Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Czy można zwolnić ucznia z Ukrainy z nauki drugiego języka obcego

Czy można zwolnić ucznia z Ukrainy z nauki drugiego języka obcego

Aktualnie obwiązujące przepisy nie umożliwiają zwolnienia uczniów przybywających z Ukrainy z nauki drugiego języka obcego w szkole podstawowej. Mogą jednak w tym zakresie pojawić się jakieś nowe przepisy.

Powrót na stanowisko urzędnicze w szkole po przejściu na emeryturę

Powrót na stanowisko urzędnicze w szkole po przejściu na emeryturę – czy wymaga przeprowadzenia konkursu

Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych w szkole, którzy decydują się przejść na emeryturę, często chcą wrócić do pracy jako pracownicy – emeryci. Sprawdź, czy powrót na stanowisko urzędnicze po przejściu na emeryturę wymaga przeprowadzenia konkursu.

Kwalifikacje do prowadzenia zajęć z języka polskiego i wyrównawczych dla uczniów z Ukrainy

Kwalifikacje do prowadzenia zajęć z języka polskiego i wyrównawczych dla uczniów z Ukrainy

Możliwe jest organizowanie dodatkowych zajęć języka polskiego, a także wyrównawczych dla uczniów z Ukrainy. Zajęcia takie mogą być prowadzone w ramach oddziałów przygotowawczych dla tych uczniów, ale nie tylko. Sprawdź, kto może prowadzić takie zajęcia.

Niektórzy nauczyciele z obowiązkiem szczepień

Niektórzy nauczyciele z obowiązkiem szczepień

Zasadniczo nauczyciele nie zostali objęci obowiązkiem szczepień przeciwko COVID-19. Wyjątkiem są tu jednak osoby zatrudnione w szkołach działających w podmiotach leczniczych.

Zrzeczenie się prawa do urlopu z tytułu niepełnosprawności z poprzednich lat

Zrzeczenie się prawa do urlopu z tytułu niepełnosprawności z poprzednich lat

Niepełnosprawni pracownicy szkoły często przedstawiają orzeczenie o niepełnosprawności z dużym opóźnieniem np. po  kilku latach pracy. W ten sposób, w granicach 3-letniego okresu przedawnienia, nabywają prawo do dodatkowego urlopu z tytułu niepełnosprawności za lata ubiegłe. Sprawdź, czy pracownik może zrzec się prawa do zaległego urlopu z tytułu niepełnosprawności. Dowiedz się, czy dyrektor szkoły może wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop z tytułu niepełnosprawności.

Okres zasiłkowy na nowych zasadach w 2022 r.

Jak liczyć okres zasiłkowy w 2022 r.

Długość okresu zasiłkowego warunkuje czas wypłaty zasiłku chorobowego. Poza tym od niej zależy też moment, kiedy pracownik szkoły zostanie zwolniony z powodu długotrwałej choroby. Porównajmy zatem nowe reguły naliczania zasiłku chorobowego z obowiązującymi do końca 2021 r. 

Czy można dofinansować dojazd na studia

Czy można dofinansować dojazd na studia

Nauczycielom może zostać przyznane dofinansowanie kosztów udziału w doskonaleniu zawodowym. Sprawdzamy, czy takie dofinansowanie może objąć także dojazd na studia.

Orzeczenie o niepełnosprawności w czasie pandemii

Orzeczenie o niepełnosprawności w czasie pandemii – jak długo ważne

Okres pandemii wiąże się z wydłużeniem wielu terminów mających znaczenie prawne. Nie inaczej jest w przypadku orzeczeń o niepełnosprawności. Sprawdź, jak długo niepełnosprawni pracownicy szkoły mogą korzystać ze swoich uprawnień.

Jak zatrudnić nauczyciela i pomoc nauczyciela z Ukrainy bez numeru PESEL

Nauczyciel i pomoc nauczyciela z Ukrainy bez numeru PESEL

Wprawdzie nowa ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy daje możliwość nadanego obywatelowi Ukrainy numeru PESEL. Jednak nie jest to obowiązkowe. Sprawdź zatem, jak zatrudnić nauczyciela i pomoc nauczyciela nieposiadających PESEL.

Zwrot kosztów podróży służbowej własnym samochodem - w jakiej kwocie

Zwrot kosztów podróży służbowej własnym samochodem

W obecnych realiach oświatowych pracownicy najczęściej odbywają podróże służbowe własnymi samochodami. Sprawdź, jak w takiej sytuacji rozliczyć im koszty podróży służbowej.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty