Niepełnosprawny pracownik oświaty ma pewne dodatkowe uprawnienia m.in. w zakresie urlopu wypoczynkowego, zwolnień z pracy, ale też w zakresie czasu pracy. Jakie konkretnie i kiedy się one aktualizują? Wszystko zależy od tego, czy pracownik przedłożył orzeczenie o niepełnosprawności dyrektorowi i jaki stopień niepełnosprawności to orzeczenie obejmuje. Do tego bardzo istotne są specyficzne rozwiązania stosowane względem niepełnosprawnych nauczycieli. Sprawdźcie jaki jest czas pracy niepełnosprawnych pracowników oświaty, zapoznajcie się z przydatnymi wskazówkami w tym temacie.
Stopień niepełnosprawności pracownika wyznacza ilość i formę dodatkowych uprawnień. Należą do nich np. obniżona norma czasu pracy, prawo do dodatkowego urlopu czy zwolnienie od pracy na czas wykonywania badań specjalistycznych. Osoba zarządzająca placówką musi znać te przepisy i stosować je do swoich pracowników. Sprawdzamy, co dokładnie trzeba zapewnić pracownikom niepełnosprawnym zatrudnionym w szkole, a czego z kolei nie mogą żądać.
Resort pracy określił nowe wzory deklaracji i informacji składanych do PFRON. Nowe formularze pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne powinni składać za okresy sprawozdawcze począwszy od czerwca 2013 r. Do maja 2013 r. zastosowanie mają dotychczasowe wzory.
Od marca do maja 2013 r. pracodawcy dokonują wpłat na PFRON w zwiększonej wysokości. To efekt wyższej kwoty przeciętnego wynagrodzenia, na podstawie którego ustalana jest wysokość wpłat na Fundusz.
Każdy budynek użyteczności publicznej powinien posiadać podjazd dla niepełnosprawnych.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.