Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Pracownik szkoły ławnikiem w sądzie

Pracownik szkoły jako ławnik w sądzie – zwolnienie od pracy, wynagrodzenie

Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika szkoły będącego ławnikiem na czas wykonywania czynności w sądzie. Nie musi być to więc pełen dzień, jeśli wykonywane czynności nie obejmują całego dnia pracy. Za czas pełnienia funkcji ławnika pracownik nie zachowuje jednak prawa do wynagrodzenia.

ocena pracy nauczyciela przed upływem roku od dnia dokonania poprzedniej oceny

Kiedy można dokonać oceny pracy nauczyciela przed upływem roku od dnia dokonania oceny poprzedniej

 Zasadą jest, że oceny pracy nauczyciela nie można dokonać przed upływem roku od dnia dokonania oceny poprzedniej. Sprawdź, kiedy jednak jest to możliwe.

czy rada pedagogiczna opiniuje arkusz organizacji

Dlaczego rada pedagogiczna nie opiniuje arkusza organizacji? Rozwiewamy wątpliwości

Przepisy nie wskazują wymogu opiniowania arkusza organizacji przez radę pedagogiczną na etapie jego projektowania. Natomiast ustalony na podstawie zatwierdzonego arkusza organizacji tygodniowy rozkład zajęć jest opiniowany przez radę pedagogiczną. Sprawdzamy szczegóły w przepisach!

Kwalifikacje dyrektora żłobka

Kto może zostać dyrektorem żłobka – kwalifikacje wg ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3

Dyrektorem żłobka może zostać osoba o odpowiednim poziomie wykształcenia i z doświadczeniem w pracy z dziećmi. Wymagany okres takiej pracy uzależniony jest od poziomu wykształcenia kandydata na dyrektora. Sprawdź, jakie są kwalifikacje dyrektora żłobka.

Podwyżki dla nauczycieli - pracownik z art. 15 Prawa oświatowego

Podwyżki dla nauczycieli 2025 – czy obejmują pracownika zatrudnionego na podstawie art. 15 Prawa oświatowego

Ustawowe podwyżki dla nauczycieli obejmują oczywiście wszystkich nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w szkołach i placówkach samorządowych. Czy dotyczy to także osoby niebędącej nauczycielem zatrudnionej podstawie art. 15 Prawa oświatowego do prowadzenia zajęć za zgodą kuratora oświaty? Czy podwyżki dla nauczycieli 2025 obejmują również wynagrodzenie tej osoby? Odpowiedź w Portalu Oświatowym.

Uzupełniający urlop macierzyński na dziecko urodzone przed 19 marca 2025 r

Uzupełniający urlop macierzyński na dziecko urodzone przed 19 marca 2025 r.

19 marca 2025 r. wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach. Sprawdź, czy można skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego na dziecko urodzone przed dniem wejścia w życie nowych przepisów.

Czy niepubliczna szkoła artystyczna (o uprawnieniach publicznej) sporządza arkusz organizacji

Czy niepubliczna szkoła artystyczna (o uprawnieniach publicznej) sporządza arkusz organizacji

Szkoły niepubliczne artystyczne, które uzyskały uprawnienia szkoły publicznej, są zobowiązane do spełniania art. 14 ust. 4 ustawy Prawo oświatowe. Nie oznacza to jednak, że są zobowiązane do przygotowania arkusza organizacji roku. Jednak trudno sobie wyobrazić, aby spełnienia tych warunków odbyło się bez planowania organizacji roku. Sprawdzamy, czy niepubliczna szkoła artystyczna o uprawnieniach publicznej, ma obowiązek sporządzania arkusza organizacji.

Uprawnienia nauczyciela, który ubiega się o tytuł radcy prawnego

Uprawnienia nauczyciela, który ubiega się o tytuł radcy prawnego

Odbywanie aplikacji radcowskiej przez nauczyciela może kolidować z obowiązkami pracowniczymi. Sprawdź, kiedy, w jakim wymiarze i czy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, nauczyciel może zwolnić się od pracy w szkole z uwagi na odbywanie aplikacji radcowskiej i przygotowywaniem się do egzaminu radcowskiego.

Czy szkoła ma obowiązek zorganizować opiekę świetlicową po zakończeniu rekolekcji

Czy szkoła ma obowiązek zorganizować opiekę świetlicową po zakończeniu rekolekcji

W czasie trwania rekolekcji szkoła nie jest zwolniona z realizowania funkcji opiekuńczej i wychowawczej. Oznacza to, że jeśli uczniowie wymagają zapewnienia opieki w szkole po prowadzonych w kościele rekolekcjach, to powinni mieć możliwość korzystania ze świetlicy. Sprawdzamy szczegóły!

Czy okres prowadzenia działalności gospodarczej skróci okres przygotowania do zawodu nauczyciela

Czy okres prowadzenia działalności gospodarczej skróci okres przygotowania do zawodu nauczyciela

Nauczyciel może złożyć wniosek o skrócenie okresu przygotowania do zawodu nauczyciela do 2 lat i 9 miesięcy m.in. w przypadku, gdy wykaże się znaczącym dorobkiem zawodowym oraz co najmniej 5-letnim okresem pracy. Sprawdź, czy do wymaganego stażu pracy można wliczyć okres prowadzenia działalności gospodarczej.

Najbliższa konsultacja

Brak konsultacji
w najbliższym czasie

Planowane konsultacje

Brak nadchodzących wydarzeń

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty