Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Projekty aktów prawnych dla oświaty

Znajdziesz tu wyczerpujące informacje na temat planowanych zmian w prawie oświatowym. Dzięki stale aktualizowanym informacjom zyskasz pewność, że jesteś na bieżąco z przepisami i że żadna zmiana w prawie Cię nie zaskoczy! Zakładka „Projekty aktów prawnych dla oświaty” zawiera wszystkie najważniejsze informacje, o których warto wiedzieć już na etapie prac legislacyjnych, dlatego staramy się nie ominąć żadnego ważnego projektu. Tu również omawiamy ważne zmiany w szkolnictwie 2017. Sprawdź, jakie zmiany mogą dotyczyć Twojej placówki i jak się do nich przygotować. A jeśli chcesz mieć pewność, że opisane tu przepisy weszły w życie, sprawdź je w zakładce „Zmiany w prawie oświatowym”.

Nowe zasady korzystania z urlopu ojcowskiego – zmiany w Kodeksie pracy 2022

Archiwalny Nowe zasady korzystania z urlopu ojcowskiego – zmiany w Kodeksie pracy 2022

W związku ze zmianą projektu zmian w Kodeksie pracy, aktualne brzmienie planowanych przepisów dotyczących urlopu ojcowskiego zostało omówione w artykule "Urlop ojcowski 2023 - tylko w pierwszym roku życia dziecka".   Obecnie pracownicy szkoły mają prawo do 2 tygodni urlopu ojcowskiego, z którego  mogą skorzystać do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia. Od 1 sierpnia 2022 r. z urlopu ojcowskiego będzie można skorzystać tylko w pierwszym roku życia dziecka. Sprawdź, których pracowników – ojców ta zmiana w Kodeksie pracy nie dotyczy.

Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej także dla nauczycieli

Archiwalny Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej także dla nauczycieli

W związku ze zmianą projektu zmian w Kodeksie pracy, aktualne omówienie urlopu z powodu siły wyższej znajduje się w artykule "Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej w szkole – kto z niego skorzysta".   Planowane zmiany w Kodeksie pracy w 2022 r. przewidują m.in. uregulowanie nowego zwolnienia od pracy tj. urlopu z powodu siły wyższej. Sprawdź, na jakich zasadach będzie można skorzystać z tego zwolnienia od pracy.

Karta Nauczyciela 2019 zmiany

Archiwalny Karta Nauczyciela 2019: Podwyżki dla nauczycieli oraz nowe świadczenia

1.000 zł za każdy rok stażu na kontraktowego, dodatek za wyróżniającą pracę w czasie stażu na stopień nauczyciela mianowanego i dyplomowanego oraz 5% podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2019 r. – m.in. takie zmiany w wynagradzaniu nauczycieli przewiduje projekt nowelizacji Karty Nauczyciela.

013a0d917b67b4db3bc4b2014c17bcf6cf3b2577-xlarge

Archiwalny Nauczyciel religii będzie mógł być wychowawcą klasy

Przyznanie możliwości pełnienia funkcji wychowawcy klasy nauczycielom religii przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w szkołach publicznych.

karta nauczyciela

Archiwalny Pensum specjalistów – 22 godziny tygodniowo

Od 1 września 2018 r. organy prowadzące utracą kompetencje do określania pensum specjalistów oraz zasad liczenia tzw. pensum łączonego. Kwestie te mają zostać ujednolicone i wnikać wprost z ustawy – Karta Nauczyciela. Sprawdź, jak jeszcze ma zmienić się czas pracy nauczycieli od roku szkolnego 2018/2019.

Archiwalny Ustawa o systemie oświaty czeka na podpis Prezydenta

20 lutego Sejm przyjął zaproponowane przez Senat poprawki do ustawy o systemie oświaty i została ona skierowana do podpisu Prezydenta. Nowe przepisy mają wejść w życie 31 marca 2015 r. .

Archiwalny Dotkliwe sankcje za niewywiązanie się z zaleceń pokontrolnych

Nadzór pedagogiczny z roku na rok staje się coraz bardziej elastyczny i dopasowany do potrzeb szkoły. Nadszedł czas, by stał się także skutecznym narzędziem do poprawy jakości kształcenia i dawał możliwość dyscyplinowania dyrektorów szkół przy realizacji zaleceń pokontrolnych kuratorium. Proponowane przez resort edukacji zmiany w nadzorze pedagogicznym, dają wizytatorom więcej uprawnień w czasie kontroli a dyrektorom szkół zakreślają czas na wprowadzenie zalecanych zmian.

Archiwalny Śmieciowe jedzenie zniknie ze sklepików szkolnych...ale dopiero za rok

„Szkoła uczy, ale i kształtuje nawyki, także te żywieniowe” - powiedziała Premier Ewa Kopacz w swoim exposé, zapowiadając zdecydowaną walkę ze śmieciowym jedzeniem w szkołach. 23 października 2014 r. ustawę w tej sprawie przyjął sejm. Od nowego roku szkolnego, nie tylko sprzedaż ale i reklama niezdrowej żywności w szkołach będzie zakazana.

Archiwalny Większe dofinansowanie do podręczników dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego

MEN planuje zwiększenie w programach rządowych wydatków na dofinansowanie do podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym z uwagi na niepełnosprawność. Pozwoli to na dokonywanie przez szkołę zakupów tych materiałów o wartości wyższej niż dla uczniów bez takiego orzeczenia. 

Archiwalny Wycieczki zagraniczne także pod kontrolą kuratora

Wzmocnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas wypoczynku i zapewnienie odpowiedniej opieki wychowawczej ma zapewnić wprowadzenie do ustawy o systemie oświaty przepisów dotyczących zasad organizacji i nadzoru wypoczynku dzieci i młodzieży. Nowe przepisy precyzują kto może zorganizować wypoczynek, jak również obejmują większą kontrolą kuratorium wczasy zagraniczne.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty