Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Ustalenie zmiennego pensum w umowie o pracę nauczyciela

Uzależnienie w umowie o pracę wymiaru zatrudnienia nauczyciela od treści arkusza

Nauczyciele zatrudnieni na część etatu często mają zmieniane warunki zatrudnienia z uwagi na zmienną liczbę godzin przewidzianych dla nich w arkuszu. A co gdyby umowa o pracę zawierała zapis, że  "szczegółowy wymiar czasu pracy odpowiada przyjętemu na dany rok arkuszowi organizacji pracy szkoły oraz wprowadzanych do niego w trakcie roku szkolnego zmian"?  

Zwiększenie pensum nauczycieli specjalistów – informacja wymiarze

Informowanie o zwiększeniu wymiaru pensum nauczycieli specjalistów

Wysokość pensum nauczycieli specjalistów określa organ prowadzący, z tym, że nie może ono wynosić więcej niż 22 godziny zajęć tygodniowo. Jeżeli dotąd obowiązujący wymiar godzin zajęć tych nauczycieli został powiększony, konieczne jest podanie odpowiedniej informacji nauczycielom. Kto i w jakiej formie powinien tego dokonać?

Nie każdy może ubiegać się o wyrównanie zasiłku macierzyńskiego

Wyrównanie zasiłku macierzyńskiego – nie dla każdego

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczą także wysokości zasiłku macierzyńskiego. Na mocy rozwiązań przejściowych pracownicy szkoły mogą ubiegać się wyrównanie zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego. Nie każdy może jednak skorzystać z tego uprawnienia.

czy dyrektor szkoły może być opiekunem praktyk pedagogicznych

Dyrektor szkoły jako opiekun praktyk pedagogicznych

Prawo wprost nie zabrania dyrektorowi szkoły przyjąć rolę opiekuna praktyk na podstawie odpłatnej umowy z uczelnią, przyjęcie takiej roli może jednak postawić dyrektora w sytuacji konfliktu interesów. Sprawdź, czy możesz łączyć funkcję dyrektora szkoły z opiekunem praktyk pedagogicznych.

Czy można zrezygnować z kształcenia specjalnego

Czy rodzice mogą wycofać orzeczenie o kształceniu specjalnym

Przepisy prawa oświatowego nie rozstrzygają kwestii wycofania ze szkoły orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. W świetle ogólnie obowiązujących przepisów można uznać, że rodzic ma prawo rezygnacji z kształcenia specjalnego dziecka, jednak nie może to być ze szkodą dla dziecka.

Obowiązkowa ocena pracy nauczyciela mianowanego zatrudnionego bez kwalifikacji

Obowiązkowa ocena pracy nauczyciela mianowanego zatrudnionego bez kwalifikacji

Od 1 września 2022 r. do Karty Nauczyciela została wprowadzona obowiązkowa ocena pracy nauczyciela mianowanego, którego stosunek pracy ulega rozwiązaniu lub wygasa. Przepis ten jest powiązany z nową ścieżką awansu zawodowego na stopień nauczyciela dyplomowanego, która wymaga uzyskania co najmniej bardzo dobrej oceny pracy w ostatnim roku pracy przed złożeniem wniosku o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego. Do okresu pracy wymaganego do awansu na dyplomowanego nie wlicza się jednak okresów pracy bez kwalifikacji. Sprawdź, obowiązkowa ocena pracy nauczyciela mianowanego wymagana jest także po rozwiązaniu umowy nauczyciela mianowanego zatrudnionego za zgodą kuratora oświaty.

PESEL w umowie o pracę pracownika szkoły

PESEL w umowie o pracę pracownika szkoły

Umowa o pracę musi zawierać dane osobowe przyszłego pracownika szkoły. Konieczna jest bowiem możliwość identyfikacji obu stron stosunku pracy. Sprawdź, czy w umowie o pracę w szkole należy wpisać PESEL przyszłego pracownika.

Co można a czego nie wolno wpisywać do dziennika elektronicznego

Co można a czego nie wolno wpisywać do dziennika elektronicznego

Przepisy  rozporządzenia MEN z 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania (…) określają, jakie dane obowiązkowo ma zawierać dziennik lekcyjny. Nie określają jednak jego wzoru, w przeciwieństwie np. do arkuszy ocen. Co zatem można wpisywać do dziennika elektronicznego, a czego absolutnie nie wolno?

Opinia rady rodziców o pracy nauczyciela - kto ją podpisuje

Opinia rady rodziców o pracy nauczyciela

Dokonując oceny pracy nauczyciela dyrektor obowiązkowo zasięga opinii działającej w szkole rady rodziców. Przekonaj się w jaki terminie powinna być wydana opinia rady rodziców o pracy nauczyciela oraz czy wymaga ona uzasadnienia. Dowiedz się, kto z członków rady rodziców jest uprawniony do podpisania opinii w procedurze oceny pracy nauczyciela. Pobierz także wzór zawiadomienia rady rodziców o dokonywaniu oceny pracy nauczyciela oraz wzór opinii rady rodziców o pracy nauczyciela.

czynniki szkodliwe w skierowaniu na badania dla sprzątaczki szkolnej

Czynniki szkodliwe na stanowisku sprzątaczki szkolnej

Jakie czynniki szkodliwe należy wymienić w skierowaniu na badania lekarskie na stanowisko sprzątaczki szkolnej? Mogą być to zarówno czynniki fizyczne jak praca na wysokości, ale też biologiczne i chemiczne. Sprawdź, jakie czynniki szkodliwe towarzyszą pracy sprzątaczki szkolnej.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty