pracowniczy staż pracy

7b919ccd87a7043cea54656eb9a58c2b7428fef5-large

Wszystko o zaliczeniu pracy na roli do stażu pracowniczego

Staż pracowniczy jest istotnym parametrem, od długości którego zależy przyznanie i wysokość takich świadczeń jak nagroda jubileuszowa oraz dodatek za wysługę lat (za wieloletnią pracę). Do stażu pracowniczego zalicza się nie tylko okresy pozostawania w zatrudnieniu, ale także inne okresy, w tym pracę w gospodarstwie rolnym lub jego prowadzenie. Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione, aby dyrektor mógł zaliczyć taki okres do stażu pracowniczego.

Staż pracowniczy to nie tylko okresy zatrudnienia

Do stażu pracowniczego zaliczane są nie tylko okresy zatrudnienia. Na mocy odrębnych przepisów zaliczeniu podlegają także inne okresy wskazane w tych przepisach. Wykaz tych okresów znajdziesz tutaj>>

3 okresy pracy w gospodarstwie zaliczane do stażu pracowniczego

Na szczególną uwagę zasługują tu okresy pracy w gospodarstwie rolnym. Rozumie się przez to:

  1. okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka.
  2. przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,
  3. przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Wskazane okresy są zaliczane do stażu pracowniczego w aspekcie:

  • dodatku za wysługę lat (odpowiednio z wieloletnią pracę),
  • nagrody jubileuszowej,
  • wymiaru urlopu wypoczynkowego

ale nie nabycia tego urlopu.

Okresów pracy w gospodarstwie rolnym nie wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego lub innego świadczenia przysługującego z upływem roku pracy lub okresu krótszego niż jeden rok.

Przykład

Pracownik niepedagogiczny w momencie zatrudnienia przedstawił dokumenty potwierdzające 4 lata pracy w gospodarstwie rolnym. Jest to jego pierwsze zatrudnienie w karierze zawodowej. Doliczony okres pracy w gospodarstwie rolnym nie spowoduje, że nabędzie on od razu pełny urlop wypoczynkowy. Do końca roku kalendarzowego będzie nabywał urlop w wymiarze 1/12 za każdy przepracowany miesiąc. Doliczony okres będzie miał natomiast znaczenie w przyszłości dla wymiaru urlopu wypoczynkowego – zostanie doliczony do stażu urlopowego.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym jest norma obszarowa,
  • czy do zaliczenia pracy w gospodarstwie rolnym wymagane jest objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia,
  • kim jest domownik,
  • jakie dokumenty wymagane są do zaliczenia,
  • jak może wyglądać procedura zaliczenia.
Przyjęcie na staż praktykanta

Nie tylko zatrudnienie, czyli jakie okresy zalicza się do stażu pracy

Długość stażu pracy ma wpływ na przyznanie i wysokość przede wszystkim dodatku stażowego oraz nagrody jubileuszowej. Do tego stażu zaliczane są przede wszystkim zakończone okresy zatrudnienia, ale nie tylko. Istnieje wiele innych okresów, które mają wpływ na staż pracy. Dowiedz się, jakie okresy i pod jakimi warunkami należy uwzględnić w stażu pracy.

Nie tylko okresy zatrudnienia

Do stażu pracowniczego mogą być zaliczone inne okresy niż zatrudnienie. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy takie zaliczenie przewiduje odrębny przepis. Dotyczy to nauczycieli w kontekście:

  • dodatku za wysługę lat (§ 7 ust. 1 rozporządzenia MENiS z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy)
  • nagrody jubileuszowej (§ 1 ust. 1 rozporządzenia MENiS z 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania)

Analogicznie dodatkowe okresy zostaną zaliczone do stażu pracownika niepedagogicznego w kontekście

  • dodatku za wieloletnią pracę,
  • nagrody jubileuszowej,
  • odprawy emerytalnej

(art. 38 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych).

Okresy pracy niebędące zatrudnienia, a wliczane do stażu pracy przedstawiamy w poniższej tabeli.

W artykule:

  • 30 okresów zaliczanych do stażu pracy,
  • podstawa prawna,
  • warunki zaliczenia,
  • wymagane dokumenty.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql