Zapraszam na podsumowanie najważniejszych treści Portalu Oświatowego z pierwszego tygodnia sierpnia.
Czas pracy nauczycieli jest ewidencjonowany w bardzo ograniczonym zakresie. Z tego względu niejednokrotnie dyrektorzy zastanawiają się nad rozszerzeniem zakresu jego ewidencjonowania i kontrolowania. Sprawdź, w jaki sposób można kontrolować przestrzeganie czasu pracy przez nauczycieli.
Dłuższe pensum to nie jedyna zmiana, jaką planuje resort edukacji i nauki. Oprócz zwiększenia pensum planuje się m.in. wprowadzenie katalogu obowiązków służbowych, które będą realizowane poza pensum, a więc bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia. To jednak nie wszystko. Dla nauczycieli szkół wprowadzone zostaną godziny dostępności w szkole. Chcesz poznać wszystkie planowane zmiany w zakresie czasu pracy nauczycieli? Znajdziesz je w infografice poniżej, którą również możesz pobrać (plik znajduje się pod infografiką).
Nauczyciele to bardzo specyficzna grupa zawodowa. Charakterystyczne jest zwłaszcza uregulowanie ich czasu pracy. Jest on bowiem częściowo zadaniowy, a w pozostałym zakresie ściśle powiązany z prowadzeniem zajęć z uczniami. Ta mieszanka niejednokrotnie dezorientuje. Sprawdź, jakich błędów unikać w zakresie czasu pracy nauczyciela.
Prezentujemy kontynuację podcastu dotyczącego czasu pracy nauczycieli. Sprawdź, jakich błędnych praktyk unikać, aby nie naruszyć praw pracowniczych a jednocześnie dbać o interes szkoły.
W ramach 40-godzinnego czasu pracy nauczyciel realizuje zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze nie tylko bezpośrednio z uczniami. W ramach jego obowiązków mogą mieścić się również inne zajęcia opiekuńcze, pod warunkiem, że stanowią realizację zadań ujętych w statucie.
Zbliża się Dzień Edukacji Narodowej potocznie nazywany dniem nauczyciela. Wbrew swojej nazwie jest to jednak święto wszystkich pracowników oświaty. W tym uroczystym dniu nie są prowadzone zajęcia w szkole, mimo tego nie jest on dniem wolnym od pracy. Organizacja tego dnia rodzi wiele wątpliwości o charakterze kadrowo-płacowym. Czy poczęstunek można sfinansować ze środków funduszu socjalnego? Co z czasem pracy nauczycieli i pracowników niepedagogicznych? Rozwiązania znajdziesz w artykule.
Czasami przydział doraźnego zastępstwa może okazać się bardzo utrudniony np. ze względu na braki kadrowe w szkole. Czy rozwiązaniem może być wówczas realizacja takiego zastępstwa przez dyrektora lub wicedyrektora? Odpowiedź w artykule
Organizacja pracy niektórych szkół i placówek pedagogicznych wymaga zapewnienia pedagogicznej obsady przez całą dobę. W konsekwencji więc niektórzy nauczyciele mogą być zobowiązani do pracy w porze nocnej. Sprawdź, w jakich sytuacjach jest to dopuszczalne.
Niektórzy nauczyciele mogą na swoje żądanie uzyskać zwiększenie pensum, co przynosi dla nich wymierną korzyść finansową. Sprawdź, kto może skorzystać z takiego rozwiązania i w jakich przypadkach
Pracownik niepedagogiczny w szkole niepublicznej może zostać wezwany do pracy w dniu wolnym np. z powodu awarii. Sprawdź, w jakim wymiarze udzielić czasu wolnego dla takiego pracownika.
Nauczyciel może brać udział w posiedzeniu komisji konkursowej w celu wyboru dyrektora szkoły. Przykładowo w przypadku przedstawicieli organizacji związkowej możliwy jest udział w konkursie w innej szkole, niż w której nauczyciel jest zatrudniony. Sprawdź, jak rozliczyć taki dzień.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.