Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Czy środki z Funduszu Pomocy można wykorzystać w kolejnym kwartale

Czy środki z Funduszu Pomocy można wykorzystać w kolejnym kwartale

Wiele szkół ma problem z niewykorzystanymi środkami z Funduszu Pomocy Ukrainie na koniec danego kwartału. Czy można je wykorzystywać w kolejnym kwartale? Okazuje się, że nie, bo przepisy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy nie przewidują takiej możliwości.

Zajęcie komornicze świadczenia z ZFŚS w szkole – w jakim zakresie

Zajęcie komornicze a świadczenia z ZFŚS w szkole

Pracownik szkoły, który otrzymuje świadczenia z ZFŚS a są przeciw niemu prowadzone postępowania egzekucyjne, musi niestety liczyć się z zajęciem takiego świadczenia. Jest to również dosyć istotna kwestia dla pracodawcy. Kiedy świadczenie z ZFŚŚ podlega zajęciu komorniczemu? W jakim zakresie? Wyjaśnienie w artykule.

Kto przeprowadza inwentaryzację w szkołach obsługiwanych przez Centrum Usług Wspólnych

Kto przeprowadza inwentaryzację w szkołach obsługiwanych przez Centrum Usług Wspólnych

Powierzenie obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej, w tym z zakresu rachunkowości i sprawozdawczości jednostek obsługiwanych, jednostce obsługującej oznacza powierzenie jej również zadań i odpowiedzialności związanych z inwentaryzacją. W konsekwencji to dyrektor CUW powołuje komisję inwentaryzacyjną, ustalając jej skład w oparciu o pracowników CUW.

Ingerencja organu prowadzącego w sprawy urlopu

Organ prowadzący nie może ingerować w sprawy urlopu dla poratowania zdrowia

Udzielanie urlopu dla poratowania zdrowia należy do zadań dyrektora i tylko jego. W sprawy tego urlopu nie może ingerować organ prowadzący. Tymczasem niestety coraz częściej można spotkać się z przejawami takiej ingerencji. Sprawdź, dlaczego organ prowadzący nie powinien wpływać na decyzje dyrektora w sprawie urlopu dla poratowania zdrowia dla nauczycieli.

Kiedy należy zmienić regulamin wynagradzania pracowników samorządowych

Zmiana regulaminu wynagradzania pracowników samorządowych w razie podwyżek

W razie zmiany przepisów dotyczących płac pracowników niepedagogicznych należy dostosować stawki przewidziane w regulaminie wynagradzania pracowników samorządowych. Szkoła może również przewidzieć wyższe stawki, niż minimalne z rozporządzenia. Sprawdź, kiedy i jak zmienić regulamin wynagradzania pracowników samorządowych.

Przeniesienie niewykorzystanego urlopu na kolejny rok

Przeniesienie niewykorzystanego urlopu na kolejny rok – na jakich zasadach?

Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu, może jednak zdarzyć się, że nie wykorzysta go w całości w danym roku. W takim przypadku dyrektor szkoły powinien udzielić go najpóźniej do 30 września kolejnego roku. Sprawdzamy, czy przepisy wskazują, jaką część urlopu można przenieść na kolejny rok.

Czy szkoła musi zmniejszyć zużycie energii elektrycznej

Czy szkoła musi zmniejszyć zużycie energii elektrycznej

Na niektóre jednostki zostanie nałożony obowiązek redukcji zużycia prądu o 10%. Nowe regulacje w tym zakresie wejdą w życie już 1 grudnia 2022 r. Za nieosiągnięcie tego celu będą groziły kary pieniężne. Czy także szkoły muszą zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w grudniu 2022 r. i w 2023 r.?

Rodzice nie płacą za posiłki szkolne – jak dochodzić należności

Rodzice nie płacą za posiłki szkolne – jak dochodzić należności

Opłaty za korzystanie z wyżywienia w publicznych szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego egzekwowane są w trybie egzekucji sądowej. Są bowiem uważane za należności cywilnoprawne. Przedsądowe wezwanie do zapłaty nie jest szczegółowo uregulowane prawnie, ale powszechnie stosowane. Dyrektor szkoły może więc wystawiać takie wezwania w ramach udzielonego mu pełnomocnictwa do działania. 

Obowiązkowy awans zawodowy na stopień nauczyciela dyplomowanego

Awans zawodowy na stopień nauczyciela dyplomowanego nie jest obowiązkowy

Nowe przepisy dotyczące awansu zawodowego nauczyciela przewidują niejako obowiązek uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego. Nauczyciele, którzy tego stopnia awansu nie zdobędą stracą bowiem pracę. Czy Karta Nauczyciela przewiduje podobne rozwiązanie w odniesieniu do uzyskiwania stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego? Sprawdzamy, czy awans na stopień nauczyciela dyplomowanego jest obowiązkowy.

Czy szkoła ma obowiązek ważenia plecaków

Czy szkoła ma obowiązek ważenia plecaków

Nie ma przepisu, który nakładałby na szkoły bezpośredni obowiązek ważenia tornistrów uczniów. Natomiast szkoła nie może pozostać obojętna na zjawisko zbyt dużo ważących plecaków.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty