Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Czy organ prowadzący jest uprawniony do wnioskowania o nadanie imienia szkole

Czy organ prowadzący jest uprawniony do wnioskowania o nadanie imienia szkole

Organ prowadzący nie ma kompetencji do składania własnych propozycji nadania imienia szkole. Nie jest on podmiotem uprawnionym do składania wniosku w tej sprawie. Procedura nadania imienia szkole jest określona prawnie i wymaga wniosku uprawnionego podmiotu.

Wypowiedzenie zmieniające a obniżenie kategorii zaszeregowania pracowników samorządowych

Obniżenie kategorii zaszeregowania pracowników samorządowych – czy wymaga wypowiedzenia zmieniającego

Zmiany w wynagrodzeniach pracowników samorządowych, które wchodzą w życie 1 lipca 2023 r., to nie tylko podwyżki. Doszło również do zmian w kategoriach zaszeregowania – w niektórych przypadkach kategorie te podwyższono, a w innych obniżono. Sprawdź, czy obniżenie kategorii zaszeregowania pracownika w regulaminie wynagradzania wymaga wypowiedzenia zmieniającego.

Jak powinna wyglądać umowa o świadczenie usług w przedszkolu niesamorządowym

Jak powinna wyglądać umowa o świadczenie usług w przedszkolu niesamorządowym

Przedstawiamy przykładowy wzór umowy o świadczenie usług w przedszkolu niesamorządowym. Proszę jednak pamiętać, że przepisy prawa nie określają ani wzoru umowy o świadczenie takich usług, ani elementów obligatoryjnych takiej umowy.

Zgoda nauczyciela na godziny ponadwymiarowe – w związku z wychowywaniem dziecka do lat 4 czy lat 8

Zgoda nauczyciela na godziny ponadwymiarowe – w związku z wychowywaniem dziecka do lat 4 czy lat 8

Zgodnie z Kartą Nauczyciela, zgodę na godziny ponadwymiarowe musi wyrazić nauczyciel wychowujący dziecko w wieku do lat 4. Kodeks pracy przewiduje zaś zakaz zatrudniania pracownika wychowującego dziecko w wieku do lat 8 w godzinach nadliczbowych. Sprawdź, czy zgodę na przydzielenie godzin ponadwymiarowych należy uzyskać od nauczycieli wychowujących dzieci w wieku do lat 8.

Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli ze średnią z godzin ponadwymiarowych

Godziny ponadwymiarowe w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego nauczycieli – za jaki okres

Średnia z godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw po przemnożeniu przez aktualną stawkę godzinową wchodzi do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego nauczycieli. Z jakiego okresu? Czy ta średnia jest przeliczana w kolejnych miesiącach? Zawiłości te wyjaśniamy w artykule.

Gdzie uregulować kryteria przyznawania nagród dla nauczycieli

Kryteria przyznawania nagród dla nauczycieli – w odrębnej uchwale

Nagrody dla nauczycieli powinny być ujęte zarówno w regulaminie wynagradzania jak i w odrębnej uchwale organu prowadzącego. Jednak najważniejszy aspekt nagród czyli kryteria przyznawania to przedmiot regulacji odrębnej uchwały. Co istotne, kryteria te nie mogą być dowolne. Sprawdź, jakie kwestie dotyczące nagród powinny być ujęte w regulaminie wynagradzania nauczycieli a jakie w odrębnej uchwale.

Wgląd rodziców do tematów zajęć w dzienniku elektronicznym

Wgląd rodziców do tematów zajęć w dzienniku elektronicznym – czy jest możliwy

Dziennik lekcyjny prowadzony w postaci papierowej lub elektronicznej jest dokumentem i jako taki podlega udostępnieniu, gdyż stanowi informację publiczną. Decydujące w tej kwestii są treść i charakter danych, a nie nazwa dokumentu. Jeśli szkoła posiada dokument będący przedmiotem wniosku o udostępnienie informacji publicznej, to dyrektor szkoły ma obowiązek udostępnienia posiadanej informacji w sposób i w formie zgodnych z wnioskiem.

Nauczyciel jako służba BHP w szkole

Nauczyciel może wykonywać zadania służby BHP w szkole

Z zewnętrznym specjalistą BHP można zawrzeć umowę zlecenie. Osoba taka wykonuje wówczas zadania służby BHP. Sprawdź, czy takie zadania może wykonywać nauczyciel już zatrudniony w szkole, na podstawie odrębnej umowy zlecenie.

Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony – kiedy wymaga uzasadnienia

Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony – kiedy wymaga uzasadnienia

Od 26 kwietnia 2023 r. dyrektor szkoły w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę na czas określony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia musi wskazać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. Sprawdź, czy to oznacza, że w każdym przypadku zakończenia umowy na czas określony dyrektor szkoły podaje uzasadnienie.

Zaświadczenie o niekaralności dla nauczyciela w trakcie zatrudnienia

Zaświadczenie o niekaralności dla nauczyciela w trakcie zatrudnienia

Dyrektor żąda od kandydata do zatrudnienia na stanowisku nauczyciela informacji o niekaralności z Krajowego Rejestru karnego. Nie wyklucza to jednak pozyskiwania zaświadczenia o niekaralności dla nauczyciela także w trakcie zatrudnienia – w celu sprawdzenia, czy nie nastąpiło wygaśnięcie stosunku pracy. Wyjaśniamy, na jakich zasadach jest to możliwe.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty