Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Dlaczego weryfikacja w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle Seksualnym w trakcie zatrudnienia to zły pomysł

Dlaczego weryfikacja w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle Seksualnym w trakcie zatrudnienia to zły pomysł

Szkoła musi dokonać weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym przed zatrudnieniem lub dopuszczeniem do innej działalności dotyczącej małoletnich. Wymóg ten istniał jeszcze przed wejściem w życie standardów ochrony małoletnich. Błędem jest natomiast dokonanie weryfikacji w rejestrze w trakcie zatrudnienia.

Czy można przeszukać plecak ucznia

Czy można przeszukać plecak ucznia

Żaden pracownik szkoły ani nawet jej dyrektor nie może przeszukiwać ucznia, ani rzeczy należących do niego, np.: plecaka, szafki, kieszeni, telefonu. Jest to czynność zastrzeżona wyłącznie dla Policji. Można natomiast żądać od ucznia, najlepiej w obecności innej osoby, aby uczeń pokazał zawartość plecaka, kieszeni, szafki oraz przekazał dyrektorowi (nauczycielowi) przedmiot, którego np. nie powinien używać w szkole.

Długi wniosek o zasiłek macierzyński - wskazówki

Długi wniosek o zasiłek macierzyński - jak złożyć

W ciągu 21 dni po porodzie pracownica powinna złożyć tzw. „długi wniosek” o zasiłek macierzyński. Wniosek o urlop rodzicielski powinien być złożony w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Sprawdź, według jakich reguł składa się wniosek o zasiłek macierzyński w wysokości 81,5%.

Jakie kryteria brać pod uwagę przy rekrutacji do przedszkola

Jakie kryteria brać pod uwagę przy rekrutacji do przedszkola

Ustawodawca wskazuje dwa etapy postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli. W pierwszym należy wziąć pod uwagę kryteria ustawowe, a drugim – kryteria szczegółowe, czyli określone przez organ prowadzący w podjętej uchwale. Często okazuje się jednak, że już na pierwszym etapie kryteria są zmieniane. Sprawdź kryteria przyjęcia do przedszkola.

Obserwacja zajęć psychologa szkolnego

Czy psycholog może nie wyrazić zgody na obserwację zajęć w ramach nadzoru pedagogicznego

Dyrektor w ramach nadzoru pedagogicznego ma prawo i obowiązek prowadzenia obserwacji każdego rodzaju zajęć, w tym z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej prowadzonych przez psychologa szkolnego. Przeprowadzenie obserwacji nie wymaga ujawniania dyrektorowi informacji związanych z dzieckiem objętych tajemnicą zawodową. Sprawdzamy, czy psycholog może nie wyrazić zgody na obserwację zajęć.

Standardy ochrony małoletnich termin

Standardy ochrony małoletnich - wyjaśnienie terminu wdrażania

W ostatnim czasie dochodzą do nas sygnały, że dyrektorzy mają problem z określeniem terminu wdrożenia standardów ochrony małoletnich w swoich placówkach. Wyjaśniamy więc, dlaczego od 15 lutego należy wdrażać standardy i do kiedy.

Zatrudnienie pracownika samorządowego bez kwalifikacji

Czy można zatrudnić pracownika samorządowego w szkole bez kwalifikacji

Pracownicy samorządowi zatrudniani w szkole muszą legitymować się kwalifikacjami dotyczącymi odpowiedniego poziomu wykształcenia oraz stażu pracy. Czy wzorem rozwiązań dotyczących nauczycieli istnieje możliwość zatrudnienia pracownika samorządowego w szkole bez kwalifikacji? W pewnym zakresie – tak.

Zatrudnienie nauczyciela bez kwalifikacji na podstawie ustnej zgody kuratorium oświaty

Zatrudnienie nauczyciela bez kwalifikacji na podstawie ustnej zgody kuratorium oświaty

W placówkach oświatowych możliwe jest zatrudnienie nauczyciela bez kwalifikacji, a nawet osoby niebędącej nauczycielem, jednakże za zgodą kuratora oświaty. Zgoda ta zwykle nie jest wydawana od ręki. Często dyrektorzy kontaktują się z kuratorium w celu uzyskania informacji o możliwości zatrudnienia danej osoby do prowadzenia zajęć. Sprawdź, czy ustna zgoda z kuratorium na zatrudnienie nauczyciela bez kwalifikacji jest wystarczającą podstawą do zatrudnienia nauczyciela.

Czy pracownik szkoły może otrzymać świadectwo rekompensacyjne z tytułu okresowego niepodwyższania płac w sferze budżetowej

Czy pracownik szkoły może otrzymać świadectwo rekompensacyjne z tytułu okresowego niepodwyższania płac w sferze budżetowej

Czy pracownikom szkoły przysługuje tzw. świadectwo rekompensacyjne wskutek niepodwyższania płac w sferze budżetowej? Uprawnienie takie funkcjonowało w latach 90. Sprawdź, czy takie świadectwa nadal istnieją i czy nauczyciele i pracownicy niepedagogiczne mogą ubiegać się o taką korzyść.

Usunięcie informacji o ukaraniu z akt osobowych nauczyciela

Usunięcie informacji o ukaraniu z akt osobowych nauczyciela

W części D akt osobowych gromadzi się dokumenty dotyczące odpowiedzialności porządkowej lub odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli. Sprawdź, kiedy informację o ukaraniu nauczyciela karą dyscyplinarną usunąć z akt osobowych.   

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty