Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

764446a90c1cc3c66c3d0eb2b1146e5bdf5067f3-xlarge(1)

Co z planem nadzoru pedagogicznego w czasie epidemii

Przepisy wprowadzone w związku czasowym ograniczeniem funkcjonowania jednostek systemu oświaty nie nakazują dokonania zmian w planach nadzoru pedagogicznego dyrektorów, jednak istotna zmiana sposobu funkcjonowania szkół może powodować taką konieczność. Sprawdź, w jakim zakresie warto zrewidować plan nadzoru pedagogicznego.

AdobeStock_328147049

Wynagrodzenie nauczyciela na kwarantannie domowej

Jeżeli nauczyciel wraz z rodziną został objęty kwarantanną domową może zwolnić się od pracy lub mimo wszystko świadczyć ją dalej zdalnie. Sprawdź, jakie wynagrodzenie wypłacać nauczycielowi za czas kwarantanny.

5b6ebd164a33b3fd56f20ec18dd299b3d5071e76-xlarge (1)

Diagnoza dojrzałości szkolnej w czasie zawieszenia funkcjonowania przedszkola

Przepisy nie wskazują sposobu prowadzenia obserwacji pedagogicznej, w tym obserwacji pedagogicznej zakończonej analizą i oceną gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej. Określenie zasad realizacji tego zadania należy do dyrektora przedszkola, który odpowiada za organizację zadań przedszkola wynikających z przepisów prawa oświatowego. Sprawdź, jak zdiagnozować dojrzałość szkolną dziecka w okresie pandemii.

korona

Urlop zamiast postoju – stanowisko PIP

Od początku ograniczenia działalności placówek oświatowych pojawiają się wątpliwości, czy zamiast pozostawiać pracowników w gotowości do pracy, można wysłać ich na zaległe urlopy wypoczynkowe. Zdania specjalistów są podzielone. Sprawdź, jaka jest opinia Państwowej Inspekcji Pracy w tej sprawie.

Ocena pracy nauczyciela w czasie epidemii

Ocena pracy nauczyciela w okresie epidemii

Ograniczenie działalności szkół i placówek oświatowych rodzi wątpliwości czy i jak w tym okresie dokonywać oceny pracy nauczycieli. Sprawdź, czy ocenę pracy można w związku z epidemią przełożyć na kolejny rok szkolny.

d0d91760a60b7163278b066a8db72948d0e19dc5-large

Zmiana planu rozwoju zawodowego w związku z koronawirusem

Nauczyciele, którzy są w trakcie realizacji stażu, rozważają modyfikacje planów rozwoju zawodowego w związku ze  zmianą sposobu prowadzenia zajęć. Niektórzy dyrektorzy zobowiązują nauczycieli do naniesienia poprawek w planach. Sprawdź, czy jest to konieczne.

AdobeStock_326669497

Wykaz placówek zamkniętych do 26 kwietnia 2020 r.

Kilkakrotnie zmieniane rozporządzenie MEN z 11 marca 2020 r. budzi wątpliwości, których  placówek oświatowych dotyczy ograniczenie funkcjonowania w okresie epidemii koronawirusa. Sprawdź aktualny wykaz placówek, które realizują swoje zadania zdalnie.  

260e0e61ee90279716e7dfd6c9da7d842c76b47a-large

Ingerencja OP w rozliczanie godzin ponadwymiarowych

Realizacja i rozliczanie godzin ponadwymiarowych nauczycieli w okresie zawieszenia działalności szkół budzi wiele wątpliwości. Wiele zależy od tego, jak zaplanuje pracę nauczycieli dyrektor. Czy organ prowadzący  może narzucić mu niewypłacanie wynagrodzenia za dodatkowe godziny?

5df178e152c907856bafc18f7a7e35d500adb9b0-large

Zawieszenie działalności przedszkola na czas epidemii

Ograniczenie funkcjonowania placówek oświatowych odczuwają boleśnie przedszkola niepubliczne. Rodzice  nie zawsze są zainteresowani realizowaniem zadań oferowanych zdalnie przez przedszkole, a część przedszkoli, z przyczyn ekonomicznych, wolałoby pozostawać jedynie w gotowości do pracy a nie pracować zdalnie. Czy jest to możliwe?

Fotolia_244339083_Subscription_Monthly_M

Jakie są zalety i wady pracy z domu? Scenariusz zajęć z zakresu doradztwa zawodowego

Dzięki uprzejmości magazynu „Nowoczesne Doradztwo Zawodowe w Szkole Podstawowej” przedstawiamy propozycję zajęć z zakresu doradztwa zawodowego, które możemy poprowadzić w formie zdalnej z uczniami klas 7 i 8.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel