Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Top tematy

Dwie umowy o pracę w jednej szkole

Dwie umowy o pracę w jednej szkole – kiedy dopuszczalne a kiedy konieczne

Pracownik, w tym również nauczyciel, powinien być zatrudniony u jednego pracodawcy na podstawie jednej umowy o pracę. W praktyce placówek oświatowych są jednak możliwe trzy sytuacje, w których konieczne jest jednak zawarcie dodatkowej umowy o pracę. Sprawdź, kiedy należy zawszeć dwie umowy o pracę w jednej szkole, a kiedy nie należy tego robić.

Urlop uzupełniający nauczyciela – wymiar, zasady udzielania i wynagrodzenie

Urlop uzupełniający nauczyciela – wymiar, zasady udzielania i wynagrodzenie

Nauczyciel, który nie wykorzystał co najmniej 8 tygodni urlopu w czasie ferii szkolnych, ma prawo do urlopu uzupełniającego. Sprawdź, kiedy i jak obliczyć, ile urlopu uzupełniającego przysługuje nauczycielowi oraz na jakich zasadach się go udziela. Dowiedz się jakie wynagrodzenie przysługuje za urlop uzupełniający nauczyciela.

Kiedy pracownik szkoły otrzyma wcześniejszą nagrodę jubileuszową

Wcześniejsza nagroda jubileuszowa dla odchodzącego pracownika szkoły

Nie tylko odprawa i ekwiwalent urlopowy. Pracownik szkoły, który odchodzi na emeryturę lub rentę, może liczyć na wcześniejszą nagrodę jubileuszową. Musi jednak spełnić wiele warunków. Sprawdź, w jakich przypadkach należy wypłacić wcześniejszą nagrodę jubileuszową dla odchodzącego pracownika szkoły.

Jak oszacować wartość zamówienia związanego z żywieniem uczniów od września 2022

Jak oszacować wartość zamówienia związanego z żywieniem uczniów od września 2022

Od września 2022 r. wchodzi w życie art. 106a ustawy Prawo oświatowe. Zgodnie z nim szkoła podstawowa musi zapewnić uczniom jeden gorący posiłek w ciągu. Z nowymi regulacjami wiąże się więc obowiązek zawarcia umowy z wykonawcą dostaw lub usług oraz przeprowadzenie postępowania zakupowego. Podpowiadamy, jak oszacować wartość zamówienia związanego z żywieniem uczniów.

Przygotowanie pedagogiczne – jaka informacja w suplemencie

Informacja o przygotowaniu pedagogicznym w suplemencie do dyplomu

Jednym z podstawowych wymagań stawianych przed kandydatami na nauczycieli jest posiadanie przygotowania pedagogicznego. Przepisy precyzyjnie wskazują, czym jest przygotowanie pedagogiczne oraz jakie dokumenty potwierdzają jego posiadanie. W artykule wyjaśniamy, w jakie informacje powinny znaleźć się w suplemencie oraz jak analizować jego treść, aby ustalić, czy kandydat w trakcie studiów zdobył przygotowanie pedagogiczne.

Najczęściej występujące błędy w arkuszach ocen

Najczęściej występujące błędy w arkuszach ocen

Dyrektorzy dokonując przeglądu arkuszy, często zauważają braki i nieprawidłowości, które koniecznie należy usunąć. Arkusze ocen to najważniejsze dokumenty przebiegu nauczania. Są przechowywane w szkołach przez 50 lat i stanowią podstawę do przygotowywania odpisów i duplikatów. Przedstawiamy najczęściej pojawiające się błędy w arkuszach ocen i sposoby ich  poprawiania.

Przekształcenie stosunku pracy nauczyciela w mianowanie

Przekształcenie stosunku pracy nauczyciela w mianowanie

Nauczyciel mianowany i dyplomowany powinni być zatrudnieni na podstawie mianowania. Wyjątkiem jest brak możliwości zapewnienia pełnego wymiaru zajęć oraz zatrudnienie na zastępstwo lub z potrzeby wynikającej z organizacji nauczania. Przekształcenie stosunku pracy nauczyciela w mianowanie następuje w trzech przypadkach. Sprawdź jakich. Dowiedz się, kiedy mimo uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego – stosunek pracy nie ulegnie przekształceniu w mianowanie.

Klasyfikowanie wydatków wielopozycyjnych – przykłady i wskazówki

Klasyfikowanie wydatków wielopozycyjnych – przykłady i wskazówki

W literaturze przedmiotu można spotkać różne interpretacje dotyczące faktur wielopozycyjnych obejmujące zakup usługi czy też usługi i towaru. W związku z tym powstaje problem - czy należy zastosować jeden paragraf czy też dwa lub więcej paragrafów na zakup towaru i usługi jednocześnie. Wątpliwości pomagamy rozwiać w poniższym artykule.

Umowa na zastępstwo nauczyciela - zabezpiecz w niej interesy szkoły

Wielu nauczycieli nie wróci do pracy we wrześniu, mimo iż ich umowy o pracę nie ulegają rozwiązaniu. Dotyczy to w szczególności tych, którzy będą korzystali z urlopu dla poratowania zdrowia lub urlopów związanych z rodzicielstwem. Nieprzewidziane, długotrwałe nieobecności nauczycieli zdarzają się również w trakcie roku szkolnego. W takich przypadkach dyrektor szkoły jest do zatrudnienia nowego nauczyciela lub nauczycieli na zastępstwo. W praktyce istnieją dwie możliwości określenia czasu trwania umowy na zastępstwo nauczyciela – sprawdź, która z nich jest korzystniejsza. Dowiedz się, jakie skutki prawne pociąga za sobą zawarcie umowy na zastępstwo.

Rada rodziców w szkole – 11 pytań o zadania i kompetencje

Rada rodziców w szkole – 11 pytań o zadania i kompetencje

Aby rada rodziców wywiązywała się ze swoich zadań i kompetencji, musi mieć dobrze opracowany regulamin swojej działalności. Często jednak to dyrektor chce wpływać na jej zadania, a przecież rada jest osobnym organem szkoły. Podpowiadamy, na 11 przykładach z praktyki szkolnej, jak działa rada rodziców w szkole.

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql