zwalnianie pracowników niepedagogicznych

Okres wypowiedzenia kalkulator jak liczyć

Okres wypowiedzenia umowy o pracę w szkole – kalkulator i praktyczne wskazówki

Zarówno dyrektor szkoły, jak i pracownik, chcąc rozwiązać umowę o pracę, muszą przestrzegać zasad ustalania okresu wypowiedzenia umowy o pracę w szkole oraz terminu, w którym okres ten upływa. Sprawdź, jaki okres wypowiedzenia obowiązuje pracowników niepedagogicznych, a jaki nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela. Skorzystaj z kalkulatora okresu wypowiedzenia oraz poznaj sposób na wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę w szkole.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę w szkole – 3 zasady

Każdą umowę o pracę można rozwiązać za wypowiedzeniem. W takim przypadku rozwiązanie umowy następuje z upływem okresu wypowiedzenia (art. 32 Kodeksu pracy). Trzy zasady rozwiązywania umowy o pracę w szkole za wypowiedzeniem określone w Kodeksie pracy będą miały zastosowanie do wszystkich pracowników, niezależnie od tego czy są zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela czy Kodeksu pracy.

  1. Okres wypowiedzenia, który wynosi miesiąc lub jego wielokrotność kończy swój bieg w ostatnim dniu miesiąca;
  2. Okres wypowiedzenia, który wynosi tydzień lub jego wielokrotność kończy swój bieg w sobotę;
  3. Okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu pracy w danej szkole, a nie czasu trwania danej umowy o pracę.
    (art. 30 § 2(1), art. 36 § 1 Kodeksu pracy).

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy okres wypowiedzenia umowy o pracę w szkole jest uzależniony od czasu trwania bieżącej umowy o pracę, czy zakładowego stażu pracy?
  • Jak ustalić termin upływ dwutygodniowego okresu wypowiedzenia umowy o pracę w szkole?
  • Czy można skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę w szkole za porozumieniem stron?
  • Jaki jest okres wypowiedzenia umowy na czas określony nauczyciela?
  • Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony?
Zwalnianie pracowników samorządowych

Archiwalny Zwalnianie i zmiana warunków pracy pracowników niepedagogicznych

Zmiany organizacyjne w szkole powodują niekiedy konieczność redukcji etatów pracowników niepedagogicznych. Tak jak w przypadku zmiany warunków pracy nauczycieli, pozostali pracownicy szkoły nie muszą być zwolnieni z pracy, o ile zgodzą się na zmniejszenie wymiaru zatrudnienia czy zmianę stanowiska pracy. Poznaj zasady zwalniania oraz zmiany warunków pracy pracowników niepedagogicznych.

W szkołach i placówkach oświatowych, poza nauczycielami, zatrudniani są także pracownicy niepedagogiczni. W szkołach samorządowych pracownicy ci zatrudniani się na podstawie ustawy o pracownikach samorządowych. W pozostałych szkołach i placówkach zasady zwalniania pracowników niepedagogicznych oraz zmiany warunków pracy tych pracowników szkoły regulują w całości przepisy Kodeksu pracy.  Inaczej niż w przypadku nauczycieli zatrudnionych w szkołach feryjnych, pracowników niepedagogicznych można zwolnić w dowolnym momencie roku szkolnego i nie tylko w przypadku zmian organizacyjnych. Jednakże trzeba pamiętać, że zwalniając pracowników szkoły z przyczyn leżących po stronie pracodawcy należy stosować kryteria doboru do zwolnienia, które będą podlegały ewentualnej kontroli sądu pracy. Zasady zwalniania i zmiany warunków pracy pracowników niepedagogicznych będą miały także zastosowanie do nauczycieli zatrudnionych w szkołach niesamorządowych oraz osób niebędących nauczycielami zatrudnionych na podstawie art. 15 Prawa oświatowego.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są tryby rozwiązania umowy o pracę w szkole,
  • jak liczyć okres wypowiedzenia umowy o pracę pracowników niepedagogicznych,
  • jakie są zasady stosowania wypowiedzenia zmieniającego warunki zatrudnienia pracowników szkoły,
  • kiedy pracownik samorządowy może zostać przeniesiony na inne stanowisko lub do innej szkoły.
  • jakie narzędzia i wzory dokumentów są pomocne przy zwalnianiu oraz zmianie warunków pracy pracowników niepedagogicznych.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql