady przyjęć kandydatów?
Nowe przepisy o organizacji w szkołach pomocy psychologiczno-pedagogicznych będą obowiązywać od 1 września 2011 r. Wydaje się, że jest jeszcze sporo czasu, jednak już teraz należy podjąć czynności wdrażające. Zmiany wynikające z nowego rozporządzenia trzeba uwzględnić w arkuszu organizacji na nowy rok szkolny - to znaczy, że pewne decyzje należy podjąć już do końca kwietnia!
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty