Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Archiwalny Dyżury nauczycielskie w czasie nieobjętym zajęciami szkolnymi

Do zadań nauczycieli należy sprawowanie nad uczniami nadzoru. Jednak czy nadzór dotyczy tylko obowiązkowych zajęć lekcyjnych: lekcji, wycieczek, czy wyjść np. do teatru? Jak jest uregulowana kwestia dotycząca sprawowania nadzoru w czasie przerw, czy - co budzi jeszcze więcej kontrowersji - przed i po zajęciach lekcyjnych?

Archiwalny Opinie wydawane przez radę pedagogiczną, szkoły, rodziców i samorząd uczniowski

Na wielu płaszczyznach swojej pracy musisz współpracować z organami wewnętrznymi szkoły. Sprawdź, które decyzje i dokumenty musisz przedstawić do zaopiniowania radzie szkoły, radzie pedagogicznej, radzie rodziców oraz samorządowi uczniowskiemu.

Archiwalny Sprostowania błędów i oczywistych pomyłek w dokumentacji

Księgi ewidencji uczniów, arkusze ocen, dzienniki lekcyjne, świadectwa szkolne, legitymacje i inne dokumenty szkolne - jak sprostować popełniony błąd, omyłkę? Ogólnie mówiąc: na czerwono, ale jak dokładnie? Kto powinien to zrobić? W których nie dokonuje się sprostowań?

Archiwalny Przyjęcie protokołu z zebrania rady pedagogicznej i wnoszenie poprawek

Przepisy prawa ustalają, że zebrania rady pedagogicznej mają być protokołowane.  Nie mówią jednak, co protokół ma zawierać. Budzi to wiele wątpliwości, a co za tym idzie - błędów. Zapoznaj się z poradami eksperta z kuratorium - jakie elementy musi zawierać protokół; jaką spełnia funkcję; jak dokonać zmian w protokole.

Archiwalny Priorytety MEN na rok szkolny 2010/2011 - wytyczne do realizacji

Wdrażanie reformy programowej kolejny rok skutkuje przyjęciem przez Ministra Edukacji Narodowej kierunków polityki oświatowej związanych z reformą. Jako dyrektor szkoły masz obowiązek znać i realizować priorytety MEN przyjęte na dany rok szkolny, dlatego warto je mieć zawsze „pod ręką”, zebrane w jednym miejscu. Zapoznaj się z tym tekstem - znajdziesz w nim właśnie takie uporządkowane podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej w roku szkolnym 2010/2011, wraz z przypomnieniem regulacji, przepisów, zmian prawnych oraz wytycznymi, co należy zrobić, by wypełnić dany priorytet.

Archiwalny Powiadamianie szkół rejonowych o spełnianiu obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego lub obowiązku szkolnego

Jako dyrektor szkoły jesteś zobowiązany kontrolować spełnianie przez uczniów obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego lub obowiązku szkolnego. Zasady i sposób kontroli reguluje ustawa o systemie oświaty. Zapraszam do zapoznania się z poradami eksperta z kuratorium, jak prawidłowo wywiązać się z tego obowiązku.

Archiwalny Otwarcie stażu nauczyciela - do 14 września 2010 r.!

Początek roku szkolnego to także czas otwierania staży nauczycieli. Nauczyciele stażyści, aby rozpocząć staż nie muszą składać wniosku do dyrektora szkoły - ich staż zostaje otwarty automatycznie w momencie zatrudnienia, o ile nastąpiło ono przed 14 września 2010 r.  Nauczyciele kontraktowi i mianowani, aby móc rozpocząć staż muszą złożyć wniosek do dyrektora szkoły z załączonym projektem planu rozwoju zawodowego. Dla nich także 14 września 2010 r. to ostateczny termin na złożenie wniosku!

Archiwalny Świadczenie urlopowe dla nauczycieli w 2010 r.

Do końca sierpnia musisz wypłacić świadczenie urlopowe nauczycielom zatrudnionym w Twojej szkole. W tym roku nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy przez cały rok szkolny otrzymają świadczenie urlopowe w wysokości 1.047,84 zł. Nauczyciele zatrudnieni w niepełnym wymiarze i krócej niż przez rok szkolny otrzymają świadczenie urlopowe w wysokości proporcjonalnej do okresu i wymiaru zatrudnienia. Sprawdź, jak obliczyć wysokość świadczenia urlopowego w 2010 r.

Archiwalny Klasyfikacja i promowanie - 17 najważniejszych zasad

Klasyfikacja roczna i promowanie to kulminacyjny moment roku szkolnego. Wymaga bardzo uważnego postępowania, by nie naruszyć przepisów prawa. Błąd proceduralny może skutkować zastrzeżeniami do ocen, a to oznacza kolejny stres dla ucznia i dodatkową pracę w wakacje dla nauczycieli. Niezadowolenie rodziców i uczniów niejednokrotnie przybiera postać skargi do kuratorium. Zobacz, o czym  musisz pamiętać, by rok szkolny w Twojej szkole zakończył się bez przykrych niespodzianek!

Archiwalny Przeprowadź zmiany kadrowe w szkole zgodnie z prawem!

Wiesz już ile godzin będziesz miał do rozdysponowania w przyszłym roku szkolnym. Jeżeli zmniejsza się liczba oddziałów, zmienia plan nauczania lub dochodzi o częściowej likwidacji szkoły, w maju musisz podjąć kroki zmierzające do rozwiązania stosunków pracy z nauczycielami. Sprawdź, jak przeprowadzić zmiany kadrowe w Twojej szkole zgodnie z prawem!

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty