Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Urlop dla poratowania zdrowia na podstawie e-skierowania na leczenie uzdrowiskowe

Urlop dla poratowania zdrowia na podstawie e-skierowania na leczenie uzdrowiskowe

Od 1 lipca 2023 r. skierowania na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową wydawane są elektronicznie. Sprawdź, jak udzielać urlopu zdrowotnego na leczenie sanatoryjne.

Nagroda jubileuszowa nauczyciela - w jakim terminie

Termin płatności nagrody jubileuszowej pracownika szkoły - jak ustalać

Czy nagrodę jubileuszową należy wypłacić z końcem miesiąca? A może terminem płatności nagrody jubileuszowej powinien być dzień wypłaty wynagrodzenia? Okazuje się, że obydwa te terminy są nieprawidłowe. Sprawdź, jakie jest właściwy termin płatności nagrody jubileuszowej nauczyciela i pracownika niepedagogicznego.

Wykształcenie nauczyciela w karcie oceny pracy

Wykształcenie nauczyciela w karcie oceny pracy

Karta oceny pracy nauczyciela zawiera m.in. informację o wykształceniu nauczyciela. Często nauczyciele legitymują się nie tylko wykształceniem wyższym, ale także szeregiem ukończonych studiów podyplomowych, dzięki którym uzyskują dodatkowe kwalifikacje. Sprawdź, czy w karcie oceny pracy nauczyciela należy wpisać wszystkie ukończone studia podyplomowe czy tylko te, które nadają mu kwalifikacje do zajmowania aktualnego stanowiska pracy.

Rada rodziców w żłobku i klubie dziecięcym - wg ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3

Rada rodziców w żłobku i klubie dziecięcym - wg ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3

Rada rodziców może funkcjonować nie tylko w szkole i przedszkolu. Możliwość utworzenia rodziców istnieje także w żłobku lub w klubie dziecięcym, aczkolwiek zasady funkcjonowania takiej rady są istotnie odmienne. Poznaj reguły funkcjonowania rady rodziców w żłobku i klubie dziecięcym.

Jak zorganizować zajęcia dla uczniów, którzy nie uczestniczą w rekolekcjach

Jak zorganizować zajęcia dla uczniów, którzy nie uczestniczą w rekolekcjach

Obowiązek zapewnienia opieki i zajęć wychowawczych dla uczniów, którzy nie uczestniczą w rekolekcjach, nie pozbawia możliwości organizowania zajęć dydaktycznych przewidzianych planem nauczania. Szczególnie gdy większość uczniów pozostaje w szkole. W przypadku, gdy wszyscy lub prawie wszyscy uczniowie klasy korzystają ze zwolnienia z zajęć szkolnych, wówczas organizowanie zajęć dydaktycznych zgodnie z planem nie jest zasadne.

Szkoła bez dzwonków – jak wprowadzić zmianę. Czy dzwonki w szkole są wymagane?

Szkoła bez dzwonków – jak wprowadzić zmianę

Dzwonki w szkole, uznawane dotąd za symbol porządku i rutyny, coraz częściej odchodzą do przeszłości. Coraz więcej szkół odstępuje od tego systemu lub zamienia sygnał akustyczny na optyczny. Jednym z powodów zaprzestania stosowania dzwonków jest uwzględnienie potrzeb uczniów z różnymi dysfunkcjami, którzy lepiej funkcjonują przy minimalnym poziomie bodźców. Jednak z uwagi na obowiązek współpracy z organami szkoły, dyrektor powinien zasięgnąć opinii społeczności szkolnej. Sprawdzamy i podpowiadamy, jak formalnie zrezygnować z dzwonków dźwiękowych w szkole.

Zmiana warunków pracy za porozumieniem stron nie zawsze jest możliwa

Porozumienie zmieniające w szkole nie zawsze jest możliwe

Porozumienie stron (tzw. aneks do umowy o pracę) jest najszybszym i najprostszym sposobem zmiany warunków zatrudnienia. Co do zasady do jego zawarcia potrzebna jest tylko zgoda pracownika i pracodawcy. W szkołach samorządowych są jednak sytuacje, w których zmiana warunków pracy za porozumieniem stron nie zawsze jest możliwa.

Anulowanie porozumienia stron w sprawie rozwiązania umowy o pracę przez nauczyciela

Anulowanie porozumienia stron w sprawie rozwiązania umowy o pracę przez nauczyciela

Rozwiązanie stosunku pracy nauczyciela możliwe jest m.in. za porozumieniem stron. Dzięki temu trybowi rozwiązania stosunku pracy, ustanie zatrudnienia możliwe jest w dowolnym momencie roku szkolnego. Sprawdź, co zrobić, gdy nauczyciel chce wycofać się z zawartego porozumienia stron w sprawie rozwiązania stosunku pracy.

Dodatek motywacyjny pracownika żłobka i klubu dziecięcego

Specjalny dodatek motywacyjny dla pracowników żłobków i klubów dziecięcych

Rząd w 2024 r. przyjął specjalny program dofinansowania wynagrodzeń pracowników żłobków i klubów dziecięcych. W ramach tego programu pracownicy tych instytucji otrzymali specjalny dodatek motywacyjny. Sprawdzamy, na jakich zasadach przysługuje specjalny dodatek motywacyjny dla pracowników żłobków i klubów dziecięcych.

Czy można udostępnić informacje o wynagrodzeniach nauczycieli w ramach informacji publicznej

Czy można udostępnić informacje o wynagrodzeniach nauczycieli w ramach informacji publicznej

Informacją publiczną nie jest wiedza o wysokości wynagrodzenia konkretnej osoby, ale kwota wydawana na utrzymanie danego etatu ze środków publicznych. Niemniej część sądów administracyjnych wyraża pogląd, że wynagrodzenie konkretnego nauczyciela stanowi informację publiczną. Sprawdzamy szczegóły!

Najbliższa konsultacja

Brak konsultacji
w najbliższym czasie

Planowane konsultacje

Brak nadchodzących wydarzeń

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty