Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Top tematy

Jak zorganizować zdalne nauczanie do 27 lutego 2022 r.

Wraca zdalne nauczanie – skorzystaj z 11 wskazówek ekspertów

Do 27 lutego 2022 r. w większości szkół organizowane będzie zdalne nauczania. Organizacja takiego nauczania może przysparzać nie lada problemów. Dotyczy to zwłaszcza szkół, które w częściowym zakresie muszą funkcjonować stacjonarnie. Skorzystaj ze wskazówek ekspertów, aby odpowiednio przygotować się do tego trudnego okresu.

zadania dyrektora szkoły niepublicznej

Co dyrektor szkoły niepublicznej może a co musi z mocy prawa

Wobec wielu wytycznych, które się pojawiają, dyrektorzy szkół niepublicznych są proszeni, zachęcani, zobligowani do różnych działań. Związane są one m.in. z wytycznymi dotyczącymi organizacji punktu szczepień w szkole. Nie zawsze wiadomo, które działanie wynika z przepisów. Jak dokładnie ustalić, co dyrektor szkoły niepublicznej może, a co musi z mocy prawa?

Udzielenie urlopu zdrowotnego nauczycielowi, dla którego braknie godzin w kolejnym roku szkolnym

Udzielenie urlopu zdrowotnego nauczycielowi, dla którego braknie godzin w kolejnym roku szkolnym

Jednym z warunków skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia przez nauczyciela jest zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony. Sprawdź, jak udzielić urlopu zdrowotnego nauczycielowi, dla którego w czasie trwania tego urlopu zabraknie godzin do pełnego etatu. Dowiedz się, jakie działania kadrowe można podjąć w stosunku do nauczyciela korzystającego z urlopu zdrowotnego.

Dziecko z rodziny dysfunkcyjnej w przedszkolu

Dziecko z rodziny dysfunkcyjnej w przedszkolu – jak może pomóc dyrektor

Gdzie można skierować rodzica i dziecko z rodziny dysfunkcyjnej w celu uzyskania pomocy? Co może zrobić dyrektor przedszkola, aby pomóc przede wszystkim dziecku, ale i całej rodzinie? Podpowiadamy, jakiego wsparcia ze strony przedszkola może oczekiwać dziecko z rodziny dysfunkcyjnej.

Przeksięgowanie sald w jednostce na koniec 2021 roku

Przeksięgowanie sald w jednostce na koniec 2021 roku

Jednostki budżetowe podlegające zasadzie budżetowania brutto z końcem roku powinny odprowadzić całość zrealizowanych dochodów budżetowych na rachunek budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Jeżeli tak się nie stanie to zrealizowane, lecz nie przekazane dochody będą widoczne w postaci salda konta 130 oraz 222. Wartości takie, zaraz po przekazaniu środków do budżetu, powinny zostać wyksięgowane z ewidencji jednostek. Salda na koniec okresu obrachunkowego nie powinny także wykazywać konta przychodowe i kosztowe. Jednostka musi je odnieść na koniec roku na wynik finansowy. Sprawdź, jak poprawnie przeprowadzić te operacje finansowe w swojej jednostce.

rozliczanie urlopu wypoczynkowego z kodeksu pracy

Udzielanie i rozliczanie urlopu wypoczynkowego pracowników szkoły

Pracownicy niepedagogiczni oraz zatrudnieni na podstawie art. 15 Prawa oświatowego korzystają z urlopu wypoczynkowego na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Przekonaj się, jak ustalić wymiar urlopu pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze godzin oraz tylko przez część roku kalendarzowego. Dowiedz się, co oznacza godzinowe rozliczanie urlopu wypoczynkowego w szkole. Skorzystaj z 12 praktycznych przykładów i 2 kalkulatorów, które pomogą rozliczać urlop wypoczynkowy pracowników szkoły.

Lex Czarnek - czego dotyczy

Lex Czarnek od A do Z (cz. II)

Czego dotyczy Lex Czarnek? Jak się okazuje, jest to bardzo obszerna nowelizacja, która zmienia nie tylko reguły obsady funkcji kierowniczych. Znajdziemy w niej mnóstwo zmian organizacyjnych. Przede wszystkim zostanie wprowadzona procedura nawiązywania współpracy pomiędzy szkołami a organizacjami zewnętrznymi. Zmieni się także proces likwidacji szkoły.

wysokość trzynastki w szkole

7 pytań o wysokość trzynastki w szkole

Poznaj odpowiedź na 7 najczęściej zadawanych pytań o wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego w szkole za 2021 rok. Zobacz także tabelę z przykładami świadczeń wliczanych i niewliczanych do podstawy trzynastki dla nauczycieli i pracowników samorządowych.

Lex Czarnek - czego dotyczy

Lex Czarnek od A do Z (cz. I)

Lex Czarnek to potoczna nazwa projektu nowelizacji ustawy – Prawo oświatowe. Projekt ten zawiera gruntowne zmiany m.in. w zakresie obsadzania stanowisk kierowniczych. Projekt ten – aktualnie po pierwszym czytaniu w Sejmie – wzbudza bardzo duże kontrowersje w środowisku oświaty. Co właściwie oznacza? Jakie zmiany wprowadzi? Kompleksową analizę projektowanych rozwiązań znajdziesz poniżej.

Polski Ład a wynagrodzenia nauczycieli i innych pracowników oświaty

Polski Ład a wynagrodzenia nauczycieli i innych pracowników oświaty

Od pewnego czasu w mediach pojawia się wiele informacji o obniżeniu wynagrodzenia netto nauczycieli oraz pozostałych pracowników szkół i placówek oświatowych. Informacje te zdążył zdementować MEiN, nie podając jednak żadnego racjonalnego uzasadnienia. Czy w istocie wpływ na te obniżki na wejście w życie Polskiego Ładu? Czy można temu zaradzić? Wyjaśniamy to w artykule.

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql