Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Czy możliwa jest zmiana oceny zachowania po uchwale rady pedagogicznej

Czy możliwa jest zmiana oceny zachowania po uchwale rady pedagogicznej

Tylko uczeń lub jego rodzice mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen. Takie kompetencje nie przysługują poszczególnym nauczycielom lub radzie pedagogicznej.

Kto może wnieść zastrzeżenia do oceny końcoworocznej

Kto może wnieść zastrzeżenia do oceny końcoworocznej

Dyrektor nie ma prawa zakwestionowania oceny końcoworocznej w przypadku gdy uzna, że została ona wystawiona niezgodnie ze statutem danej szkoły. Kto zatem może wnieść takie zastrzeżenia? Sprawdzamy, co na ten temat mówią przepisy.

Sprawozdanie z realizacji stażu nauczyciela zatrudnionego w dwóch szkołach

Sprawozdanie z realizacji stażu nauczyciela zatrudnionego w dwóch szkołach

Nauczyciel kontraktowy zatrudnionych w dwóch szkołach realizuje staż na stopień nauczyciela mianowanego w szkole, w której złożył wniosek o rozpoczęcie stażu. Wyjątek dotyczy sytuacji, w której organ nadzoru pedagogicznego wyznacza szkołę do prowadzenia czynności z zakresu awansu zawodowego. Sprawdź, kiedy w sprawozdaniu z realizacji stażu nauczyciel może wykazać działania realizowane w obu placówkach.

Udzielenie urlopu zdrowotnego nauczycielowi religii

Udzielenie urlopu zdrowotnego nauczycielowi religii

Nauczyciel religii zatrudniany jest w szkole lub przedszkolu samorządowym na podstawie przepisów Karty Nauczyciela. Sprawdź, czy nauczyciel religii może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia.

Dopuszczenie programów nauczania i zestawu podręczników w praktyce

Dopuszczenie programów nauczania i zestawu podręczników w praktyce

Rada pedagogiczna nie ustala ani nie zatwierdza szkolnego zestawu programów nauczania, a jedynie opiniuje przedstawione programy. Uchwała opiniująca rady powinna zawierać wykaz przedstawionych programów nauczania. Wykaz ten nie jest jeszcze szkolnym zestawem programów nauczania, bowiem szkolny zestaw tworzą programy dopuszczone przez dyrektora do użytku szkoły. Czy tak samo jest w przypadku ustalenia zestawu podręczników?

Przedłużenie terminu na złożenie sprawozdania z realizacji stażu – czy możliwe

Przedłużenie terminu na złożenie sprawozdania z realizacji stażu – czy możliwe

W terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu nauczyciel składa sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego. Sprawdź, czy choroba nauczyciela lub inne okoliczności uzasadniają przedłużenie terminu na złożenie sprawozdania z realizacji stażu. Dowiedz się, co zrobić, gdy nauczyciel nie złoży sprawozdania w terminie.

Zwolnienie z powodu siły wyższej dla nauczyciela – jak obliczyć wynagrodzenie

Wynagrodzenie za okres zwolnienia z powodu siły wyższej dla nauczyciela – jak obliczyć

W okresie zwolnienia z powodu siły wyższej nauczycielowi należy się pensja w wysokości 50% wynagrodzenia urlopowego. Należy tu jednak mieć na względzie pewną różnicę dotyczącą m.in. godzin ponadwymiarowych. Sprawdź, jak obliczyć wynagrodzenie za okres zwolnienia z powodu siły wyższej dla nauczyciela

Podstawa wymiaru wynagrodzenia urlopowego nauczyciela a dodatek funkcyjny stałej kwocie lub średniej

Dodatek funkcyjny w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego nauczyciela – na 2 sposoby

Dodatek funkcyjny jest wliczany do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego nauczyciela. Może być on uwzględniany jako stały składnik, ale też w postaci średniej. Wszystko zależy od tego, na jaki okres przydzielono funkcję nauczycielowi. Sprawdź, jak uwzględnia się dodatek funkcyjny w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego nauczyciela.

Klasyfikacja uczniów w szkole przyszpitalnej – na jakich zasadach

Klasyfikacja uczniów w szkole przyszpitalnej – na jakich zasadach

Uczniowie realizujący obowiązek szkolny lub obowiązek nauki w szkołach zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej nadal są uczniami macierzystych szkół. Każda rada pedagogiczna, także szkoły przyszpitalnej, posiada kompetencję stanowiącą, uprawniającą do podejmowania uchwał w sprawie klasyfikacji i promocji uczniów. Zatem uczniowie szkoły przyszpitalnej realizują program kształcenia ogólnego, otrzymują oceny bieżące oraz są klasyfikowani, jeśli klasyfikacja zastała ich w takiej szkole.

1 września 2023 r. to dzień pracy czy urlopu nauczycieli szkół feryjnych

1 września 2023 r. to dzień pracy czy urlopu nauczycieli szkół feryjnych

W 2023 r. dzień 1 września przypada w piątek. W związku z tym zajęcia rozpoczynają się dopiero 4 września 2023 r. Sprawdź, czy to oznacza, że nauczyciele szkół feryjnych korzystają z bieżącego urlopu wypoczynkowego aż do 3 września 2023 r.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty