Od 2 stycznia 2016 r. pracownicy będą mieli więcej czasu na skorzystanie z urlopu wychowawczego. Rodzice będą mogli wspólnie zajmować się dzieckiem aż do wykorzystania 36 tygodni urlopu. Co istotne dla pracodawców, nowe przepisy uniemożliwią wydłużanie okresu ochrony przed zwolnieniem z pracy poprzez składanie wniosku o urlop wychowawczy z dużym wyprzedzeniem.
Co do zasady, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Jednakże w przedstawionej sytuacji wypowiedzenie można wręczyć już teraz.
Jeżeli upłynie okres zasiłkowy, a pracownik nie przedstawi decyzji przyznającej prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy i jednocześnie nadal będzie niezdolny do pracy, to pracodawca nabywa prawo do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z dniem 16 stycznia 2013 r. Dowiedz się, czy szkoła musi zwolnić pracownika, który oczekuje na decyzję dotyczącą renty z tytułu niezdolności do pracy i jak wypełnić świadectwo pracy w takiej sytuacji.
Pracownik występujący o obniżenie czasu pracy ze względu na opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 4 korzysta ze szczególnej ochrony maksymalnie przez okres 12 miesięcy. Sprawdź, jak należy liczyć okres ochronny i czy złożenie kolejnego wniosku o obniżenie czasu pracy sprawi, że okres ten ulegnie przedłużeniu.
Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów rozstrzygnął zagadnienie prawne i orzekł, że nieprzedstawienie przez zakładową organizację związkową informacji, o której mowa w art. 251 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych powoduje, że nie są wadliwe czynności podjęte przez pracodawcę bez wymaganego współdziałania z tą organizacją, aż do dnia przedstawienia tej informacji (uchwała 7 sędziów SN z 20 grudnia 2012 r., III PZP 7/12).
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.