Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Komunikaty MEN i CKE

W zakładce tej znajdziesz aktualne komunikaty MEN i CKE, o których musi wiedzieć każdy dyrektor placówki oświatowej: terminy egzaminów, organizacji roku szkolnego, stanowiska MEN, informacje zarówno dla dyrektorów, jak i nauczycieli czy rodziców uczniów. Dzięki stale aktualizowanym informacjom zyskasz pewność, że jesteś na bieżąco ze wszelkimi komunikatami i stanowiskami dotyczącymi pracy Twojej placówki.

MEN: Przedszkolak może skupić się przez max 30 minut

Zajęcia dodatkowe w przedszkolach - zarówno obecnie jak i przed wprowadzeniem zmian w ustawie o systemie oświaty - trwają dla dzieci młodszych około 15 minut, a dla dzieci starszych maksymalnie 30 minut - informuje MEN.

MEN: Rodzice mogą organizować zajęcia dodatkowe w przedszkolu po godzinach jego pracy

Zajęcia dodatkowe w przedszkolu publicznym muszą być finansowane z budżetu przedszkola i nie mogą wiązać się z ponoszeniem dodatkowych opłat przez rodziców. Wszelkie próby uzyskania finansowania tzw. zajęć dodatkowych od rodziców są sprzeczne z obowiązującymi od września przepisami - poinformował resort edukacji i zapowiedział kontrole realizacji nowych przepisów.

MEN: Polski system oświaty powodem do dumy

Polska osiągnęła radykalny wzrost poziomu edukacji w minionej dekadzie - ogłosił w połowie sierpnia tygodnik „The Economist”. Jesteśmy jednym z krajów najlepiej kształcących swoje dzieci.

MEN: Rodzice decydują czy i gdzie ubezpieczyć dziecko

Resort Edukacji przypomina, że rodzice nie mają obowiązku ubezpieczać swoich dzieci od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), a tym bardziej dyrektor szkoły nie może narzucać im konkretnej firmy ubezpieczeniowej.

CKE: Egzamin maturalny 2013/2014 - dostosowanie warunków i form

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej podał informację o sposobie dostosowania warunków i form przeprowadzania w roku szkolnym 2013/2014 egzaminu maturalnego do potrzeb absolwentów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

CKE: Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie 2013/2014 - dostosowanie warunków i form

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej podał informację o sposobach dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie od roku szkolnego 2013/2014 do potrzeb i możliwości zdających ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, niepełnosprawnych, niedosto­sowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

CKE: Egzaminy eksternistyczne 2014 - dostosowanie warunków i formy

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej podał informację o sposobach dostosowania warunków i formy przeprowadzania egzaminów eksternistycznych, przeprowadzanych w zimowej i jesiennej sesji egzaminacyjnej w 2014 roku, do potrzeb i możliwości osób niewidomych, słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, oraz chorych lub niesprawnych czasowo.

CKE: Sprawdzian i egzamin gimnazjalny 2013/2014 - dostosowanie warunków i form

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej podał informację o sposobie dostosowania warunków i form przeprowadzania sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego w roku szkolnym 2013/2014 do potrzeb uczniów (słuchaczy) ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

MEN: Przedszkola mają pieniądze na organizowanie dodatkowych zajęć

Nowy rok szkolny zaskoczył rodziców przedszkolaków. Dowiedzieli się bowiem, że nie będzie już zajęć np. z języka angielskiego lub karate ze względu na ograniczenia wprowadzone nową ustawą przedszkolną. Rodzice gotowi są ponosić dodatkowe koszty za ciekawe zajęcia dla ich dzieci, ale dyrektorzy przedszkoli rozkładają ręce. Resort edukacji twierdzi jednak, że przedszkola mają pieniądze na dodatkowe zajęcia.

Dotacje z budżetu państwa dla przedszkoli w roku szkolnym 2013/2014

Od 1 września 2013 roku opłaty za przedszkole pobierane przez gminę od rodziców zostaną ograniczone do maksymalnie 1 zł za każdą dodatkową godzinę ponad minimalnie 5 bezpłatnych godzin. Zmianę tę wprowadza tzw. ustawa przedszkolna. Jej głównym celem jest zniesienie barier w upowszechnianiu wychowania przedszkolnego.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty