Podstawą odmówienia przez dyrektora przyznania urlopu dla poratowania zdrowia może być niespełnienie wymogów formalnych, np. wystawienie orzeczenia lekarskiego na niezgodnym z przepisami druku lub przez nieuprawnionego lekarza.
Jeżeli dyrektor ma wątpliwości, co do wiarygodności orzeczenia np. z powodu długiego odstępu czasu pomiędzy wystawieniem orzeczenia a wnioskowanym terminem rozpoczęcia urlopu, może skorzystać z odwołania do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy, właściwego ze względu na miejsce wydania orzeczenia.
Nauczyciel bez względu na to, czy jest zatrudniony w szkole feryjnej czy nieferyjnej, oraz bez względu na formę zatrudnienia (umowa o pracę czy akt mianowania) ma prawo do rekonwalescencji i przeprowadzenia zaleconego przez lekarza leczenia w ramach urlopu dla poratowania zdrowia. Podczas e-szkolenia dowiesz się, jak zinterpretować niejasne przepisy dotyczące tego urlopu.
Przepisy dotyczące urlopu dla poratowania zdrowia, choć pozornie proste i oczywiste, mogą wywoływać wiele wątpliwości interpretacyjnych. Przeczytaj, z jakimi problemami może mierzyć się dyrektor, podejmując decyzję w sprawie udzielenia urlopu zdrowotnego, a także po jego rozpoczęciu przez nauczyciela.
UWAGA: Poniższy artykuł dotyczy urlopu dla poratowania zdrowia udzielanego na podstawie orzeczenia o potrzebie jego udzielenia wydanego do dnia 31 grudnia 2017 r.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.