Nie. Obowiązek udostępnienia akt osobowych pracownika może nałożyć na pracodawcę sąd, a nie pełnomocnik strony. Dowiedz się, jak należy zareagować, gdy pełnomocnik nauczyciela żąda wydania dokumentów objętych ochroną danych osobowych w szkole.
Pracodawca powinien skorygować błędy w świadectwie pracy, nawet jeśli pracownik zwróci się z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy po upływie terminu 7 dni od wystawienia tego dokumentu. Dowiedz się, czy jak postąpić w takiej sytuacji - czy wydać nowe świadectwo pracy z bieżącą datą czy poprawić poprzednie świadectwo pracy w szkole.
Tak. Dokumenty znajdujące się w poszczególnych częściach akt osobowych powinny być ułożone w porządku chronologicznym oraz ponumerowane; każda z tych części powinna zawierać pełny wykaz znajdujących się w nich dokumentów. Sprawdź, co grozi pracodawcy za niewłaściwe prowadzenie akt osobowych!
Odpis lub kopię dyplomu ukończenia studiów - w zależności od sytuacji - umieszcza się w części A lub części B akt osobowych w szkole. Dowiedz się więcej!
W części B akt osobowych pracownika gromadzone są dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia pracownika. W rozporządzeniu wyliczone zostały dokumenty, które powinny znaleźć się w części B akt. Nie ma wśród nich notatek służbowych, co jednak nie wyklucza ich gromadzenia, ponieważ wyliczenie ma charakter przykładowy. Sprawdź, stanowisko Sądu Najwyższego w sprawie przechowywania notatek służbowych w aktach osobowych pracowników szkoły.
Przepisy prawa pracy, mające zastosowanie także w szkołach i placówkach oświatowych, przewidują, że każdy pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać lobbingowi. Przepisy te nie wskazują jednak, w jaki sposób pracodawca wywiązać się z tego obowiązku. A zatem każdy pracodawca może samodzielnie opracować zasady przeciwdziałania mobbingowi w swoim zakładzie pracy.
Akta osobowe powinny być zawsze prowadzone w porządku określonym przepisami prawa. Zobacz, jakie są szczegółowe regulacje dotyczące prowadzenia i poprawiania akt osobowych.
Po roku nienagannej pracy kara porządkowa uważana jest za niebyłą, a odpis informacji o ukaraniu powinien zostać usunięty z akt osobowych pracownika szkoły. Czy w sytuacji, gdy pracodawca nie usunął informacji o ukaraniu z akt dyrektora szkoły, można żądać usunięcia tej informacji z akt osobowych?
Przepisy nie określają gdzie powinna być przechowywana dokumentacja pracownicza. Sprawdź, w jakich warunkach i przy zachowaniu jakich zasad należy przechowywać akta osobowe pracowników szkoły oraz co grozi za niewłaściwe przechowywanie dokumentacji pracowniczej w szkole.
Potwierdzenia kopii dokumentu do akt osobowych pracowników za zgodność z oryginałem dokonuje osoba, która sporządziła kopię dokumentu, ponieważ to ona może stwierdzić, że kopia faktycznie odpowiada treści oryginału. Przepisy nie określają sposobu uwierzytelniania kopii dokumentów, jest jednak utarta praktyka w tym zakresie. Sprawdź, w jaki sposób potwierdzać zgodność kopii z oryginałem i co zrobić, gdy osoba, która sporządziła kopię dokumentu, stwierdzając jej zgodność z oryginałem, zapomniała się podpisać
Zgodnie z przepisami pracodawca ma prawo zażądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie między inny dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, wymagane do wykonywania oferowanej pracy. Dokumenty poświadczające kwalifikacje pracownik powinien dostarczyć w oryginałach. Dowiedz się, czy masz prawo zachować odpis dyplomu pracownika i co zrobić, gdy zażąda on jego zwrotu.
Przechowywanie w aktach osobowych pracowników oryginałów dokumentów jest sprzeczne z przepisami. Sprawdź, co zrobić z oryginałami dokumentów w aktach osobowych, nim inspekcja pracy nałoży na Ciebie mandat!
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.