Dyrektor szkoły oraz nauczyciele mają obowiązek monitorowana podstawy programowej. Jest ono elementem nadzoru pedagogicznego, dzięki któremu wcześniej można wykryć nieprawidłowości i podjąć działania korygujące. Monitorowanie nie jest narzędziem kontroli - jest badaniem w działaniu służącym realizacji podstawy programowej i poprawie efektów uczenia się.
Jak wiadomo, 1 września wchodzi w życie nowa ustawa – Prawo oświatowego. Poza tym w Dzienniku Ustaw opublikowano nowe rozporządzenia regulujące wymagania na stanowiska kierownicze w szkole, jak również regulamin konkursu. Rozporządzenia te wchodzą w życie również z początkiem roku szkolnego.
Transformacje szkół wywierają wpływ na dalsze pełnienie funkcji kierowniczych w szkołach. W niektórych przypadkach kadencje dyrektorów ulegną skróceniu, zaś w niektórych będą mogły zostać przedłużone.
Przekształcenia wielu typów szkół, a zwłaszcza transformacje dotykające gimnazjum, rodzą pytania, jakie są dalsze losy dyrektorów szkół. Przepisy przejściowe przewidują dalsze pełnienie funkcji dyrektora niezależnie od przekształcenia. W niektórych przypadkach możliwe będzie także przedłużenie powierzenia stanowiska dyrektora, ale nie dłużej niż do 31 sierpnia 2019 r. Sprawdź, jakich posunięć kadrowych może spodziewać się dyrektor w związku z wdrażaniem reformy oświaty.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.