Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Zatrudnienie u kilku pracodawców a zwolnienie lekarskie (L4)

Zatrudnienie u kilku pracodawców a zwolnienie lekarskie (L4)

W aktualnych realiach oświatowego rynku pracy zatrudnienie w więcej niż jednej szkole i placówce oświatowej jest powszechnym zjawiskiem, zwłaszcza w przypadku nauczycieli. Zastanówmy się zatem, co w przypadku, gdy pracownik zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy musi on przedstawić L4 także w innej szkole?

Czy ucznia z objawami choroby można nie dopuścić do lekcji

Czy ucznia z objawami choroby można nie dopuścić do lekcji

Dyrektor szkoły i nauczyciele nie mogą zabraniać uczniowi – z widocznymi objawami choroby – udziału w zajęciach edukacyjnych. W ten sposób odmawiają mu prawa do nauki oraz utrudniają spełnianie podstawowego obowiązku ucznia, jakim jest uczęszczanie do szkoły. Sprawdzamy, co więc zrobić, gdy uczeń przyszedł do szkoły z wyraźnymi oznakami choroby.

Co dalej z legitymacją służbową nauczyciela

Nowa legitymacja nauczycielska czyli mLegitymacja nauczyciela – kiedy wejdzie w życie

Kiedy nauczyciele dostaną mLegitymacje służbowe zamiast tradycyjnych legitymacji? Czy każdy nauczyciel będzie musiał posługiwać się mLegitymacją w aplikacji mObywatel? Czy też legitymacja służbowa wydawana będzie na wniosek nauczyciela? Sprawdź, jakie będą dalsze losy legitymacji służbowych dla nauczycieli. 

Przedstawiciel organu prowadzącego w komisji konkursowej na dyrektora

Kto może być przedstawicielem organu prowadzącego w komisji konkursowej na dyrektora szkoły

Powołując komisję konkursową, organ prowadzący musi wyznaczyć trzech swoich przedstawicieli do składu komisji. Sprawdź, jakie możliwości ma w tym zakresie organ prowadzący. Dowiedz się, kto może pełnić rolę przedstawiciela organu prowadzącego w komisji konkursowej na stanowisko dyrektora szkoły. Poznaj orzecznictwo sądowe, w którym rozstrzygnięto ten problem.

Czy badania kontrolne wydłużają termin ważności badań okresowych pracownika szkoły

Czy badania kontrolne wydłużają termin ważności badań okresowych pracownika szkoły

Pracownik szkoły, który nie posiada aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy nie może być dopuszczony do pracy. Aktualnym orzeczeniem lekarskim może być orzeczenie lekarza medycyny pracy wydane w wyniku badań zarówno okresowych jak i kontrolnych. Sprawdzamy, czy badania kontrolne mogą wydłużyć termin ważności badań okresowych u lekarza medycyny pracy.

Arkusz organizacyjny w przedszkolu niepublicznym – kiedy trzeba przygotować

Arkusz organizacyjny w przedszkolu niepublicznym – czy trzeba przygotować

Przepisy prawa oświatowego nie wskazują na obowiązek sporządzania arkusza organizacji pracy w przedszkolu niepublicznym. Obowiązek opracowania takiego arkusza może jednak wynikać z ustaleń określonych w statucie przedszkola. Terminy i tryb zatwierdzania arkusza mogą być takie same, jak w przypadku przedszkoli publicznych, jeżeli tak stanowi statut. Sprawdzamy szczegóły.

1743f2a8a675c95843bb304bf90cc52e76a46945-xlarge(1)

Rozwiązanie stosunku pracy nauczyciela religii w związku z cofnięciem misji do nauczania religii w szkole

Sprawdź, na jakiej podstawie prawnej należy rozwiązać umowę z nauczycielem religii zatrudnionym na czas określony, czas nieokreślony i na podstawie mianowania w przypadku cofnięcia skierowania.

Rezygnacja z zajęć rewalidacyjnych – kiedy jest możliwa

Rezygnacja z zajęć rewalidacyjnych – kiedy jest możliwa

Wola rodziców jest podstawą zaprzestania organizacji zajęć rewalidacyjnych w związku z wykonywaną przez rodziców władzą rodzicielską. Jednak należy ocenić, czy takie działanie nie jest niekorzystne dla dziecka. Rodzic powinien złożyć pisemny wniosek wraz z uzasadnieniem w sprawie rezygnacji z zajęć rewalidacyjnych. Przedstawiamy szczegóły.

Jakie kwalifikacje musi mieć opiekun w żłobku i w klubie dziecięcym - wg ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3

Jakie kwalifikacje musi mieć opiekun w żłobku i w klubie dziecięcym - wg ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3

Choć żłobek i klub dziecięcy nie są jednostkami oświaty, to jednak w niektórych przypadkach zatrudnienie na stanowisku opiekuna w żłobku znajdzie także osoba z kwalifikacjami nauczyciela. W artykule odpowiadamy na pytanie kto ma kwalifikacje opiekuna w żłobku i w klubie dziecięcym.

Dodatek motywacyjny nauczyciela a staż pracy

Czy dodatek motywacyjny nauczyciela może być uzależniony od stażu pracy w szkole

W regulaminach wynagradzania nauczycieli dość często można spotkać się uzależnieniem przyznania dodatku motywacyjnego nauczyciela od kryterium stażu pracy w danej szkole. Rozwiązanie takie wydaje się oczywiste. Czy jednak jest ono zgodne z prawem? Odpowiedzi na to pytanie dostarczają rozstrzygnięcia organów nadzorczych. Dodatek motywacyjny a staż pracy – czy to właściwe powiązanie?

Najbliższa konsultacja

Brak konsultacji
w najbliższym czasie

Planowane konsultacje

Brak nadchodzących wydarzeń

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty