Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Przerwy w pracy dla nauczycieli - rozliczenie

Przerwy w pracy dla nauczycieli – jak je rozliczyć

Nauczyciel ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut wliczanej do czasu pracy, który w przypadku zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć wynosi 40 godzin tygodniowo. Prawo do drugiej przerwy nauczyciel nabywa zaś w przypadku przepracowania w danym dniu więcej niż 9 godzin. W jaki sposób ustalić, do ilu przerw nauczyciel ma prawo? Czy należy się odnosić jedynie do wymiaru godzin zajęć? Czy przerwy wlicza się do ogólnego czasu pracy nauczyciela? Odpowiedzi w artykule.

Czy dyrektor szkoły może pełnić funkcje w ZNP i NSZZ Solidarność

Czy dyrektor szkoły może pełnić funkcje w ZNP i NSZZ Solidarność

Zasady sprawowania funkcji związkowych określają wewnętrzne przepisy danego związku zawodowego. Czy zatem funkcje związkowe może pełnić osoba zajmująca stanowisko dyrektora szkoły? Odpowiedź zależy od treści statutu związku zawodowego. Sprawdźmy, jak wygląda ta kwestia w przypadku dwóch najpopularniejszych związków zawodowych zrzeszających nauczycieli – Związku Nauczycielstwa Polskiego i NSZZ Solidarność.

Termin przeprowadzenia konkursu na dyrektora szkoły

Konkurs na dyrektora szkoły – w jakim terminie należy go przeprowadzić

Czy konkurs na dyrektora szkoły musi być przeprowadzony w czasie wakacji, czy też możliwa jest jego organizacja w czasie zajęć? Jak się okazuje, dopuszczalne są obydwa rozwiązania. Przepisy nie precyzują konkretnych terminów przeprowadzenia konkursu na dyrektora szkoły. Z drugiej strony nie może być to termin całkowicie dowolny.

Opinia związków zawodowych dotycząca arkusza organizacyjnego

Opinia związków zawodowych dotycząca arkusza organizacyjnego – czy jest wiążąca

Opinia związku zawodowego w sprawie arkusza organizacyjnego szkoły lub przedszkola nie jest wiążąca dla dyrektora. Ustawodawca nie przewidział konieczności uzgodnienia arkusza ze związkami zawodowymi, a jedynie wprowadził możliwość przedstawienia opinii.

Urlop macierzyński dla pracownika ojca, gdy matka dziecka nie pracuje

Urlop macierzyński dla pracownika ojca, gdy matka dziecka nie pracuje

Urlop macierzyński przysługuje w przypadku urodzenia dziecka. Osobą uprawnioną do urlopu macierzyńskiego jest matka dziecka. Ojciec dziecka lub inny członek najbliższej rodziny może skorzystać z urlopu macierzyńskiego wyłącznie w ograniczonym zakresie i określonych okolicznościach. Sprawdź, kiedy z urlopu macierzyńskiego może skorzystać pracownik ojciec, gdy matka dziecka nie pracuje. 

Jak przeprowadzić kontrolę zwolnień lekarskich w szkole

Jak przeprowadzić kontrolę zwolnień lekarskich w szkole

Zwolnienie lekarskie pracownika szkoły może zostać poddane kontroli nie tylko przez ZUS, ale także przez samego pracodawcę czyli szkołę. Sprawdź, kiedy szkoła przeprowadza kontrolę zwolnienia lekarskiego pracownika i jak się ją przeprowadza. Dowiedz się, jakie mogą być konsekwencje tej kontroli.

e1a4cbf1199e12557a440ada1f316a6dba0f0a4c-xlarge

Przedłużenie umowy do dnia porodu w praktyce

Zajście w ciążę przez pracownicę zatrudnioną na czas określony może spowodować, że umowa nie rozwiąże się w ustalonym terminie. Sprawdź, kiedy umowa o pracę ulega przedłużeniu do dnia porodu oraz jakie są w tym przypadku obowiązki pracodawcy i pracownika.

Podwyżka dla nauczycieli 2024 – czy obejmuje pracownika zatrudnionego na podstawie art. 15 Prawa oświatowego

Podwyżka dla nauczycieli 2024 – czy obejmuje pracownika zatrudnionego na podstawie art. 15 Prawa oświatowego

Podwyżka dla nauczycieli, o której mowa w art. 30 ust. 11 Karty Nauczyciela, obejmuje oczywiście wszystkich nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach samorządowych. A co z pracownikiem zatrudnionym na podstawie art. 15 Prawa oświatowego do prowadzenia zajęć? Czy podwyżka dla nauczycieli obejmuje również wynagrodzenie tej osoby?

Co zrobić, gdy rodzice zgłoszą nieprawdziwe dane w zakresie miejsca zamieszkania ucznia

Co zrobić, gdy rodzice zgłoszą nieprawdziwe dane w zakresie miejsca zamieszkania ucznia

Skutkiem złożenia fałszywego oświadczenia o miejscu zamieszkania rodziców kandydata lub samego kandydata jest możliwość ponoszenia odpowiedzialności karnej. Natomiast skreślenie ucznia z listy uczniów danej szkoły następuje w przypadkach określonych w statucie szkoły. Podpowiadamy, co może zrobić dyrektor, gdy w zgłoszeniu do szkoły rodzice złożą nieprawdziwe dane dotyczące miejsca zamieszkania.

Okazjonalna praca zdalna – decyzja pracodawcy tylko na wniosek pracownika szkoły

Okazjonalna praca zdalna – decyzja pracodawcy tylko na wniosek pracownika szkoły

Nie ma możliwości skierowania pracownika szkolny do okazjonalnej pracy zdalnej bez jego wniosku. Okazjonalna praca zdalna jest bowiem przedmiotem uprawnienia a nie obowiązku pracownika. Z drugiej strony wniosek pracownika o okazjonalną pracę zdalną nie jest wiążący dla dyrektora szkoły.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty