Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

80f44c5667fba9de78748458f212678c90c4d5a3-large

Badania profilaktyczne w okresie epidemii (aktualizacja)

Badania okresowe zostały zawieszone, zaś badania wstępne i kontrolne muszą być nadal przeprowadzane ale na nowych zasadach. Sprawdź, jak realizować obowiązki związane z badaniami profilaktycznymi w okresie stanu epidemii.

zasiłek opiekuńczy na dziecko krus

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z KRUS

Do specustawy w sprawie koronawirusa z dniem 31 marca 2020 r. dodano przepis, który przyznaje prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z zamknięciem placówek oświatowych, także osobom ubezpieczonym w KRUS.

trzynastka za 2019 r

10 sytuacji, w których warto zawalczyć o trzynastkę

Gdy do 31 marca na konto nie wpłynie dodatkowe wynagrodzenie roczne, pracownicy mogą chcieć kwestionować decyzję dyrektora o braku jego wypłaty.  Sprawdźmy, czy i  kiedy warto wchodzić w spór o prawo do trzynastki.

1d5ac31a4ebba8bb4f8309fbe304bc4aa0ff12f9-xlarge(1)

Do użyczenia sprzętu szkolnego konieczna umowa

W celu usprawnienia realizacji nauczania zdalnego przewidziana została możliwość wyposażenia nauczycieli i uczniów w komputery, laptopy i tablety. Urządzenia te nie zostaną im jednak darowane na własność lecz jedynie użyczone.

Konkursy na dyrektorów szkół odwołane

Konkursy na dyrektora szkoły odwołane

W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania placówek oświatowych nie ogłasza się i nie przeprowadza konkursów na stanowiska dyrektorów tych placówek. Sprawdź, komu i na jakich zasadach będzie trzeba powierzyć to stanowisko w przypadku konieczności jego obsadzenia. 

78e0db87d2c156d11b8fbd7a4e1fb69ece208940-xlarge(1)

Zwolnienie od pracy w związku z zamknięciem szkoły w czasie urlopu wypoczynkowego

Okres zawieszenia zajęć, a zarazem możliwość wykorzystania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z zamknięciem żłobka, przedszkola lub szkoły dziecka w wieku do lat 8, może przypadać na okres korzystania z wcześniej zaplanowanego urlopu wypoczynkowego. Czy to oznacza, że urlop ten zostanie przesunięty na inny termin? Nie zawsze.

Organizacja pracy pracowników niepedagogicznych

Organizacja pracy pracowników niepedagogicznych w okresie zawieszenia zajęć (aktualizacja)

Zaplanowane co najmniej do 10 kwietnia 2020 r. zawieszenie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej zdecydowanej większości szkół i placówek oświatowych wymusza znaczne zmiany w organizacji pracy jednostki. Dotyczą one również pracowników niepedagogicznych. Doradzamy, jak zorganizować pracę na stanowiskach niepedagogicznych w tym trudnym okresie i jakie wynagrodzenie z tego tytułu wypłacać pracownikom.

c3c4bfebb2953ab7238db68ec58c98c9bee849b1-xlarge (2)

Opinia rady rodziców przy ocenie pracy nauczyciela

W placówkach, w których jest utworzona rada rodziców, dyrektor obowiązkowo zasięga opinii tego organu o pracy nauczyciela. W jakiej formie powinna być ona wydana? Kto ją powinien podpisać? Przeczytaj odpowiedź na te pytania oraz pobierz wzór opinii rady rodziców o pracy nauczyciela.

46177189a0dee64b961ee8add226fa9cbb4ded5a-large

Gotowość do pracy czy jednak jej świadczenie – konsekwencje zawieszenia zajęć dla pracowników

Od 12 marca 2020 r. działalność dydaktyczna, wychowawcza i opiekuńcza większości placówek oświatowych zostaje zawieszona. Zdaniem MEN to oznacza, że nauczyciele będą w tym czasie pozostawali w gotowości do pracy. Czy słusznie? Ustalenie to ma istotne znaczenie dla pracowników, od tego bowiem zależy jakie otrzymają wynagrodzenie. Poznaj opinię Ekspertów Portalu Oświatowego w tej sprawie.

f28677197b2264ad0a2146e04f0d3adbcf957567-xlarge

Zasiłek opiekuńczy dla rodzica w czasie epidemii

Jak wiemy, od dziś w szkołach i placówkach oświatowych nie odbywają się już zajęcia dydaktyczne, natomiast od poniedziałku szkoły zostaną zamknięte i nie będą już zapewniały opieki dzieciom.. Zamknięcie szkół i placówek oświatowych na terenie kraju wywołuje u wielu rodziców niepokój związany z koniecznością

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel