W przypadku braku kwalifikacji do prowadzenia danych zajęć nauczyciela zatrudnia się na specjalnych zasadach, za zgodą kuratora oświaty. Sprawdź, jak zastosować to rozwiązanie w przypadku przydziału takich zajęć nauczycielowi już zatrudnionemu w szkole. Dowiedz się także, jak rozliczać doraźne zastępstwa dla takiego nauczyciela.
Zwykle lipiec to okres planowania zmian w prawie oświatowym. Nie inaczej jest w tym roku. Możemy spodziewać się poważnej zmiany w ustawie - Prawo oświatowe. Więcej na ten temat w wideo.
Wzmocnienie roli kuratora oświaty coraz bliżej. Rada Ministrów przyjęła bowiem projekt nowelizacji ustawy – Prawo oświatowe. Przewiduje on m.in. zwiększenie wpływu organu nadzoru pedagogicznego na rezultat konkursu na stanowisko dyrektora, a także na obsadę tego stanowiska bez konkursu. Poniżej przedstawiamy planowane zmiany.
Od 19 maja 2020 r. organ sprawujący nadzór pedagogiczny będzie mógł przyznawać nagrody nauczycielom także bez wniosku dyrektora szkoły lub organu prowadzącego, jak wynika z nowelizacji rozporządzenia w sprawie nagród dla nauczycieli.
Minister Edukacji Narodowej ustalił kierunki polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2019/2020. Sprawdź, jakie zadania z zakresu nadzoru pedagogicznego będą realizować kuratorzy oświaty w zakresie kontroli, ewaluacji i monitorowania.
Do ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez gminę i określenia granic obwodów publicznych szkół podstawowych na okres od 1 września 2019 r. stosuje się przepisy art. 39 ustawy – Prawo oświatowe (art. 81 ust. 3 ustawy o zmianie ustawy - Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw). Sprawdzamy, kto opiniuje uchwały w sprawie planu.
W sprawach o uznanie świadectwa lub innego dokumentu właściwy jest kurator oświaty ze względu na miejsce zamieszkania ucznia ubiegającego się, a w przypadku braku takiego miejsca - kurator oświaty właściwy ze względu na siedzibę instytucji, w której osoba ta zamierza złożyć świadectwo. Kurator może uznać, że świadectwo zagraniczne jest dokumentem potwierdzającym wykształcenie podstawowe, zasadnicze zawodowe lub średnie w trybie postępowania administracyjnego.
1 września w życie wejdzie nowelizacja rozporządzenia dotyczącego przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad. Sprawdzamy, jakie zmiany przewidziano w rozporządzeniu.
MEN opublikował projekt rozporządzenia regulującego organizację i sposób przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad. Zmiany mają nie tylko charakter dostosowawczy. Warto zwrócić uwagę na nowe kompetencje kuratora oświaty i MEN, a także regulacje dotyczące olimpiad dla uczniów szkoły podstawowej.
Zgodnie z przepisami wdrażającymi reformę systemu oświaty kuratoria mają obowiązek publikować na swojej stronie internetowej informacje o wolnych stanowiskach pracy. MEN wydał specjalny komunikat ze zbiorczą listą łączy do poszczególnych baz ofert pracy.
Od 1 stycznia obowiązywać będą nowe przepisy regulujące zasady przeprowadzania konkursu na stanowisko kuratora oświaty. W stosunku do dotychczasowego stanu prawnego nowe rozporządzenie MEN wprowadza zmiany, które mają przede wszystkim charakter precyzujący.
30 listopada 2013 r. wchodzi w życie ustawa z 27 września 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty (Dz.U. z 2013 r., nr 1317). Od tego dnia stanowiska kuratora i wicekuratora oświaty nie można łączyć z mandatem radnego.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.