Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Omówienia i porady

(I)	Wypadek ucznia podczas zajęć zdalnych – kto za niego odpowiada

Wypadek ucznia podczas zajęć zdalnych – kto za niego odpowiada

W razie wypadku ucznia konieczne jest przeprowadzenie stosownego postępowania i ustalenie okoliczności zdarzenia. W wielu przypadkach odpowiedzialność za to zdarzenie ponosić będzie szkoła. A gdy wypadek zdarzy się w czasie prowadzenia kształcenia zdalnego? Może to wydawać się absurdalne, ale nie jest wykluczone np. podczas ćwiczeń wykonywanych w ramach wychowania fizycznego.

Ilu uczniów podczas konsultacji

Pytanie: Na nauczycieli nałożony został obowiązek przeprowadzania konsultacji z uczniami klas egzaminacyjnych. Czy obowiązuje limit osób na zajęciach? Czy konsultacje mogą być wykorzystane np. na napisanie próbnej matury?

Ogólnopolski Strajk Kobiet - nauczyciel, uczeń i szkoła wobec protestów

Ogólnopolski Strajk Kobiet - nauczyciel, uczeń i szkoła wobec protestów

Trwające, mimo epidemii, protesty w ramach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet nie są obojętne dla społeczności szkolnej. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie mają potrzeba wyrażania swoich poglądów dotyczących bieżącej sytuacji w kraju. W kontekście zapowiedzi resortu edukacji o wyciąganiu konsekwencji dyscyplinarnych wobec nauczycieli zaangażowanych w trwające protesty, zobacz omówienie 6 przykładów zachowań nauczycieli ocenionych przez pryzmat obowiązujących przepisów.

Obowiązkowa opieka świetlicowa – dla kogo

Pytanie: Czy zawód wykonywany przez rodzica, np. dyspozytora straży pożarnej zobowiązuje dyrektora do zapewnienia opieki świetlicowej dziecku z klas I-III, jeżeli rodzic taką potrzebę zgłosi? Czy potrzebne jest pisemne oświadczenie rodzica o jego sytuacji?

Użyczenie sprzętu uczniom – prawo czy obowiązek

Pytanie: Czy szkoła ma obowiązek zapewnienia sprzętu do pracy zdalnej uczniowi, który takiego sprzętu nie ma?

Kształcenie stacjonarne dla ucznia z orzeczeniem

Pytanie: Czy dla ucznia niepełnosprawnego można zorganizować kształcenie stacjonarne w budynku szkoły?

Czy można żądać zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia dziecka

Czy można żądać zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia dziecka

Od poniedziałku zdecydowana większość szkół i placówek oświatowych przechodzi na kształcenie zdalne – ale nie przedszkole. Te nadal będą funkcjonować stacjonarne. Jednocześnie z wytycznych sanitarno-epidemiologicznych wynika, że do przedszkola może uczęszczać wyłącznie zdrowe dziecko tj. bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Czy zatem przedszkole może żądać od rodziców dziecka zaświadczenia lekarskiego? Odpowiedź w artykule.

Edukacja domowa – czy uczeń może uczestniczyć w lekcjach zdalnych

Pytanie: Od połowy września uczeń ma nauczanie domowe. Mama poprosiła o umożliwienie dziecku uczestnictwa w zajęciach zdalnych z klasą. Jak w takiej sytuacji należy postąpić?

Powrót do pracy po izolacji – czy wymaga negatywnego wyniku testu na koronawirusa

Powrót do pracy po izolacji – czy wymaga negatywnego wyniku testu na koronawirusa

Zdolność do pracy pracowników, którzy powracają do pracy po izolacji domowej, budzi niekiedy wątpliwości dyrektorów. Sprawdź, czy tylko negatywny wynik testu na koronawirusa umożliwia powrót do pracy po izolacji.

Lekcje online nagrywane przez rodziców – czy to dozwolone

Pytanie: Czy rodzic ma prawo nagrać lekcję prowadzoną zdalnie przez nauczyciela, bez jego zgody i wiedzy?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty