Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Stosunek pracy nauczycieli

Znajdziesz tu orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem nauczycieli. Poznaj rozstrzygnięcia sądu dotyczące nawiązywania stosunku pracy w szkole, zmiany warunków zatrudnienia, kwalifikacji nauczycieli oraz dokomywania zmian kadrowych w szkole i uniknij błędów innych dyrektorów!

Zatrudnienie nauczyciela mianowanego na czas określony jest wyjątkiem (orzeczenie z omówieniem)

Zatrudnienie nauczyciela mianowanego na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dopuszczalne tylko wówczas gdy staje się konieczne w świetle art. 10 ust. 7 KN, tzn. gdy zaistnieje taka potrzeba wynikająca z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego pracownika. Taka wyjątkowa podstawa zatrudnienia nie może być zależna od uznania pracodawcy.Wyrok Sądu Najwyższego z 15 września 2006 r., I PK 62/06.

Zmiana planu nauczania. Czy zawsze pozwala na zwolnienie nauczyciela? (orzeczenie z omówieniem)

Między zmianą planu nauczania a koniecznością zwolnienia nauczyciela musi istnieć związek. Pracodawca powinien w piśmie rozwiązującym stosunek pracy, określić przyczynę rozwiązania konkretnie i zrozumiale dla pracownika. Wyrok Sądu Najwyższego z 9 sierpnia 2005 r., II PK 392/04.

Pracownik może żądać zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę (orzeczenie z omówieniem)

Pracownik ma prawo żądać zawarcia z nim przyrzeczonej podczas rozmowy kwalifikacyjnej umowy o pracę lub wystąpić o odszkodowanie z powodu niezawarcia tej umowy. Wyrok Sądu Najwyższego z 5 czerwca 2007 r., I PK 356/06.

Przeniesienie nauczyciela mianowanego to kontynuacja zatrudnienia (orzeczenie z omówieniem)

Przeniesienie nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania na inne stanowisko nie skutkuje nawiązaniem umownego stosunku pracy. Wyrok Sądu Najwyższego z 25 stycznia 2007 r., I PK 195/06.

Ocena kwalifikacji nauczyciela a naruszenie dóbr osobistych (orzeczenie z omówieniem)

Stanowisko organu nadzoru pedagogicznego o braku wystarczających kwalifikacji do nauczania konkretnych przedmiotów w szkole, które nie zawiera sformułowań zmierzających do poniżenia, ośmieszenia lub upokorzenia nauczyciela, nie narusza dóbr osobistych ocenianego pracownika nawet wtedy, gdyby ocena o braku wystarczających kwalifikacji nauczycielskich okazała się nieuzasadniona. Wyrok Sądu Najwyższego z 10 października 2007 r., II PK 42/07.

Kto może odebrać wyjaśnienia od pracownika przed zastosowaniem kary porządkowej? (orzeczenie z omówieniem)

Nie narusza art. 109 § 2 Kodeksu pracy wysłuchanie pracownika przez inną osobę niż uprawniona do wymierzania kary porządkowej. Wyrok Sądu Najwyższego z 9 kwietnia 1998 r., I PKN 45/98.

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql