Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Zajęcia unijne a analiza wydatków na wynagrodzenia nauczycieli

Zajęcia unijne a analiza wydatków na wynagrodzenia nauczycieli

Za zajęcia unijne nauczycielom należy dodatkowe wynagrodzenie. Zajęcia te realizowane są w ramach dotychczasowego zatrudnienia nauczyciela. Czy zatem należy je uwzględniać w analizie wydatków na wynagrodzenia nauczycieli na potrzeby wyliczenia jednorazowego dodatku uzupełniającego?

Doraźne zastępstwa dla pedagoga – jak je przydzielać

Pedagog szkolny – jak przydzielić mu doraźne zastępstwa

Pedagog szkolny może mieć przydzielane dodatkowe zajęcia, także w postaci doraźnych zastępstw. Czy doraźne zastępstwa mogą być przydzielane w ramach godzin pracy pedagoga szkolnego? Odpowiedź w artykule.

Taka sama liczba punktów w rekrutacji do przedszkola – które dziecko przyjąć

Taka sama liczba punktów w rekrutacji do przedszkola – które dziecko przyjąć

Często zdarza się, że w rekrutacji do przedszkola kilkoro dzieci uzyska taką samą liczbę punktów. Które dziecko przyjąć? Czym się kierować w takiej sytuacji? Przedstawiamy dwie sytuacje, gdy dzieci mają taką samą liczbę punktów – na pierwszym i na drugim etapie rekrutacji.

Sprawozdanie z pracy pedagoga specjalnego

Sprawozdanie z pracy pedagoga specjalnego – jak przygotować

Przepisy nie określają wzoru sprawozdania pedagoga specjalnego. Wiąże się to z tym, że zakres zadań przez niego realizowanych wynika ze zróżnicowanych potrzeb uczniów danej szkoły. Najważniejsze jest więc to, by odnieść się szczegółowo do zakresu realizowanych w szkole zadań.

Jak przekształcić szkołę podstawową w sportową

Jak przekształcić szkołę podstawową w sportową

Przekształcenie szkoły podstawowej w szkołę podstawową sportową jest przekształceniem, o którym mowa w art. 89 ust. 9 ustawy Prawo oświatowe. Należy zacząć od podjęcia uchwały w sprawie zamiaru przekształcenia szkoły. Zmianie ulegnie również akt założycielski. Przedstawiamy, jak krok po kroku dokonać przekształcenia szkoły podstawowej na sportową.

Urlop dla poratowania zdrowia po długotrwałej chorobie a badania kontrolne nauczyciela

Urlop dla poratowania zdrowia po długotrwałej chorobie a badania kontrolne nauczyciela

Niezdolność do pracy z powodu choroby nauczyciela może być przedłużona ponad okres zasiłkowy o 12 miesięcy, jeżeli nauczyciel m.in. uzyska prawo do urlopu dla poratowania zdrowia. Sprawdź, czy po 182 dniach choroby należy skierować nauczyciela na badania kontrolne, jeśli ubiega się on o urlop zdrowotny.

gdy pracownik ubiega się w ZUS o jednorazowe odszkodowanie

Odszkodowanie z ZUS – obowiązki dyrektora szkoły

Pracownik szkoły może ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie z ZUS w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. W tym celu przedstawia dyrektorowi zaświadczenie o stanie zdrowia na formularzu OL-9. Sprawdź, jak zareagować, gdy pracownik ubiega się o odszkodowanie z ZUS.

Ocena okresowa pracowników samorządowych w szkole

Ocena okresowa pracowników szkoły – co powinna zawierać

Pracownicy samorządowi zatrudnieni w szkole podlegają okresowej ocenie pracy. Dowiedz się, jak często i w jaki sposób oceniać pracowników niepedagogicznych. Poznaj przykładowe kryteria oceny pracy pracowników samorządowych. Pobierz przykład regulaminu oceny okresowej pracowników szkoły.

Orzeczenie lekarza medycyny pracy o niezdolności do pracy –  co z wynagrodzeniem

Orzeczenie lekarza medycyny pracy o niezdolności do pracy – co z wynagrodzeniem

Orzeczenie lekarza medycyny pracy o przeciwwskazaniach do wykonywania pracy czyli potwierdzające niezdolność do pracy uniemożliwia dopuszczenie pracownika szkoły do pracy. Sprawdź, czy w takim przypadku musisz wypłacić pracownikowi szkoły wynagrodzenie.

Dodatek funkcyjny dla pracownika samorządowego – wstrzymanie wypłaty

Dodatek funkcyjny pracownika samorządowego – jak zaprzestać jego wypłaty

Dodatek funkcyjny to składnik wynagrodzenia nie tylko nauczyciela ale także pracownika samorządowego. Przysługuje on według zasad określonych w regulaminie wynagradzania. Sprawdź, jak zgodnie z prawem zaprzestać jego wypłaty względem pracownika samorządowego.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty