Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Wywiad zawodowy - w celu stwierdzenia choroby zawodowej

Wywiad zawodowy – czemu służy

W związku z podejrzeniem choroby o pracownika oświaty sporządza się wywiad zawodowy. To bardzo ważny dokument, bez którego stwierdzenie choroby zawodowej będzie niemożliwe. Sprawdź, jaki jest jego cel i co w nim zawrzeć.

Długotrwała nieobecność nauczyciela w pracy – kiedy wymaga zawarcia umowy na zastępstwo

Długotrwała nieobecność nauczyciela w pracy – kiedy wymaga zawarcia umowy na zastępstwo

Nagłe i długotrwałe nieobecności nauczyciela w pracy powodują konieczność zapewnienia zastępstwa. Nie zawsze jednak oznacza to, że dyrektor musi zatrudnić nowego nauczyciela na zastępstwo. Sprawdź, kiedy można przydzielić za nieobecnego nauczyciela doraźne zastępstwa, a kiedy konieczne jest powierzenie stałego zastępstwa za nauczyciela. Przekonaj się także, od kiedy – z puntu widzenia dyscypliny finansów publicznych – można zatrudnić nauczyciela na zastępstwo.

Jak liczyć odpis na ZFŚS dla pracującego emeryta

Jak liczyć odpis na ZFŚS dla pracującego emeryta

Beneficjent funduszu socjalnego może korzystać z ZFŚS jako pracownik, ale też emeryt, rencista czy uprawniony do świadczenia kompensacyjnego. Jak traktować osobę, która ma podwójny status? Wyjaśnienie w artykule.

Jak zareagować na ukaranie nauczyciela karą dyscyplinarną

Jak postąpić, gdy nauczyciel otrzyma karę dyscyplinarną

Ukaranie dyscyplinarne nauczyciela rodzi obowiązki także dla dyrektora szkoły. Sprawdź, jakie kroki podjąć w momencie, gdy dyrektor otrzyma informację o takim ukaraniu.

Czy uczniów z Ukrainy wpisujemy do księgi uczniów i księgi ewidencji dzieci

Czy uczniów z Ukrainy wpisujemy do księgi uczniów i księgi ewidencji dzieci

Dzieci z Ukrainy, które przybyły do Polski i zostały przyjęte do publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której mieszkają, powinny być wpisane do księgi uczniów i księgi ewidencji dzieci podlegających obowiązkowi szkolnemu. Wobec tych uczniów, poza przepisami szczególnymi, stosuje się wszystkie przepisy prawa oświatowego w taki sam sposób, jak do uczniów obywateli polskich.

Ujmowanie wydatków na program Laboratoria Przyszłości

Dwa sposoby ujmowania wydatków na program Laboratoria Przyszłości

W praktyce, jednostki budżetowe ujmują wydatki finansowane z programu Laboratoria Przyszłości w dwojaki sposób, który zależy od tego, jak organy prowadzące szkoły wprowadziły do budżetu środki na realizację programu, a co za tym idzie, w jakich paragrafach klasyfikacji budżetowej wydatków – bieżących lub majątkowych – zostały zwiększone plany finansowe szkół.

Jak uregulować funkcjonowanie komisji socjalnej w regulaminie ZFŚS

Komisja socjalna w regulaminie ZFŚS

Komisja socjalna to organ, który nie został uregulowany w przepisach dotyczących z ZFŚS. Jego funkcjonowanie nie jest więc nigdzie doprecyzowane. Dlatego rozwiązania w tym zakresie powinny trafić do regulaminu ZFŚS.

Czy szkoła może zweryfikować, czy uczeń z Ukrainy nie pobiera nauki zdalnej

Czy szkoła może zweryfikować, czy uczeń z Ukrainy nie pobiera nauki zdalnej

Szkoła nie jest uprawniona do weryfikacji dzieci pod względem tego, czy pobierają naukę online (zdalną) z ukraińskiego systemu oświaty. Nie można jednak dopuścić do sytuacji, w której uczeń będzie jednocześnie pobierał naukę w polskim i ukraińskim systemie oświaty.

Wójt na konkursie na stanowisko dyrektora

Wójt na konkursie na stanowisko dyrektora – czy to możliwe

Organ prowadzący wyznacza swoich przedstawicieli w składzie komisji konkursowej na stanowisko dyrektora. Czy takim przedstawicielem może być sam wójt, burmistrz lub prezydent miasta? Odpowiedź w artykule.

Praca w szkole jako praca sezonowa – czy można w ten sposób ominąć limit umów o pracę w szkole

Praca w szkole jako praca sezonowa – czy można w ten sposób ominąć limit umów o pracę w szkole

Zatrudnienie niektórych pracowników niepedagogicznych uzasadnione jest tylko w okresie prowadzenia zajęć. Dotyczy to np. pomocy nauczyciela. Sprawdź, czy rok szkolny można uznać za sezon, a w konsekwencji zatrudniać pomoc nauczyciela w celu wykonywania pracy o charakterze sezonowym i w ten sposób ominąć limit umów o pracę w szkole.  

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty