Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Ukończenie szkoły przez uczniów z Ukrainy 2022/2023

Ukończenie szkoły przez uczniów z Ukrainy 2022/2023 – co z przedmiotami z lat poprzednich

W tym roku szkolnym obowiązuje rozporządzenie, dzięki któremu uczniowie z Ukrainy ukończą szkołę podstawową mimo braku ocen z muzyki, plastyki, przyrody i techniki. W miejscu przeznaczonym na wpisanie ocen z tych zajęć, będzie wstawiana pozioma kreska. A co z uczniami z Ukrainy, którzy przybyli do polskiej szkoły przed 24 lutego 2022 lub z innymi uczniami-cudzoziemcami? Czy ich też obowiązuje ta zasada?

Obowiązek uzupełniania etatu w innej szkole nauczyciela związkowca

Obowiązek uzupełniania etatu w innej szkole nauczyciela związkowca – czy wymaga zgody związków zawodowych

Nauczyciele zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć, mogą być zobowiązani do uzupełniania etatu w innej placówce, w tej samej lub innej miejscowości. Sprawdź, czy zdaniem Sądu Najwyższego, nałożenie obowiązku uzupełniania etatu na nauczyciela objętego szczególną ochroną związkową, wymaga zgody zarządu organizacji związkowej.

Zmiany w zasiłku macierzyńskim 2023

Zasiłek macierzyński przed i po 26 kwietnia 2023 r. - porównanie

26 kwietnia 2023 r. nastąpią zmiany w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Nie stanie się to jednak automatycznie – konieczny będzie tu stosowny wniosek pracownika. Przedstawiamy porównanie wysokości zasiłku dla okresu przed i po 26 kwietnia 2023 r.

Nowa ocena pracy nauczyciela mianowanego– za jaki okres

Nowa ocena pracy nauczyciela mianowanego – za jaki okres

Nauczyciel mianowany podlega ocenie pracy w trzech przypadkach tj. przy ubieganiu się o stopień nauczyciela dyplomowanego, w przypadku zmiany szkoły oraz, tak jak pozostali nauczyciele, na swój wniosek, z inicjatywy dyrektora szkoły lub na wniosek uprawnionych organów. Sprawdź, za jaki okres należy dokonać oceny pracy nauczyciela mianowanego w tych wszystkich przypadkach. 

Czy dyrektor szkoły może prowadzić zajęcia w ramach projektu Erasmus

Zajęcia w ramach projektu Erasmus dla dyrektora szkoły

Dyrektor szkoły może być koordynatorem projektu Erasmus lub innego projektu unijnego. Jednocześnie jako nauczyciel może mieć kwalifikacje do prowadzenia zajęć finansowanych ze środków unijnych. Sprawdź, czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne.

Zmiany w Kodeksie pracy 2023 – co z regulaminem pracy

Kodeks pracy 2023: czy konieczne zmiany w regulaminie pracy

W nowelizacji Kodeksu pracy 2023 r. przewidziano zmiany, które dotyczą organizacji pracy. Czy to oznacza, że trzeba zmienić regulamin pracy szkoły? W pewnym zakresie nowelizacja regulaminu pracy może okazać się konieczna.

Przerwy lekcyjne na dworze – czy uczniowie mogą opuszczać teren szkoły

Przerwy lekcyjne na dworze – czy uczniowie mogą opuszczać teren szkoły

Opuszczenie przez ucznia terenu szkoły podczas przerwy międzylekcyjnej za zgodą rodziców w opinii różnych środowisk jest kontrowersyjne. Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa w szkole zawiera zapis: „przerwy w zajęciach uczniowie spędzają pod nadzorem nauczyciela”. W przypadku niepełnoletnich uczniów zapis ten brzmi jednoznacznie, tj. uczniowie pozostają pod opieką szkoły. Co jednak z uczniami pełnoletnimi?

Oświadczenia majątkowe w szkole

Oświadczenie majątkowe dyrektora szkoły – do kiedy je złożyć

Już niebawem minie termin na złożenie oświadczenia majątkowego przez dyrektora szkoły. Do kiedy i komu należy złożyć to oświadczenie? Co w nim zawrzeć? Co grozi za niezłożenie oświadczenia majątkowego? Odpowiedzi w artykule.

W jaki sposób pracownicy przedszkola dokonują opłat za obiady

W jaki sposób pracownicy przedszkola dokonują opłat za obiady

Opłaty z tytułu wyżywienia pracowników przedszkola powinny być wnoszone na wydzielony rachunek dochodów należący do przedszkola. W innym przypadku opłaty te powinny być wnoszone na rachunek gminy.

dodatek motywacyjny

Dodatek motywacyjny – czy możliwe jest jego obniżenie

Wysokość dodatku motywacyjnego jest określana w regulaminie wynagradzania nauczycieli, podobnie jak szczegółowe warunki jego przyznawania. Czy można przewidzieć obniżenie przyznanego dodatku motywacyjnego? Sprawdź w artykule.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty