nauczyciel emeryt

Ponowne zatrudnienie emeryta w szkole

Ponowne zatrudnienie emeryta w szkole

Niejednokrotnie nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni będący emerytami są ponownie zatrudniani w tej samej szkole. Czy takie rozwiązanie jest legalne? Na jakich zasadach można ponownie zatrudnić emeryta w szkole? Co z odprawą emerytalną i nagrodą jubileuszową? Czy emerytowi należy wydać świadectwo pracy? Sprawdź, jak ponownie zatrudnić emeryta w szkole.

Dlaczego w ogóle mówimy o ponownym zatrudnieniu emeryta w szkole? Wprawdzie rozwiązanie stosunku pracy nie jest warunkiem przyznania emerytury pracownikowi szkoły. Niemniej jednak brak takiego rozwiązania powoduje, że emerytura jest wprawdzie przyznana ale podlega automatycznemu zawieszeniu i to bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu (art. 103a ustawy o emeryturach i rentach ZUS).

Rozwiązanie stosunku pracy i ponowne zatrudnienie emeryta w szkole

Z tego względu wypraktykowano rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem szkoły odchodzącym na emeryturę i ponowne zatrudnienie. W efekcie przyznawana emerytura nie jest zawieszana bez względu na uzyskiwany przychód. Może jednak zostać zawieszona, jeżeli przychód przekroczy:

  • 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS – proporcjonalnie do przekroczenia
  • 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS -  w całości.

Czy takie rozwiązanie jest zgodne z prawem? Otóż tak. Potwierdził to wprost Sąd Najwyższy w postanowieniu z 11 stycznia 2022 r. II USK 584/21, wskazując wprost, że: Po rozwiązaniu stosunku pracy może dojść do zawarcia nowej umowy i kontynuowania zatrudnienia.

Konieczna przerwa w pracy

Sprawa nie jest jednak tak prosta, jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Aby bowiem uniknąć zawieszenia emerytury bez względu na uzyskiwany przychód, nauczyciel musi mieć minimum 1 dzień roboczy przerwy w zatrudnieniu. W przeciwnym razie ZUS może uznać, że rozwiązanie stosunku pracy było pozorne. Stanowisko takie przedstawił m.in. Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z 25 września 2019 r. III AUa 460/19:

W świetle wykładni art. 103a u.e.r.f.u.s. podstawą otrzymania emerytury jest rozwiązanie stosunku pracy. W związku z tym osoby, które składają do ZUS wniosek o przyznanie emerytury, muszą przedłożyć świadectwo pracy. Pomiędzy wydaniem świadectwa pracy a nową umową o pracę powinna wystąpić przynajmniej jednodniowa przerwa. Regulacja art. 103a u.e.r.f.u.s. wyklucza więc wypłatę świadczeń emerytalnych w okresie kontynuowania stosunku pracy z poprzednim pracodawcą bez uprzedniego rozwiązania z nim stosunku pracy. Analogiczne stanowisko sformułować Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 12 października 2018 r. III AUa 108/18. Brak przerwy w zatrudnieniu powoduje więc zawieszenie wypłaty emerytury bez względu na uzyskiwany przychód.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są zasady ponownego zatrudnienia nauczyciela – emeryta w szkole,
  • co z nagrodą jubileuszową,
  • czy emeryt musi zwrócić odprawę emerytalną w przypadku ponownego zatrudnienia,
  • czy w takiej sytuacji wydaje się świadectwo pracy.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql