Praktyka organów prowadzących, która prowadzi do ustalania pensum nauczycieli psychologów, logopedów i pedagogów na poziomie 40 godzin tygodniowo jest niezgodna z prawem. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Związek Nauczycielstwa Polskiego wydał komunikat, w którym wzywa Ministerstwo Edukacji Narodowej do zajęcia oficjalnego stanowiska w sprawie danych zawartych w raporcie OECD „Education at a Glance 2012” o czasie polskich nauczycieli. Zdaniem ZNP, rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat czasu pracy nauczycieli uderza w godność nauczycieli i naraża na szwank prestiż, jakim zawód nauczyciela cieszy się w polskim społeczeństwie. Może także negatywnie wpłynąć na toczącą się debatę o statusie zawodowym nauczyciela.
27 sierpnia 2012 r. ZNP napisał list do Minister Edukacji Narodowej w sprawie tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć godzin nauczycieli psychologów, pedagogów, logopedów. Związek jest zaniepokojony praktyką organów prowadzących, które ustalają bardzo wysokie pensum dla nauczycieli specjalistów. Arbitralne rozróżnienie wymiaru pensum może stanowić naruszenie konstytucyjnej zasady równości.
Nauczyciel, o którym mowa w pytaniu pracuje w porze nocnej przez 1,5 godziny, a zatem jego harmonogram czasu pracy nie narusza przepisów dotyczących pracy w porze nocnej i rozpoczynania pracy dwa razy w tej samej dobie pracowniczej (§ 4 ust. 3 rozporządzenia MPiPS z 17 maja 2001 r.). Praca w porze nocnej to praca obejmująca 8 godzin pomiędzy 21.00 a 7.00. Dowiedz się więcej o dobowej i tygodniowej normie czasu pracy nauczycieli oraz zasadach pracy w porze nocnej nauczycieli!
Tak. Sprawdź, jakie zasady dotyczące ustalania czasu pracy dotyczą pracowników wychowujących dzieci.
Nauczyciel zobowiązany jest do uczestniczenia w przeprowadzaniu egzaminu maturalnego w ramach tygodniowego czasu pracy. Jeśli nauczyciel nie ma ustalonego czterodniowego tygodnia pracy to piątek nie jest jego dniem wolnym od pracy. W taki dzień nie realizuje pensum dydaktycznego, ale inne zadania i zajęcia wynikające z 40-godzinnego tygodnia pracy. Poznaj zasady uczestniczenia nauczycieli w egzaminie maturalnym w dzień wolny od pracy i w dzień wolny od zajęć dydaktycznych.
Dni, w których odbywa się pisemny egzamin maturalny i podczas których nie prowadzi się w szkole ponadgimnazjalnej zajęć dydaktycznych, są dla wszystkich nauczycieli dniami pracy. Sprawdź, co to oznacza w praktyce.
Dni wolne od zajęć dydaktycznych są dla nauczycielami dniami pracy. O miejscu i rodzaju zajęć wykonywanych przez nauczycieli w tych dniach decyduje dyrektor szkoły. Sprawdź, jaki może być zakres kontroli organu prowadzącego dotyczącej dni wolnych od zajęć dydaktycznych ustalonych przez dyrektora szkoły.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.