Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Odmowa uzupełniania etatu w innej szkole – czy może dać nauczycielowi prawo do odprawy

Odmowa uzupełniania etatu w innej szkole – czy może dać nauczycielowi prawo do odprawy

Obowiązek uzupełniania etatu w innej szkole może na nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nałożyć organ prowadzący. Dopełnieniem etatu nauczyciela mogą być zarówno godziny na tym samym, jak również na innym stanowisku pracy. Sprawdź, jakie są konsekwencji odmowy uzupełniania etatu w innej szkole. Przekonaj się, czy odmowa uzupełniania etatu prowadzi do zwolnienia nauczyciela z pracy z prawem do odprawy. Dowiedz się, co może zrobić nauczyciel, który nie chce uzupełniać etatu w innej szkole.

Oświadczenie o dochodzie w regulaminie ZFŚŚ – na 2 sposoby

ZFŚS i oświadczenie o dochodzie – konkretna kwota czy progi dochodowe

Aby otrzymać świadczenie ulgowe z ZFŚŚ, uprawniony musi podać swój dochód na osobę w rodzinie. Czy w każdym przypadku konieczne jest podanie konkretnej kwoty? Sprawdź, jak ująć kwestię oświadczenia o dochodzie w regulaminie ZFŚS.

badania losów absolwentów w nadzorze pedagogicznym

Czy w ramach nadzoru pedagogicznego trzeba prowadzić badanie losów absolwentów

Przepisy nie wymagają od dyrektora szkoły podstawowej prowadzenia badania losów absolwentów szkoły. Dyrektor może jednak przeprowadzić takie badanie w ramach nadzoru pedagogicznego, jeśli wynika to z potrzeb szkoły.

Zawiadomienie związków zawodowych o wypowiedzeniu umowy nauczyciela – co powinno zawierać

Zawiadomienie związków zawodowych o wypowiedzeniu umowy nauczyciela – co powinno zawierać

O zamiarze wypowiedzenia nauczycielowi stosunku pracy należy zawiadomić reprezentującą nauczyciela organizację związkową. Sprawdź, co powinno zawierać zawiadomienie związków zawodowych o wypowiedzeniu umowy nauczyciela. Przekonaj się, czy trzeba w nim podać szczegółowe przyczyny rozwiązania umowy oraz uzasadnienie doboru danego nauczyciela do zwolnienia.

Czy wychowawca internatu może sprawdzać rzeczy uczniom

Czy wychowawca internatu może sprawdzać rzeczy uczniom

Żadne przepisy nie uprawniają wychowawcy internatu do samodzielnego przeszukania szafki ucznia ani żadnej rzeczy należącej do niego. Nie uprawniają go również do sprawdzenia, czy posiada niedozwolone środki w pokoju lub przy sobie, nawet w sytuacji, gdy zachodzą przesłanki wskazujące na posiadanie tych substancji. Jest to czynność zastrzeżona wyłącznie dla policji.

Zwolnienie nauczyciela religii zatrudnionego na zastępstwo

Zwolnienie nauczyciela religii zatrudnionego na zastępstwo

Nauczycieli religii, podobnie jak wszystkich innych nauczycieli, można zatrudniać na czas określony w związku z potrzebą zastępstwa nieobecnego nauczyciela. Warto pamiętać, że taka umowa może być rozwiązana przed powrotem do pracy zastępowanego nauczyciela. Sprawdź, czy wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę nauczyciela religii wymaga zgłoszenia do władz kościelnych.

emerytura

Wycofanie wniosku o emeryturę w ZUS – czy to możliwe

Niezadowolenie z wysokości emerytury, zmiana planów życiowych a może chęć powrotu do pracy? Rozważasz wycofanie wniosku o emeryturę, rentę lub świadczenie kompensacyjne? Sprawdź, czy takie wycofanie jest możliwe.

urlop opiekuńczy

Wymiar urlopu opiekuńczego i zwolnienia z powodu siły wyższej w przypadku zatrudnienia w kilku szkołach

Urlop opiekuńczy i zwolnienie z powodu siły wyższej przysługują zarówno nauczycielowi jak i pracownikowi niepedagogicznemu. W realiach oświatowych częstym zjawiskiem jest zaś zatrudnienie w kilku szkołach. Sprawdź, ile dni urlopu opiekuńczego i zwolnienia z powodu siły wyższej należy się w takim przypadku.

Termin rozpoczęcia pracy w umowie o pracę

Termin rozpoczęcia pracy w umowie o pracę – jakie ma znaczenie

W umowie pracę wskazuje się dwie daty tj. datę zawarcia umowy o pracę oraz datę rozpoczęcia pracy. Co wpisać jako datę zawarcia umowy o pracę nie powinno budzić wątpliwości. Jest to bowiem dzień, w którym umowa została podpisana. Więcej kłopotu sprawia ustalenie, co to jest dzień rozpoczęcia pracy. Opatrzne rozumienie tego terminu powoduje, że pracownicy tracą przypadający przed pierwszym dniem roboczym okres zatrudnienia, a w konsekwencji uzyskują krótszy staż pracy wliczany do świadczeń pracowniczych. Sprawdź, co oznacza dzień rozpoczęcia pracy w umowie o pracę i czy dzień rozpoczęcia pracy może przypadać w święto lub sobotę.

Czy w umowie o pracę nauczyciela należy wymienić składniki wynagrodzenia

Składniki wynagrodzenia w umowie o pracę nauczyciela

26 kwietnia 2023 r. zmienia się treść umowy o pracę, w tym również nauczyciela. Dotyczy to także aktu mianowania. Sprawdź czy po zmianach w umowie o pracę nauczyciela należy wymienić wszystkie składniki wynagrodzenia łącznie z dodatkami.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty