Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Omówienia i porady

Egzaminy klasyfikacyjne w edukacji domowej – stacjonarnie czy online

Pytanie: Czy egzaminy uczniów w edukacji domowej muszą być organizowane online w związku z sytuacją epidemiologiczną i zamknięciem szkół? Czy organizowanie stacjonarnych egzaminów w edukacji domowej jest możliwe dopiero po oficjalnym całkowitym powrocie edukacji stacjonarnej?

 Kwarantanna lub izolacja w czasie przerwy świątecznej – czy nauczyciel może pracować

Kwarantanna lub izolacja w czasie przerwy świątecznej – czy nauczyciel może pracować

Zmiana przepisów potwierdziła możliwość wykonywania pracy zdalnej, w tym realizacji zajęć zdalnych, w czasie kwarantanny lub izolacji. Niektórzy nauczyciele przebywający w kwarantannie lub w izolacji, mając tego świadomość, zgłosili gotowość do pracy w czasie przerwy świątecznej. Czy w takim przypadku dyrektor może przydzielić im obowiązki służbowe? Jaki ma to wpływ na wynagrodzenie?

Ogłoszenie kwarantanny po dniu pracy – co z wynagrodzeniem pracownika

Pytanie: Pracownik w dniu 10 grudnia 2020 r. świadczył pracę przez 8 godzin. Po jej zakończeniu okazało się, że został objęty kwarantanną od 10 do 19 grudnia 2020 r. Taka informacja widniała w PUE ZUS. Jak wobec tego rozliczyć ten dzień?

Podsumowanie półrocza, czyli jak i kiedy przeprowadzić rady pedagogiczne

Podsumowanie półrocza, czyli jak i kiedy przeprowadzić rady pedagogiczne

Koniec półrocza w bieżącym roku szkolnym różni się zdecydowanie od tych, które dotychczas znaliśmy. Wykonywanie większości zadań online sprawiło, że dyrektor często ma ich więcej niż w dotychczasowej codziennej pracy. Jak podsumować półrocze i przeprowadzić rady pedagogiczne – wyjaśniają to nasi eksperci.

Czy dyrektor może obserwować lekcje online

Czy dyrektor może obserwować lekcje online

Dyrektorzy szkół, chcąc obserwować lekcje zdalne prowadzone przez nauczycieli, chcieliby być włączeni w ich przebieg. Okazuje się jednak, że nauczyciele – wcale nierzadko – nie wyrażają na to zgody. Czy w takiej sytuacji dyrektor w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego ma prawo uczestnictwa w lekcjach online prowadzonych przez nauczycieli? 

Nauczanie domowe w szkołach artystycznych – jak to wygląda w czasie pandemii

Nauczanie domowe w czasie pandemii – jak to wygląda w szkołach artystycznych

Na wniosek rodziców dyrektor może zezwolić na spełnianie przez dziecko obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą. Jednak nie zawsze musi wydać zezwolenie na taką formę nauczania, ale jak się okazuje – w czasie pandemii takich wniosków jest coraz więcej. Co w takiej sytuacji może zrobić dyrektor, co z zajęciami indywidualnymi prowadzonymi do tej pory w placówce? Sprawdzamy aktualne przepisy dotyczące szkół artystycznych.

Czy od grudnia pracownicy muszą nosić maseczki w placówkach oświatowych

Czy od grudnia pracownicy muszą nosić maseczki w placówkach oświatowych

Jak wiadomo, nie wszystkie placówki oświatowe pozostają w stanie zawieszenia. Przykładowo choćby przedszkola, poradnie psychologiczno-pedagogiczne czy też młodzieżowe ośrodki wychowawcze funkcjonują stacjonarnie. Czy to oznacza, że pracownicy tych placówek muszą podczas pracy zakrywać usta i nos?

Kiedy można prowadzić zajęcia sportowe stacjonarnie w szkole

Kiedy można prowadzić zajęcia sportowe stacjonarnie w szkole

Po przywróceniu możliwości prowadzenia niektórych zajęć sportowych stacjonarnie w szkole, powstają wątpliwości, jakich zajęć i szkół dotyczą nowe wytyczne. Czy możliwe jest np. prowadzenie zajęć stacjonarnych z wychowania fizycznego w klasie, która realizuje sportowy program innowacyjny. Sprawdzamy, co na to przepisy.

Na jakich zasadach dyrektor szkoły może wynająć halę sportową

Na jakich zasadach dyrektor szkoły może wynająć halę sportową

Dyrektor szkoły może wynająć/użyczyć halę sportową, bo przepisy ustanawiające określone ograniczenia, nakazy i zakazy dopuszczają w obecnej sytuacji epidemicznej prowadzenie działalności sportowej w obiektach sportowych, po spełnieniu określonych przepisami warunków. Sprawdzamy, o jakie warunki chodzi.

(I)	Czy specjalista może pracować zdalnie w przedszkolu

Czy specjalista może pracować zdalnie w przedszkolu

W przedszkolu w okresie pandemii nauczyciele wychowania przedszkolnego świadczą pracę stacjonarną z dziećmi w placówce. Z drugiej strony specjaliści dodatkowo zatrudnieni w przedszkolu (np. logopeda, psycholog i inni) mogliby świadczyć pracę zdalną z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - PPP, KS, WWR. Sprawdzamy, czy takie rozwiązanie jest możliwe

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty