nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania

Ograniczenie zatrudnienia na wniosek nauczyciela mianowanego

Ograniczenie etatu na wniosek nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania

Jednym z podstawowych warunków zatrudnienia nauczyciela na podstawie mianowania jest możliwość nawiązania stosunku pracy na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć. Możliwość obniżenia wymiaru zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania jest ograniczona do sytuacji określonych w Karcie Nauczyciela. Sprawdź, czy nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może na swój wniosek pracować w niepełnym wymiarze zajęć.

Warunki zatrudnienia nauczyciela na podstawie mianowania

Stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli:

  1. posiada obywatelstwo polskie, z tym że wymóg ten nie dotyczy obywateli państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
  2. ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych;
  3. nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne w sprawie o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub postępowanie dyscyplinarne;
  4. nie był skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
  5. nie był prawomocnie ukarany karą dyscyplinarną, o której mowa w art. 76 ust. 1 pkt 3, w okresie 3 lat przed nawiązaniem stosunku pracy, albo karą dyscyplinarną, o której mowa w art. 76 ust. 1 pkt 4;
  6. posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska;
  7. istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony
    (art. 10 ust. 5 Karty Nauczyciela).

Obowiązek pracy w pełnym wymiarze

Warunek możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć odnosi się do obu stron stosunku pracy:

  • nauczyciel musi mieć możliwość pracy w takim rozmiarze (np. ze względu na stan zdrowia czy obowiązki służbowej u innego pracodawcy)
  • szkoła, która nawiązuje stosunek pracy musi mieć możliwość zapewnienia nauczycielowi takiego wymiaru (np. ze względu na organizację pracy, liczbę uczniów itp.).

Dotyczy to nie tylko momentu nawiązania stosunku pracy, lecz możliwość ta powinna istnieć w całym okresie zatrudnienia.

Z artykułu dowiesz się m.in. :

  • Jakie są warunki zatrudnienia nauczyciela na podstawie mianowania,
  • Kiedy dyrektor szkoły może obniżyć etat nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania,
  • Czy nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może na swój wniosek pracować na część etatu.
Częste absencje chorobowe nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania jako powód zwolnienia nauczyciela z pracy

Częste absencje chorobowe nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania jako powód zwolnienia nauczyciela z pracy

W orzecznictwie Sądu Najwyższego utrwalony jest pogląd, że nieprzewidziane, długotrwałe i powtarzające się nieobecności pracownika w pracy, wymagające podejmowania przez pracodawcę działań natury organizacyjnej (wyznaczenia zastępstw) i pociągające za sobą wydatki na zatrudnienie pracowników w godzinach nadliczbowych lub innych osób na podstawie umów zlecenia, są uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę, chociażby były niezawinione przez pracownika i formalnie usprawiedliwione. Sprawdź, czy zatem częste absencje chorobowe umożliwiają zwolnienie z pracy nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania.

Okres wypowiedzenia kalkulator jak liczyć

Okres wypowiedzenia umowy o pracę w szkole – kalkulator i praktyczne wskazówki

Zarówno dyrektor szkoły, jak i pracownik, chcąc rozwiązać umowę o pracę, muszą przestrzegać zasad ustalania okresu wypowiedzenia umowy o pracę w szkole oraz terminu, w którym okres ten upływa. Sprawdź, jaki okres wypowiedzenia obowiązuje pracowników niepedagogicznych, a jaki nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela. Skorzystaj z kalkulatora okresu wypowiedzenia oraz poznaj sposób na wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę w szkole.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę w szkole – 3 zasady

Każdą umowę o pracę można rozwiązać za wypowiedzeniem. W takim przypadku rozwiązanie umowy następuje z upływem okresu wypowiedzenia (art. 32 Kodeksu pracy). Trzy zasady rozwiązywania umowy o pracę w szkole za wypowiedzeniem określone w Kodeksie pracy będą miały zastosowanie do wszystkich pracowników, niezależnie od tego czy są zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela czy Kodeksu pracy.

  1. Okres wypowiedzenia, który wynosi miesiąc lub jego wielokrotność kończy swój bieg w ostatnim dniu miesiąca;
  2. Okres wypowiedzenia, który wynosi tydzień lub jego wielokrotność kończy swój bieg w sobotę;
  3. Okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu pracy w danej szkole, a nie czasu trwania danej umowy o pracę.
    (art. 30 § 2(1), art. 36 § 1 Kodeksu pracy).

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy okres wypowiedzenia umowy o pracę w szkole jest uzależniony od czasu trwania bieżącej umowy o pracę, czy zakładowego stażu pracy?
  • Jak ustalić termin upływ dwutygodniowego okresu wypowiedzenia umowy o pracę w szkole?
  • Czy można skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę w szkole za porozumieniem stron?
  • Jaki jest okres wypowiedzenia umowy na czas określony nauczyciela?
  • Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony?
Ograniczenie zatrudnienia nauczyciela w trakcie roku szkolnego

Ograniczenie zatrudnienia nauczyciela w trakcie roku szkolnego – czy możliwe

Zwykle zmiany warunków pracy nauczyciela dokonuje się w maju tak, aby weszły one w życie z początkiem nowego roku szkolnego. Zdarza się jednak, że potrzeba zmniejszenia liczby godzin zajęć przydzielonych nauczycielowi wystąpi już po rozpoczęciu zajęć w danym roku szkolnym. Sprawdź, czy zmiana wymiaru zajęć nauczyciela możliwa jest w trakcie roku szkolnego.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • w jaki sposób zmniejszyć wymiar zatrudnienia nauczyciela w trakcie roku szkolnego,
  • czy można wręczyć wypowiedzenie zmieniające po rozpoczęciu zajęć,
  • co zrobić, gdy nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania nie zgodzi się na propozycję ograniczenia zatrudnienia.
Podstawa prawna zwolnienia nauczyciela z przyczyn organizacyjnych

Podstawa prawna zwolnienia nauczyciela z przyczyn organizacyjnych

Jeżeli z powodu braku godzin dla nauczyciela konieczne jest zwolnienie go z pracy, nie zawsze zastosowanie będzie miał art. 20 Karty Nauczyciela. Sprawdź, jaka jest podstawa prawna zwolnienia nauczyciela z przyczyn organizacyjnych. Podpowiadamy co zrobić w zależności od zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub mianowania oraz wymiaru zajęć.

Zmiany organizacyjne uniemożliwiające dalsze zatrudnianie nauczycieli stanowią uzasadnienie rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem. Nie każdy nauczyciel otrzyma jednak wypowiedzenie z art. 20 Karty Nauczyciela, a w konsekwencji będzie mógł złożyć wniosek o przeniesienie w stan nieczynny lub otrzymać odprawę z powodu zwolnienia z pracy. O tym, jaki tryb wypowiedzenia stosunku pracy nauczyciela zastosować, decyduje przede wszystkim wymiar zatrudnienia tj. czy nauczyciel jest zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć, czy na część etatu. W zależności od podstawy prawnej zwolnienia nauczyciela z pracy z przyczyn organizacyjnych, związki zawodowe w szkole będą miały 5 lub 7 dni na zajęcie stanowiska w sprawie planowanej redukcji etatu reprezentowanego przez nie nauczyciela. Nie można także zapominać, że również w świadectwie pracy konieczne jest podanie podstawy prawnej rozwiązania stosunku pracy, która może mieć potem wpływ na uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy np. prawo do trzynastki bez względu na okres przepracowany. Z tych wszystkich względów niezwykle istotne jest prawidłowe ustalenie podstawy prawnej rozwiązania stosunku pracy nauczyciela.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy nauczyciel początkujący może przejść w stan nieczynny,
  • kiedy stosuje się art. 20 Karty Nauczyciela,
  • jakie są różnice przy zwalnianiu nauczycieli z przyczyn organizacyjnych, w zależności od wymiaru i podstawy prawnej zatrudnienia,
  • kiedy nauczyciel zwolniony z pracy z przyczyn organizacyjnych ma prawo do odprawy.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql