awans na mianowanego

Awans zawodowy nauczycieli 2023, którzy odbyli staż

Awans zawodowy nauczycieli po stażu zakończonym w 2023 r. – przepisy i wzory dokumentów

Wszyscy nauczyciele kontraktowi oraz nauczyciele mianowani, którzy rozpoczęli staż na stopień nauczyciela dyplomowanego przed 1 września 2022 r., uzyskują wyższy stopień awansu zawodowego na podstawie przepisów dotychczasowych tj. obowiązujących do 31 sierpnia 2022 r. Sprawdź, jak wygląda procedura uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego i dyplomowanego po zakończeniu stażu w roku szkolnym 2022/2023. Dowiedz się, jak stosować uchylone przepisy Karty Nauczyciela dotyczące awansu zawodowego nauczycieli. Sprawdź, jakie dokumenty do wniosku o wszczęcie postępowania egzaminacyjnego i kwalifikacyjnego załączają nauczyciele po zakończeniu stażu w 2023 roku.  

Awans zawodowy na „starych” zasadach w roku szkolnym 2022/2023

Choć od 1 września 2022 r. zmieniły się przepisy dotyczące awansu zawodowego nauczycieli, część nauczycieli może ubiegać się o stopień nauczyciela mianowanego i dyplomowanego na podstawie przepisów dotychczasowych. Oznacza to, że przystąpienie do postępowania egzaminacyjnego lub kwalifikacyjnego możliwe jest po odbyciu stażu, w trakcie którego nauczyciel realizuje zatwierdzony przez dyrektora szkoły plan rozwoju zawodowego. Przypomnijmy, że o wyższy stopień awansu zawodowego po odbyciu stażu mogą ubiegać się:

  • nauczyciele mianowani, którzy rozpoczęli staż na stopień nauczyciela dyplomowanego przed 1 września 2022 r. (art. 11 ustawy z 5 sierpnia 2022 r.)
  • nauczyciele, którzy uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego do 31 sierpnia 2022 r. (art. 10 ust. 1 ustawy z 5 sierpnia 2022 r.).

Przepisy wprowadzające zmiany w awansie zawodowym nauczycieli dodatkowo przewidują skrócenie stażu na stopień nauczyciela mianowanego:

  • o rok, jeśli staż ten rozpoczął się po 31 sierpnia 2021 r.
  • do 9 miesięcy w przypadku staży rozpoczętych po 31 sierpnia 2022 r. przez nauczycieli, którzy uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego po 12 – miesięcznym stażu rozpoczętym w roku szkolnym 2018/2019
    (art. 10 ust. 2 i ust. 3 ustawy z 5 sierpnia 2022 r.)

Przepisy przejściowe nie przewidują jednak możliwości skrócenia stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego (art. 11 ustawy z 5 sierpnia 2022 r.).

Podstawy prawne w awansie zawodowym po odbyciu stażu w 2023 roku

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • ile czasu ma nauczyciel na złożenie sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego,
  • czy dyrektor szkoły wydaje ocenę dorobku zawodowego czy ocenę pracy po zakończeniu stażu,
  • jakie podstawy prawne powołać w dokumentach dotyczących awansu zawodowego nauczycieli na „starych” zasadach,
  • jak wygląda teczka na stopień nauczyciela mianowanego i dyplomowanego w 2023 r.,
  • jakie są zasady przedłużania stażu po 1 września 2022 r.
Brak mianowania a utrata pracy i prawa do wykonywania zawodu

Brak mianowania a utrata pracy i prawa do wykonywania zawodu

Od 1 września 2022 r. nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony, który w ciągu 6 lat nie uzyska stopnia nauczyciela mianowanego, zostaje zwolniony z pracy z końcem roku szkolnego. Co więcej, dopóki nauczyciel nie zdobędzie tego stopnia awansu zawodowego, nie będzie mógł być zatrudniony w placówce samorządowej na czas nieokreślony. Przekonaj się, kto i kiedy straci pracę za brak awansu na stopień nauczyciela mianowanego i czy to będzie równoznaczne z utratą prawa do wykonywania zawodu nauczyciela.

Kiedy umowa na czas nieokreślony dla nauczyciela

Obecnie umowę na czas nieokreślony zawiera się z:

Kiedy umowa na czas określony dla nauczyciela

Umowę na czas określony zawiera się z:

      • każdym nauczycielem, gdy potrzeba zatrudnienia nauczyciela wynika z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela (art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela),
      • nauczycielem początkującym, który mimo osiągnięcia 2-letniego stażu pracy w szkole nie uzyskał co najmniej dobrej oceny pracy (art. 10 ust. 3b pkt 1 Karty Nauczyciela)
      • nauczycielem początkującym, który w ciągu 6 lat od dnia rozpoczęcia przygotowania do zawodu nauczyciela nie uzyskał stopnia nauczyciela mianowanego (art. 10 ust. 3b pkt 2 Karty Nauczyciela)

Awans zawodowy na nauczyciela mianowanego – nowe i stare zasady

Do 31 sierpnia 2027 r. awans na stopień nauczyciela mianowanego przebiega dwutorowo. Nauczyciele, którzy uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego do 31 sierpnia 2022 r. mogą bowiem uzyskać wyższy stopień awansu wyłącznie ma podstawie przepisów dotychczasowych tj. Karty Nauczyciela w brzmieniu do 31.08.2022 r.  (tj. ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r., poz. 1762, z 2022 r., poz. 935, poz. 1116, poz. 1700) oraz Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r., poz. 2200).

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • kiedy nauczyciel straci pracę za brak awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego,
  • jak liczyć 6-letni okres, po którym nauczyciel traci zatrudnienie na czas nieokreślony,
  • kiedy nauczyciel traci prawo do wykonywania zawodu,
  • czy nauczyciel zatrudniony w wymiarze niższym niż 0,5 etatu straci pracę, gdy nie uzyska stopnia nauczyciela mianowanego,
  • czy nauczyciele przedszkoli niepublicznych muszą realizować przygotowanie do zawodu,
  • kiedy nauczyciel kontraktowy rozpoczyna przygotowanie do zawodu nauczyciela.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql