Wszelkie decyzje dotyczące przydziału godzin ponadwymiarowych podejmuje dyrektor. Na przydział tych godzin nie ma wpływu organ prowadzący przedszkole ani rada pedagogiczna. W niektórych przypadkach jednak dyrektor potrzebuje zgody samego nauczyciela.
Rozliczanie godzin ponadwymiarowych nauczycieli w praktyce budzi wiele wątpliwości. Pojawiają się pytania: czy każdy nauczyciel może realizować te godziny? Kiedy wypłacić za nie wynagrodzenie, a co ciekawsze - kiedy go nie wpłacać? Poniższy raport specjalny, oparty na przepisach, orzecznictwie sądów oraz praktycznych przykładach jasno obrazuje, jak przydzielać godziny ponadwymiarowe i jak wynagradzać nauczycieli za godziny zrealizowane ponad pensum.
Uzupełnienie etatu nauczyciela stosuje się do zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy nauczycieli, dla których brakuje godzin, aby mogli realizować pełne pensum. Sprawdź, czy nauczyciel uzupełniający etat może mieć godziny ponadwymiarowe w szkole macierzystej lub w szkole, w której dopełnia etat!
Godziny wypracowane w okresie do maja nie są godzinami ponadwymiarowymi. Sprawdź, od której godziny nauczyciel realizuje godziny ponadwymiarowe, w przypadku realizacji uśrednionego pensum w ciągu roku szkolnego.
Organ prowadzący szkołę, będący jednostką samorządu terytorialnego, został zobowiązany do określenia w drodze regulaminu m.in. szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw. W przypadku braku szczególnych regulacji dotyczących godzin ponadwymiarowych dyrektora szkoły w regulaminie, powstaje wątpliwość - z jakiego wymiaru pensum należy wypłacać wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, gdy dyrektor szkoły korzysta ze zniżki pensum?
Szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym, w tym przydział godzin poszczególnym nauczycielom przygotowuje dyrektor szkoły w projekcie organizacji na dany rok szkolny, który zatwierdza organ prowadzący w terminie do 30 maja każdego roku. Możliwe jest wprowadzenie zmian w organizacji w trakcie roku szkolnego. Przekonaj się, czy można w ten sposób odebrać nauczycielom godziny ponadwymiarowe i czy mogą oni domagać się przydzielenia tych godzin na drodze sądowej.
Tak. Godzina wychowawcza jest jedynym z zajęć obowiązkowych wynikających z ramowych planów nauczania a zatem powinna być wliczana do pensum nauczyciela. Jeśli jest realizowana ponad 18 godzin przydzielonych nauczycielowi to należy traktować ją jak godzinę ponadwymiarową za którą przysługuje odrębne wynagrodzenie
Nie. W świetle obowiązujących przepisów rada pedagogiczna nie ma kompetencji do wyrażania (nie wyrażania) zgody na przydział godzin ponadwymiarowych nauczycielom. Dowiedz się, czy poszczególni nauczyciele mogą odmówić realizowania godzin ponadwymiarowych, by inni nauczyciele mogli zachować pracę w szkole!
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.