Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Top tematy

Rada rodziców w szkole – 11 pytań o zadania i kompetencje

Rada rodziców w szkole – 11 pytań o zadania i kompetencje

Aby rada rodziców wywiązywała się ze swoich zadań i kompetencji, musi mieć dobrze opracowany regulamin swojej działalności. Często jednak to dyrektor chce wpływać na jej zadania, a przecież rada jest osobnym organem szkoły. Podpowiadamy, na 11 przykładach z praktyki szkolnej, jak działa rada rodziców w szkole.

Karta Nauczyciela 2022 – mentor a awans zawodowy nauczycieli

Mentor w nowym systemie awansu zawodowego nauczycieli – analiza zmian w Karcie Nauczyciela 2022

W nowym systemie awansu zawodowego nauczycieli opiekun stażu ma zostać zastąpiony mentorem dla początkującego nauczyciela. Podstawowym zadaniem mentora będzie wspieranie początkującego nauczyciela procesie wdrażania się do pracy w zawodzie. Kto zostanie mentorem? Jaką rolę w awansie będzie odgrywał? 

Awans zawodowy – czy stosować stare, czy nowe zasady

Awans na starych czy na nowych zasadach – 7 pytań i odpowiedzi

Przepisy dotyczące awansu zawodowego jeszcze nie weszły w życie, ale już teraz budzą bardzo wiele kontrowersje. Reforma systemu awansu nie może obyć się bez rozwiązań przejściowych, a te niestety rodzą wątpliwości naszych Czytelników. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na pytania dotyczące reguł przejściowych w zakresie awansu zawodowego.

Gospodarka materiałowa w jednostce oświatowej – praktyczne rozwiązania dla księgowych

Gospodarka materiałowa w jednostce oświatowej – praktyczne rozwiązania dla księgowych

Materiały stanowią istotny element działalności jednostki. Szczególne znaczenie mają w tych jednostkach oświatowych, które prowadzą stołówki. Prawidłowe gospodarowanie materiałami determinuje racjonalne kształtowanie przychodów, rozchodów i kosztów oraz zapasów jednostki. Głównym sposobem zaopatrzenia się jednostki oświatowej w materiały są zakupy u dostawców, realizowane na podstawie zawartych umów. Różnorodność materiałów wymaga zastosowania adekwatnych rozwiązań ewidencyjnych i kontrolnych do pozyskania rzetelnej informacji o stanie zapasów oraz kierunków ich rozchodowania. Poznaj rozwiązania dla księgowych odpowiedzialnych za rozliczenia w gospodarce materiałowej.

Udostępnianie informacji publicznej przez szkołę – zadania dyrektora

Udostępnianie informacji publicznej przez szkołę – zadania dyrektora

Dyrektorzy placówek oświatowych bardzo często otrzymują wnioski o udostępnienie informacji publicznych. Jednak gdy wnioski wysyłane są z anonimowych kont, nie są podpisane lub zawierają prośbę o dane osobowe pracowników, pojawia się wątpliwość, czy należy je udostępnić. Podpowiadamy, jak w świetle aktualnych przepisów powinno wyglądać prawidłowe udostępnianie informacji publicznej przez szkołę.

Jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe nauczyciela

Wynagrodzenie urlopowe nauczyciela – 9 pytań i odpowiedzi

Czas wakacji to oczywiście urlopy wypoczynkowe nauczycieli szkół feryjnych. W tym czasie z urlopów korzystają też – choć w innym wymiarze – nauczyciele placówek nieferyjnych oraz kadra kierownicza. Za okres urlopu nauczycielom należy się specyficznie wyliczane wynagrodzenie urlopowe. Obliczenia tego wynagrodzenia mogą wzbudzać wątpliwości. Wybrane z nich rozwiewamy w artykule.

Zebranie podsumowujące rady pedagogicznej 2021/2022

Zebranie podsumowujące rady pedagogicznej 2021/2022

Przepisy prawa oświatowego wymagają zorganizowania zebrania rady pedagogicznej m.in. po zakończeniu rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Przedstawiamy szczegółowe informacje dotyczące podsumowania nadzoru pedagogicznego oraz zebrania rady pedagogicznej.

ZFŚS: świadczenie urlopowe dla nauczycieli w 2022 r.

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli w 2022 r.

Z odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych co roku nauczycielom wypłacane jest świadczenie urlopowe. Świadczenie musi być wypłacone najpóźniej do 31 sierpnia, jednak co do zasady może zostać wypłacone wcześnie. Czym tak naprawdę jest to szczególne świadczenie, którzy nauczyciele są uprawnieni do jego otrzymania i w jakiej wysokości? Sprawdź, jak prawidłowo obliczyć i wypłacić świadczenie urlopowe dla nauczycieli.

pracownicze plany kapitałowe zmiany

Więcej kontroli i szybsze zapisywanie uczestników – ważne zmiany w PPK w szkole

Możliwość wcześniejszego zapisywania nowych pracowników do PPK, nowe rozwiązania w zakresie nienależnych wpłat, rozszerzenie kompetencji PIP – to najważniejsze spośród zmian w zakresie PPK, które weszły w życie 4 czerwca 2022 r. Sprawdź, co zmieniło się w zakresie PPK w szkole.

Niezbędne uchwały rady i decyzje dyrektora na koniec roku szkolnego 2021/2022

Niezbędne uchwały rady i decyzje dyrektora na koniec roku szkolnego 2021/2022

Klasyfikacja roczna uczniów, przedłużenie etapu edukacyjnego czy odroczenie obowiązku szkolnego wymagają działań zgodnie z przepisami. Jednak w każdym z tych przypadków obowiązuje inna forma dokumentacji, co w praktyce powoduje niejasności. Przygotowaliśmy niezbędne uchwały rady i decyzje dyrektora na koniec roku szkolnego 2021/2022. Pobierz gotowe wzory!

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql