Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Projekty aktów prawnych dla oświaty

Znajdziesz tu wyczerpujące informacje na temat planowanych zmian w prawie oświatowym. Dzięki stale aktualizowanym informacjom zyskasz pewność, że jesteś na bieżąco z przepisami i że żadna zmiana w prawie Cię nie zaskoczy! Zakładka „Projekty aktów prawnych dla oświaty” zawiera wszystkie najważniejsze informacje, o których warto wiedzieć już na etapie prac legislacyjnych, dlatego staramy się nie ominąć żadnego ważnego projektu. Tu również omawiamy ważne zmiany w szkolnictwie 2017. Sprawdź, jakie zmiany mogą dotyczyć Twojej placówki i jak się do nich przygotować. A jeśli chcesz mieć pewność, że opisane tu przepisy weszły w życie, sprawdź je w zakładce „Zmiany w prawie oświatowym”.

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna na nowych zasadach

11 nowości w przepisach dotyczących placówek publicznych – sprawdź, co proponuje MEN

W projekcie nowego rozporządzenia dotyczącego funkcjonowania placówek publicznych MEN nie przewiduje kluczowych zmian. Pewne nowości mogą jednak wpłynąć na sposób funkcjonowania tych placówek.

Sześciolatki będą uczyły się w klasach 25 osobowych

Będą zmiany w kształceniu uczniów niepełnosprawnych od 1 września

Z początkiem nowego roku szkolnego wchodzi w życie wiele nowych przepisów, w tym proponowane zmiany w kształceniu dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym. Niby zmian nie jest dużo, ale dyrektorzy muszą wdrożyć kilka z nich już z początkiem września. Sprawdzamy, co przewiduje projekt!

Przepisy o ocenianiu dostosowane do nowego ustroju szkolnego

Od 1 września br. ma zacząć obowiązywać nowe rozporządzenie dotyczące oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów. Nie zmienia ono dotychczasowych wytycznych, a jedynie dostosowuje przepisy do nowego ustroju szkolnego. Sprawdź szczegóły!

Uczeń z mutyzmem selektywnym wymaga wieloaspektowego wsparcia psychologiczno-pedagogicznego

Zajęcia w przedszkolach i szkołach specjalnych przy podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej – bez poważnych zmian

Kolejny projekt rozporządzenia, jaki opublikowany został przez MEN, dotyczy kwestii organizacji zajęć w przedszkolach i szkołach specjalnych działających przy podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej. Nowe rozporządzenie powtarza dotychczasowy stan prawny.

W przypadku umowy na czas określony pracownikowi trzeba wydać świadectwo pracy zawsze gdy o to poprosi.

Wychowanie do życia w rodzinie na świadectwie – poznaj projekt nowego rozporządzenia MEN

MEN publikuje projekt nowelizacji rozporządzenia regulującego zasady prowadzenia zajęć z wychowania do życia w rodzinie. Poza zmianami dostosowawczymi warto zwrócić uwagę na wprowadzenie obowiązku odnotowywania faktu uczęszczania na te zajęcia w świadectwach szkolnych.

Dyrektor szkoły jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo uczniów w czasie zajęć

Będą zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa

Obowiązkowi w zakresie edukacji dla bezpieczeństwa będą podlegać uczniowie 8-letnich szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych: liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia, z wyjątkiem uczniów szkół dla dorosłych. Przepis ten ma wejść w życie 1 września 2017 r. Sprawdzamy, co jeszcze się zmieni!

Staż nauczyciela

Nowy termin zakończenia zajęć w szkołach artystycznych

Aktualnie zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w większości szkół i placówek artystycznych kończą się w ostatni piątek czerwca. Nowelizacja przepisów ma za zadanie zapobiec sytuacji, w której zajęcia te kończyłyby się zbyt późno, i wprowadza zmianę terminu ich zakończenia. Sprawdzamy, czy skrócenie okresu nauki wpłynie np. na wysokość wynagrodzenia nauczycieli!

Nauka języka obcego

Zobacz, co zmieni się w zakresie wspomagania nauczania w języku polskim za granicą

MEN opublikował projekt nowego rozporządzenia określającego zasady wspomagania nauczania języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów w języku polskim dla Polaków zamieszkałych za granicą. Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem ogłoszenia.

lekcja, sala lekcyjna

Nauka religii – dostosowana do nowej struktury szkolnictwa

Od 1 września 2017 r. zacznie obowiązywać nowa struktura szkolnictwa, w związku z tym należy dostosować przepisy rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach do tej struktury. Zmiany są niewielkie i mają charakter dostosowujący do nowych przepisów. Sprawdzamy, czy nowelizacja rozporządzenia ma wpływ na aktualną organizację tych zajęć w szkole!

podatki dzieci i rodziców

Co się zmieni w organizacji przedszkoli publicznych

Reforma oświaty to wiele zmian, również tych związanych z nową organizacją placówek publicznych. Na podstawie nowych przepisów MEN wydało projekt rozporządzenia w sprawie organizacji publicznych szkół i przedszkoli, który przewiduje m.in. nową procedurę tworzenia arkuszy organizacyjnych. Sprawdzamy, co się zmieni!

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty