Rozwiązanie umowy o pracę możliwe jest poprzez złożenie przez pracownika lub pracodawcę oświadczenia z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę jest uzależniony od stażu pracy pracownika w danej szkole. Jest jednolity w przypadku umowy o pracę na czas określony i nieokreślony. Okres wypowiedzenia wynosi od 3 dni do 3 miesięcy. Sprawdź, kiedy złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, aby stosunek pracy ustał w zaplanowanym terminie.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Zmiany organizacyjne w szkole nie zawsze muszą oznaczać zwalnianie nauczycieli. Karta Nauczyciela przewiduje różne możliwości zmiany warunków pracy nauczyciela, które pozwalają na zachowanie zatrudnienia. Większość z nich wymaga jednak zgody nauczyciela.
Korzyści dla uczestnika:
Luty 2025 r.
Korzyści:
Od 26 kwietnia 2023 r. dyrektor szkoły w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę na czas określony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia musi wskazać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. Sprawdź, czy to oznacza, że w każdym przypadku zakończenia umowy na czas określony dyrektor szkoły podaje uzasadnienie.
Jeżeli pracownik, który przystąpił do pracowniczych planów kapitałowych, złoży wypowiedzenie, rodzi to pewne obowiązki po stronie pracodawcy. Przedstawiamy 3 kroki, które powinien podjąć pracodawca w takiej sytuacji.
Bez względu na to, kto złożył wypowiedzenie stosunku pracy, w czasie jego biegu możliwe jest zobowiązanie pracownika do wykorzystania urlopu wypoczynkowego. Sprawdź, w jakim wymiarze może zatem zostać udzielony urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia bez zgody pracownika szkoły.
Na czas epidemii koronawirusa zawieszone zostały przepisy o fikcji doręczenia pism za pośrednictwem poczty. Jeżeli nauczyciel nie odbierze wypowiedzenia wysłanego pocztą, dyrektor powinien podjąć alternatywne działania zmierzające do jego skutecznego doręczenia. Sprawdź, co można zrobić, by nie ryzykować sądowego przywrócenia do pracy nauczyciela z uwagi na niedoręczenie wypowiedzenia.
Zdarza się, że pracownik (nauczyciel lub pracownik niepedagogiczny) często choruje ale nie aż tak długo, by można było rozwiązać umowę o pracę z tego powodu. Konieczność organizowania zastępstw, która może powodować ryzyko niezrealizowania podstawy programowej, zapewnienia bezpieczeństwa uczniom czy niewykonania części obowiązków na danym stanowisku, bardzo utrudnia organizację pracy placówki. Sprawdź czy częste nieobecności w pracy z powodu choroby mogą być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę.
W e-szkoleniu przedstawiamy m.in. jakich argumentów użyć w przypadku, gdy zwolniony nauczyciel skieruje sprawę do sądu pracy. Do e-szkolenia dołączamy także prezentację oraz quiz sprawdzający wiedzę.
W trzeciej części e-szkolenia omawiamy konsekwencje finansowe wypowiedzenia (odprawy, nagrody jubileuszowe, ekwiwalent urlopowy). Do e-szkolenia dołączony jest quiz sprawdzający wiedzę.
Z e-szkolenia dowiesz się, jak wręczyć wypowiedzenie stosunku pracy, jak zredagować jego przyczyny. Wyjaśniamy też, w jakich przypadkach nauczyciel korzysta ze szczególnej ochrony stosunku pracy. Do e-szkolenia dołączony jest quiz sprawdzający wiedzę.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.