Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Co obejmują podwyżki dla nauczycieli – zestawienie

Podwyżki dla nauczycieli 2024 r. – jakie składniki wynagrodzenia i świadczenia obejmują

Już dziś nauczyciele otrzymają podwyżki w związku ze wzrostem stawek wynagrodzenia zasadniczego. Podwyżki te są powiązane z wyrównaniem wynagrodzenia za okresy od 1 stycznia 2024 r. Przypominamy, co powinny objąć wypłacane podwyżki. Upewnij się, jakie wypłaty dla nauczycieli powinieneś objąć podwyżką i wyrównaniem.

Inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, czyli jakie

Inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, czyli jakie

Przepisy prawa oświatowego tylko w części wskazują, jak należy rozumieć inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły. Katalog nie wyczerpuje wszystkich możliwości, gdyż inne zadania statutowe mogą się różnić w poszczególnych szkołach. Mogą obejmować m.in. zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów. W tym może zostać ujęta również opieka doraźna nad uczniami podczas uroczystości i imprez szkolnych. Sprawdzamy, jak wyglądają zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły.

Szkoła musi skierować stażystę z urzędu pracy na badania lekarskie

Szkoła musi skierować stażystę z urzędu pracy na badania lekarskie

Szkoła przyjmująca bezrobotnego na staż z urzędu pracy, musi wykonać wobec niego liczne obowiązki. W tym zakresie mieszczą się również obowiązki w zakresie bhp w tym skierowanie na badania lekarskie. Przedstawiamy zakres zadań szkoły jako organizatora stażu wobec bezrobotnego stażysty.

Czy okres praktycznej nauki zawodu podlega zaliczeniu do stażu pracowniczego

Czy okres praktycznej nauki zawodu podlega zaliczeniu do stażu pracowniczego

Wielu pracowników szkół ma za sobą praktyczną naukę zawodu. Okres takiej nauki może wiązać się z zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, niemniej jednak nie zawsze. Sprawdź, czy okres praktycznej nauki zawodu podlega zaliczeniu do stażu pracowniczego w kontekście dodatku stażowego, nagrody jubileuszowej lub odprawy.

Rodzic jako opiekun wycieczki szkolnej - czy musi przekładać informację z KRK

Rodzic jako opiekun wycieczki szkolnej - czy musi przedkładać informację z KRK

Od 15 lutego 2024 r. dyrektorzy szkół muszą wymagać przedłożenia informacji z KRK od osób, które dopuszczają do działalności związanej m.in. z opieką nad małoletnimi. Sprawdź, czy obowiązek weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle Seksualnym oraz przedłożenia zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego dotyczy rodziców dzieci uczestniczących w wycieczce szkolnej w charakterze opiekunów.

Tytuł honorowego profesora oświaty a rekomendacje

Tytuł honorowego profesora oświaty – czy wymaga rekomendacji

Nauczyciel dyplomowany z odpowiednio długim stażem i dorobkiem zawodowym może uzyskać tytuł honorowego profesora oświaty. Przepisy określają tryb ubiegania się o taki tytuł. Sprawdź, czy nauczyciel ubiegający się o taki tytuł musi legitymować się stosownymi rekomendacjami.

Podwyżki dla nauczycieli a art. 15 Prawa oświatowego

Podwyżki dla nauczycieli – czy obejmą wynagrodzenie pracownika z art. 15 Prawa oświatowego

Jak wiemy, rozporządzenie z nowymi stawkami wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli weszło już w życie. Oznacza to konieczność wypłaty podwyżek dla nauczycieli i to z wyrównaniem za okres od 1 stycznia 2024 r. Czy dotyczy to także osób niebędących nauczycielami, zatrudnionych do prowadzenia zajęć na podstawie art. 15 Prawa oświatowego.

Monitoring w szatni szkolnej

Monitoring w szatni szkolnej – czy dozwolony

Niejednokrotnie w szkolnych szatniach dochodzi do zniszczeń wyposażenia lub kradzieży rzeczy uczniów. Czy można zatem w szatniach zainstalować kamery? Okazuje się, że w przypadku konieczności zapewnienia ochrony mienia dopuszczalne jest instalowanie monitoringu w pomieszczeniu, w którym uczniowie się przebierają. 

Jak liczyć okres dopuszczalnej nieobecności w pracy nauczyciela z powodu choroby

Jak liczyć okres dopuszczalnej nieobecności w pracy nauczyciela z powodu choroby

Jeżeli okres niezdolności do pracy nauczyciela z powodu choroby przekracza 182 dni, a nauczyciel nie uzyska prawa do świadczenia rehabilitacyjnego lub urlopu dla poratowania zdrowia, jego stosunek pracy ulega rozwiązaniu. Sprawdź, czy okres dopuszczalnej nieobecności w pracy z powodu choroby jest powiązany z okresem zasiłkowym, czy liczy się go inaczej. 

Jak nauczyciel może zachować pracę po długotrwałej chorobie

Jak nauczyciel może zachować pracę po długotrwałej chorobie

Okres zasiłkowy co do zasady wynosi 182 dni. Do tego okresu wliczane są następujące po sobie okresy niezdolności do pracy, o ile przerwa między nimi nie przekroczyła 60 dni.  Nauczyciele szkół samorządowych, których stan zdrowia nie pozwala na powrót do pracy po długotrwałej chorobie mogą skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. Jeżeli jednak po rocznym urlopie zdrowotnym lub świadczeniu rehabilitacyjnym nie powrócą do zdrowia, stracą pracę. Sprawdź, czy urlop zdrowotny przerywa bieg okresu zasiłkowego oraz jak nauczyciel może zachować pracę po długotrwałej chorobie.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty