Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Klasyfikacja uczniów niezgodna z przepisami – działania dyrektora

Klasyfikacja uczniów niezgodna z przepisami – działania dyrektora

Śródroczna klasyfikacja uczniów może odbywać się niezgodnie z przepisami. Częste błędy nauczycieli to m.in. nieklasyfikowanie z powodu niewystarczającej liczby ocen, mimo nieodnotowania absencji wyższej niż 50%. W takiej sytuacji uczniowie powinni być klasyfikowani, ale powstaje pytanie, czy uchwała klasyfikacyjna będzie niezgodna z przepisami. Sprawdzamy, jakie działania powinien podjąć dyrektor placówki.

wystawianie ocen za nieobecnego nauczyciela

Kto wystawia oceny za nieobecnego nauczyciela

Przepisy oświatowe nie regulują wprost kwestii wystawiania ocen klasyfikacyjnych (śródrocznych i rocznych) za nieobecnego nauczyciela. Co do zasady obowiązek ten powinien wypełnić nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne za nieobecnego nauczyciela. Sprawdzamy szczegóły!

Archiwizacja dokumentów związanych z awansem zawodowym nauczycieli

Archiwizacja dokumentów związanych z awansem zawodowym nauczycieli

W czasie trwania stażu na wyższe stopnie awansu zawodowego, a następnie w trakcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela kontraktowego, szkoła wytwarzała oraz gromadziła dokumentację. Po zakończeniu procedury awansowej, dokumenty te należało prawidłowo zarchiwizować. Sprawdź, w jaki sposób to zrobić.

Minimalne wynagrodzenie a podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

Minimalne wynagrodzenie – jaki wpływ ma na podstawę wymiaru zasiłku chorobowego

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia niesie za sobą różne konsekwencję. Ma również wpływ na wymiar zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Sprawdź jak ustala się minimalną podstawę wymiaru zasiłku i czy należy podwyższyć chorobowe w 2023 roku.

Świadczenie rehabilitacyjne – nie dla każdego pracownika szkoły

Świadczenie rehabilitacyjne – kiedy można z niego skorzystać

Świadczenie rehabilitacyjne można uznać za swoiste przedłużenie dopuszczalnego okresu nieobecności w pracy z powodu choroby. Jest to świadczenie przyznawane w sytuacji, gdy po 182 dniach zwolnienia lekarskiego pracownik nadal jest niezdolny do pracy. Nie zawsze jednak pracownik szkoły może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego.

jak wydać duplikat świadectwa szkolnego

Jak sporządzać duplikaty świadectw

W określonych przypadkach dyrektor zobligowany jest do wydania duplikatu świadectwa szkolnego. Duplikat musi być sporządzony na odpowiednim poddruku. Sprawdź, jak przygotować duplikat i jakie warunki musi on spełniać.

Praca w innej szkole nie usprawiedliwia nieobecności

Usprawiedliwienie nieobecności – w przypadku pracy w więcej niż jednej szkole

Usprawiedliwienie nieobecności w pracy wymaga przedstawienia określonego dokumentu. Niemniej jednak dyrektor nawet w sytuacji jego nieprzedstawienia może uznać nieobecność w pracy za usprawiedliwioną. Czy to dotyczy także dość powszechnego przypadku pracy w więcej niż jednej szkole?

Zatrudnienie na zastępstwo osoby bez przygotowania pedagogicznego

Osoba bez przygotowania pedagogicznego a zatrudnienie na zastępstwo za nauczyciela

Osoba nieposiadająca przygotowania pedagogicznego może zostać zatrudniona w szkole na podstawie art. 10 ust. 3 Karty Nauczyciela lub na podstawie art. 15 ustawy Prawo oświatowe. Taka osoba nie może być natomiast zatrudniona na podstawie art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela. Sprawdź, które przepisy zastosować, jeżeli zachodzi potrzeba zastąpienia nieobecnego nauczyciela, a nie można zatrudnić nauczyciela z przygotowaniem pedagogicznym.

Urlop wypoczynkowy nauczyciela zatrudnionego na zastępstwo

Urlop wypoczynkowy nauczyciela zatrudnionego na zastępstwo

Zatrudnienie nauczyciela na zastępstwo na okres nieobejmujący ferii szkolnych nie oznacza, że skorzysta on z urlopu w trakcie zajęć. Sprawdź, w jaki sposób nauczyciel wykorzysta przysługujący urlop wypoczynkowy, jeżeli umowa ulegnie rozwiązaniu przed wakacjami.

Współdecydowanie o istotnych sprawach dziecka – jak rozumieć i respektować wyrok sądu

Współdecydowanie o istotnych sprawach dziecka – jak rozumieć i respektować wyrok sądu

Prawo do współdecydowania o zdrowiu i edukacji dziecka to prawo wyboru szkoły i leczenia. W przypadku prawa do współdecydowania o istotnych sprawach dzieci mamy do czynienia z szerszym katalogiem uprawnień. Nie obejmują one jednak prawa do usprawiedliwiania ucznia, czy udzielenia zgody na udział w imprezie czy wycieczce. Ograniczenie władzy rodzicielskiej jedynie do decydowania o sprawach istotnych wyklucza również możliwość odbioru ucznia ze szkoły.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty