Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Komunikaty MEN i CKE

W zakładce tej znajdziesz aktualne komunikaty MEN i CKE, o których musi wiedzieć każdy dyrektor placówki oświatowej: terminy egzaminów, organizacji roku szkolnego, stanowiska MEN, informacje zarówno dla dyrektorów, jak i nauczycieli czy rodziców uczniów. Dzięki stale aktualizowanym informacjom zyskasz pewność, że jesteś na bieżąco ze wszelkimi komunikatami i stanowiskami dotyczącymi pracy Twojej placówki.

"Uczeń - rodzic - nauczyciel. Dobra zmiana" - zbliża się ogólnopolska debata o oświacie

W artykule z 20 stycznia 2016 roku informowaliśmy o zmianach w przepisach oświatowych proponowanych przez minister edukacji narodowej oraz przewidywanej debacie na temat reformy systemu oświaty. Podczas konferencji prasowej minister zdradziła nowe informacje na temat planowanej debaty.

Do 9 lutego potrwają konsultacje w sprawie darmowego podręcznika dla trzecioklasistów

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało kolejną część podręcznika - tym razem dla klas trzecich szkół podstawowych. Z darmowego podręcznika „Nasza szkoła” trzecioklasiści będą korzystać od 1 września 2016 r. MEN czeka na uwagi i opinie - w tej sprawie wystarczy wypełnić formularz.

pracownicy

MEN wyjaśnia wątpliwości związane z dodatkowym zatrudnianiem osób wspierających kształcenie specjalne

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące dodatkowego zatrudniania w szkołach i przedszkolach nauczycieli/specjalistów czy też pomocy nauczyciela dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera, lub niepełnosprawności sprzężone. Jak się jednak okazuje nowe regulacje nie są do końca jasne dla dyrektorów placówek, stąd Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawia kilka wyjaśnień.

zamyślony mężczyzna przed komputerem

MEN: Edukacja' 2016 - planowane zmiany w oświacie

Zniesienie godzin karcianych, rezygnacja ze sprawdzianu szóstoklasistów, a także analiza podstawy programowej wychowania przedszkolnego dla dzieci 6-letnich - to najważniejsze zmiany planowane przez minister edukacji narodowej w 2016 r. Od lutego br. planowana jest również debata na temat oświaty, która pozwoli wyciągnąć wnioski do kolejnych modyfikacji w oświacie. Minister edukacji narodowej przedstawiła najważniejsze zmiany, które czekają szkoły jeszcze w tym roku.

Kwota subwencji niższa dla uczniów uczących się poza szkołą

Od początku roku 2016 zmieniły się zasady finansowania uczniów objętych edukacją domową. Kwota subwencji na takiego ucznia stanowi w przybliżeniu 0,6 kwoty subwencji naliczanej na pozostałe dzieci. Niższe koszty wynikają z mniejszych nakładów na uczniów nauczanych w domu.

MEN: Do 20 stycznia samorządy muszą zweryfikować dane niezbędne do wyliczenia subwencji

Samorządy muszą podać dane związane z naliczeniem ostatecznych kwot części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2016. Ministerstwo Edukacji Narodowej wysłało w tej sprawie pisma do jednostek samorządu terytorialnego. Ostateczne korekty należy przekazać do 20 stycznia 2016 r.

dzieci zrobiły bałwana

MEN apeluje o organizację zajęć w przerwie świątecznej

Od 23 grudnia w szkołach rozpoczyna się przerwa świąteczna, która potrwa do 31 grudnia. W związku z tym minister edukacji narodowej apeluje, żeby szkoły zorganizowały zajęcia opiekuńczo-wychowawcze przed i po świętach dla wszystkich dzieci, których rodzice zgłoszą taką potrzebę.

Harmonogram egzaminów eksternistycznych - sesja zimowa 2016 r.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ustalił harmonogram przeprowadzania egzaminów eksternistycznych w zimowej sesji egzaminacyjnej w 2016 r.

Zmiany w prawie autorskim - wyjaśnienia MEN dotyczące szkół i przedszkoli

Dozwolony użytek publiczny, prawo cytatu, a także możliwość wykorzystywania utworów w ramach imprez szkolnych to 3 podstawowe sposoby, dzięki którym w placówkach oświatowych można wykorzystywać i powielać materiały chronione prawem autorskim. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało informacje dla nauczycieli i uczniów dotyczące zmian w ustawie o prawie autorskim, które wchodzą w życie 20 listopada, oraz możliwości stosowania jej w szkołach i przedszkolach.

dziewczynka siedzi na podłodze w bibliotece

Harmonogram realizacji "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa"

W tym roku wnioski do organów prowadzących dotyczące udzielenia wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej lub pedagogicznej można składać do 20 listopada. A same środki zostaną przekazane placówkom w terminie 14 dni od dnia podpisania umowy. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło szczegóły harmonogram realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty