dodatkowy staż nauczyciela

Ryzyko niezrealizowania planu rozwoju zawodowego przez nauczyciela

Ryzyko niezrealizowania planu rozwoju zawodowego przez nauczyciela – działania ratujące staż

Zbliżający się termin zakończenia stażu na wyższy stopień awansu zawodowego to dobry moment, by przeanalizować czy w czasie trwania stażu uda się zrealizować zaplanowane działania. Sprawdź, co może zrobić nauczyciel, by uratować staż, gdy realizacja planu rozwoju zawodowego jest zagrożona. Poznaj także warunki realizacji dodatkowego stażu na wyższy stopień awansu zawodowego.

Staż  trwa w przypadku ubiegania się o awans na stopień:

1) nauczyciela kontraktowego - 9 miesięcy;

2) nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego - 2 lata i 9 miesięcy
(art. 9c ust. 1 Karty Nauczyciela).

Karta Nauczyciela przewiduje jedynie możliwość skrócenia stażu na stopień nauczyciela mianowanego i dyplomowanego do roku i 9 miesięcy. (O zasadach skracania stażu nauczyciela przeczytasz w artykule „Skrócenie stażu nauczyciela – 3 przypadki krótszej ścieżki awansu zawodowego”). Nie przewiduje sytuacji odwrotnej tj. możliwości przedłużenia stażu na wyższy stopień awansu zawodowego nawet na wniosek opiekuna stażu, dyrektora szkoły czy nauczyciela. Czas trwania stażu nauczyciela jest ściśle określony, zaś odbycie stażu jest jednym z warunków uzyskania wyższego stopnia awansu zawodowego (art. 9b ust. 1 Karty Nauczyciela).

W okresie stażu nauczyciel realizuje własny plan rozwoju zawodowego zatwierdzony przez dyrektora szkoły, uwzględniający wymagania określone dla danego stopnia awansu zawodowego w rozporządzeniu MEN z 26 lipca 2018 r.  (art. 9c ust. 3 Karty Nauczyciela)Sprawdźmy co zatem  może zrobić nauczyciel, który obawia się, że w okresie stażu nie zrealizuje planu rozwoju zawodowego.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql