Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Kiedy udzielić dodatkowego dnia wolnego dla nauczyciela

Dodatkowy dzień wolny od pracy nauczyciela – w jakim terminie

Za pracę nauczyciela wykonywaną w dniu wolnym od pracy należy udzielić czasu wolnego. Dotyczy to jednak wyłącznie prowadzenia zajęć w dniu wolnym od pracy. Przepisy Karty Nauczyciela nie wyjaśniają jednak, w jakim terminie udzielić dodatkowego dnia wolnego od pracy nauczycielowi. Zważywszy na niedawną uchwałę powiększonego składu Sądu Najwyższego odpowiedzi należy więc szukać w Kodeksie pracy, stosując rozwiązania takie, jak dla pozostałych pracowników szkoły. Wyjaśnienie tego problemu w Portalu Oświatowym.

Czy szkoła musi wprowadzić procedury postępowania w przypadku prób samobójczych

Czy szkoła musi wprowadzić procedury postępowania w przypadku prób samobójczych uczniów

Aktualnie obowiązujące przepisy prawa zobowiązują szkoły do określenia odpowiednich procedur we wprowadzonych standardach ochrony małoletnich. Inne przepisy nie nakładają na szkołę obowiązku ich tworzenia. Powstają one wtedy, kiedy w ocenie dyrektora ich opracowanie i stosowanie w określonych sytuacjach będzie w szkole niezbędne lub przydatne.

Organizacja wycieczek z ZFŚS – czy należy stosować regulamin zamówień publicznych

Organizacja wycieczek z ZFŚS – czy należy stosować regulamin zamówień publicznych

Środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych mogą być przeznaczone na organizację wycieczek czy też imprez integracyjnych. Czy ich organizacja wymaga stosowania regulaminu zamówień publicznych w szkole? Poznaj stanowisko Urzędu Zamówień Publicznych.

Minimalny odpoczynek dobowy nauczyciela – na jakich zasadach

Minimalny odpoczynek dobowy nauczyciela – na jakich zasadach

Najnowsza uchwała powiększonego składu Sądu Najwyższego potwierdza, że przepisy Kodeksu pracy dotyczące czasu pracy powinny być stosowane wobec nauczycieli w zakresie nieuregulowanym w Karcie Nauczyciela. Dotyczy to także minimalnego dobowego i tygodniowego odpoczynku nauczyciela. Sprawdzamy, na jakich zasadach nauczycielom przysługuje minimalny dobowy odpoczynek.

Jakie świadectwa promocyjne i ukończenia szkoły ponadpodstawowej 2024/2025

Jakie świadectwa promocyjne i ukończenia szkoły ponadpodstawowej 2024/2025

Świadectwa szkolne promocyjne i świadectwa ukończenia liceum ogólnokształcącego i technikum należy drukować na papierze zadrukowanym tłem giloszowym różowym Pantone 182 U. Gilosze zakupione w roku ubiegłym (bez zabezpieczeń), mogą być wykorzystane również w roku bieżącym – ale tylko do wydrukowania świadectw promocyjnych. Co zatem ze świadectwami ukończenia szkoły? Sprawdzamy poniżej.

Kiedy skierować pracownika na badania kontrolne

Skierowanie na badania lekarskie a urlop wypoczynkowy - przed czy po

Po nieobecności trwającej dłużej niż 30 dni dyrektor szkoły musi skierować pracownika na badania kontrolne. W tym celu powinien przedstawić mu skierowanie na badania kontrolne. Czy w sytuacji, w której pracownik szkoły zamierza przejść na urlop wypoczynkowy bezpośrednio po zwolnieniu lekarskim, takie badanie jest konieczne przed rozpoczęciem urlopu?

Czy organ prowadzący może finansować drugą godzinę lekcji religii od 1 września 2025

Czy organ prowadzący może finansować drugą lekcję religii

Od września 2025 r. w szkołach będzie nauczanie tylko 1 godziny religii w tygodniu. Część szkół zastanawia się, czy można zorganizować drugą godzinę religii i czy może być ona finansowana przez organ prowadzący? Jednak przepisy nie przewidują takiej możliwości. Brak jest również podstaw do finansowania zwiększonego wymiaru tych zajęć.

Przekształcenie umowy na czas określony w mianowanie

Przekształcenie umowy na czas określony w mianowanie – czy to możliwe

Przekształcenie umowy o pracę nauczyciela w mianowanie następuje z mocy prawa wyłącznie w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony. Sprawdź, co zrobić, jeśli w czasie trwania umowy o pracę na czas określony, zostaną spełnione warunki do zatrudnienia nauczyciela na podstawie mianowania.

Zatrudnienie u kilku pracodawców a zwolnienie lekarskie (L4)

Zatrudnienie u kilku pracodawców a zwolnienie lekarskie (L4)

W aktualnych realiach oświatowego rynku pracy zatrudnienie w więcej niż jednej szkole i placówce oświatowej jest powszechnym zjawiskiem, zwłaszcza w przypadku nauczycieli. Zastanówmy się zatem, co w przypadku, gdy pracownik zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy musi on przedstawić L4 także w innej szkole?

Czy ucznia z objawami choroby można nie dopuścić do lekcji

Czy ucznia z objawami choroby można nie dopuścić do lekcji

Dyrektor szkoły i nauczyciele nie mogą zabraniać uczniowi – z widocznymi objawami choroby – udziału w zajęciach edukacyjnych. W ten sposób odmawiają mu prawa do nauki oraz utrudniają spełnianie podstawowego obowiązku ucznia, jakim jest uczęszczanie do szkoły. Sprawdzamy, co więc zrobić, gdy uczeń przyszedł do szkoły z wyraźnymi oznakami choroby.

Najbliższa konsultacja

Brak konsultacji
w najbliższym czasie

Planowane konsultacje

Brak nadchodzących wydarzeń

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty