Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Stosunek pracy nauczycieli

Znajdziesz tu orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem nauczycieli. Poznaj rozstrzygnięcia sądu dotyczące nawiązywania stosunku pracy w szkole, zmiany warunków zatrudnienia, kwalifikacji nauczycieli oraz dokomywania zmian kadrowych w szkole i uniknij błędów innych dyrektorów!

Błędne określenie terminu rozwiązania stosunku pracy nauczyciela (orzeczenie z omówieniem)

Jeżeli jedyną wadliwością wypowiedzenia nauczycielowi stosunku pracy jest zastosowanie przez szkołę zbyt krótkiego okresu wypowiedzenia przez sprzeczne z prawem oznaczenie terminu jego wpływu przed końcem roku szkolnego, to stosunek pracy rozwiązuje się z upływem okresu właściwego i do tego czasu nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia, natomiast nie służą mu roszczenia przewidziane w art. 45 § 1 Kodeksu pracy Wyrok Sądu Najwyższego z 2 lipca 2009 r., III PK 20/08.

Przywrócenie do pracy nauczyciela - czy musi on odzyskać "swoje" godziny (orzeczenie z omówieniem)

Wyrok sądu przywracający nauczyciela do pracy oznacza, że szkoła ma obo­wiązek dopuścić nauczyciela do wykonywania pracy nauczycielskiej, którą wykonywał (zgodnie z kwalifikacjami) przed rozwiązaniem stosunku pracy. Nie oznacza to jednak, że szkoła powinna nauczycielowi przydzielić taką samą liczbę godzin nauczania poszczególnych przedmiotów jak przed ustaniem stosunku pracy. Wyrok Sądu Najwyższego z 3 grudnia 2009 r. , II PK 104/09.

Można pominąć zgodę związków zawodowych na dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę pracownicy w ciąży w przypadku braku organizacji związkowej u pracodawcy (II PZP 2/08)

Gdy u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, bądź taka organizacja funkcjonuje, ale nie reprezentuje interesów pracownicy, dopuszczalne jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia w okresie ciąży pracownicy z pominięciem zgody organizacji związkowej (art. 177 § 1 kp). Uchwała Sądu Najwyższego z 18 marca 2008 r., II PZP 2/08.

Nauczyciel odbywający staż absolwencki w szkolenie jest jej pracownikiem (orzeczenie z omówieniem)

Staż absolwencki w szkole odbywa się na podstawie umowy zawartej przez jednostkę samorządu terytorialnego, a nie przez dyrektora szkoły, w której nauczyciel odbywa staż. Wyrok Sądu Najwyższego z 5 lutego 2008 r., II PK 153/07.

Nie każdy nauczyciel ze stopniem "mianowany" jest zatrudniony na podstawie mianowania (orzeczenie z omówieniem)

Zasadą przy zatrudnieniu nauczyciela na podstawie mianowania jest wykonywanie przez nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego wymiaru czasu pracy w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony. W razie zatrudnienia w niepełnym wymiarze zajęć nauczyciel mianowany może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę.Wyrok Sądu Najwyższego z 15 listopada 2007 r., II PK 70/07.

Przywrócenie do pracy - 7 dni na zgłoszenie chęci powrotu do pracy (orzeczenie z omówieniem)

7-dniowy termin, w którym pracownik może zgłosić chęć powrotu do pracy biegnie od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu w sprawie przywrócenia do pracy. Brak gotowości do pracy z powodu choroby pracownika nie powoduje wydłużenia tego terminu, chyba że ze względu na stan zdrowia pracownik nie miał możliwości skontaktowania się z pracodawcą. Wyrok Sądu Najwyższego z 5 czerwca 2007 r., III PK 10/07.

Rozwiązanie stosunku pracy z powodów organizacyjnych - czynności, których nie podejmujesz (orzeczenie z omówieniem)

Do trybu rozwiązania stosunku pracy na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 KN nie należy ani zasięgnięcie przez dyrektora szkoły informacji co do możliwości uzupełniającego zatrudnienia nauczyciela mianowanego w innej szkole lub szkołach prowadzonych przez ten sam organ, ani złożenie mu propozycji ograniczenia zatrudnienia (art. 22 ust. 1 KN).Wyrok Sądu Najwyższego z 8 grudnia 2005 r., I PK 94/05.

Rozwiązanie stosunku pracy z powodów organizacyjnych - ustal jasne kryteria wyboru nauczyciela do zwolnienia (orzeczenie z omówieniem)

Sama likwidacja zajęć prowadzonych dotychczas przez nauczyciela, bez wskazania, z zastosowaniem prawidłowych kryteriów doboru nauczycieli, dlaczego nauczycielowi nie przydzielono innych zajęć przewidzianych w arkuszu organizacyjnym placówki, nie stanowi zmiany planu nauczania uniemożliwiającego dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć. Wyrok Sądu Najwyższego z 6 października 2006 r., III PK 57/06.

Rozwiązanie umowy z pracownicą, która w dniu rozwiązania umowy nie wiedziała, że jest w ciąży (orzeczenie z omówieniem)

Nauczycielka, która nie wiedząc, że jest w ciąży, złożyła oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania umowy o pracę może się uchylić od skutków tego oświadczenia niezależnie od tego, czy błąd został wywołany przez pracodawcę, czy wiedział on o błędzie lub mógł go z łatwością zauważyć.Wyrok Sądu Najwyższego z 19 marca 2002 r., I PKN 156/01.

Stwierdzenie wygaśnięcia stosunku pracy nie jest ograniczone w czasie (orzeczenie z omówieniem)

Wygaśnięcie stosunku pracy w związku z prawomocnym skazaniem nauczyciela za przestępstwo popełnione umyślnie następuje z mocy prawa. Stwierdzenie wygaśnięcia stosunku pracy ma charakter wyłącznie deklaratoryjny i nie jest ograniczone w czasie. Oznacza to, że dyrektor może stwierdzić wygaśnięcie stosunku pracy nawet po upływie wielu miesięcy od uprawomocnieniu się wyroku skazującego. Wyrok Sądu Najwyższego z 2 lutego 2006 r., I PK 140/05.

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql